15. září 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spektákl, jaký se na baštu kapitalismu sluší. US Open bavilo, ač utrpělo pár ran

Diváci na centrálním kurtu sledují duel mezi Pennettaovou a Halepovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diváci na centrálním kurtu sledují duel mezi Pennettaovou a Halepovou. | foto: Reuters

NEW YORK (od našeho zpravodaje) Dej nám bůh střechu! Déšť opět narušil program US Open. V neděli oddálil finále, ve kterém Djokovič zdolal Federera. Za rok se ale tenisový grandslam dočká. A jeho rozkvět nabere další grády.

Srbský artista Novak Djokovič zvedl nad hlavu trofej a pršely na něj barevné konfety. Nahoře černé nebe, za ním les amerických vlajek. V ostrém LED nasvícení na největším kurtu světa to byla podívaná, z níž až zrak přecházel.

Finále předkládané divákům jako „Střet titánů“ korunovalo 135. ročník US Open. Většinu publika zklamal výsledek, přála veteránu Federerovi. Přesto uznale zatleskala Djokovičovi (vyhrál 6:4, 5:7, 6:4, 6:4), světové jedničce, která letos ovládla též Australian Open a Wimbledon.

Skončila nejnavštěvovanější každoroční sportovní akce na světě. Přivítala opět asi 700 tisíc diváků. Za lístky pořadatelé utržili zhruba 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Pakliže se přičetly příjmy za reklamy či televizní práva, před dvěma lety (což jsou poslední přístupná data) tržby vystoupaly na 253 milionů dolarů (šest miliard korun).

Letos má být částka vyšší, neboť přibyli další štědří sponzoři (Jacob’s Creek či Lavazza) a v platnost vešla nová a výnosnější smlouva se stanicí ESPN. Kdo zavítal na Flushing Meadows, stal se svědkem další špičkové show v americkém stylu s impozantními kulisami New Yorku.

Co způsobil Serenin krach

V areálu v Corona Parku to žilo u barů, v obchodech se suvenýry i u fontány na náměstí před Ashe Stadium. Do luxusních lóží se hrnuli nóbl hosté Justin Timberlake, Tiger Woods, Oprah Winfreyová, Sean Connery, Hugh Jackman, Kim Kardashianová či Donald Trump.

„US Open se stalo svátkem a součástí newyorského roku. Vítězové jsou tu slavní možná víc než jinde,“ řekl textař Michal Horáček, jenž na turnaj vyráží každých pár let.

Na nedalekém Manhattanu se tenisová slavnost připomínala na každém rohu. Na obří obrazovce na Times Square běžely přímé přenosy. Z monstrózních reklam shlíželi na davy proudící po ulicích Maria Šarapovová, Serena Williamsová, Viktoria Azarenková a Rafael Nadal.

Někteří přitom způsobili organizátorům i sponzorům zklamání. Šarapovová se odhlásila ještě před startem, Nadal záhy vypadl.

Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open.
Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open.

Serena Williamsová kráčející za kalendářním Grand Slamem přitáhla pozornost části veřejnosti, jež je jindy ke sportu chladná. Kvůli ní se vstupenky na ženské finále vyprodaly rychleji než na mužské, což je věc naprosto nevídaná a neslýchaná.

Její čtvrtfinále se sestrou Venus vzalo kdekoho za srdce. Po něm se cena lístku na sobotní bitvu o titul na sekundárním trhu vyšplhala na 1500 dolarů (36tisíc korun).

Po páteční senzační porážce Williamsové s Italkou Vinciovou nicméně střemhlav klesla pod 500 dolarů. Pořadatelé o závěrečném víkendu museli oželet domácí hvězdu i očekávaný zlatý zápis do dějin. Jejich spektákl byl rázem o něco méně spektakulární.

Další ránu uštědřilo turnaji dlouho vzorné počasí. Konec minulého týdne poznamenal déšť. Zničil čtvrteční program a posunul také nedělní finále. Za rok už se něco podobného nepřihodí. Hlavní dvorec totiž v případě potřeby ochrání před kapkami nová zatahovací střecha.

Investujeme 12 miliard

Jak se na baštu kapitalismu sluší, Amerika do svého mistrovství hojně investuje, v aktuální etapě vynaloží půl miliardy dolarů (12 miliard korun). Přestavuje se Grandstand, buduje se nový Armstrongův stadion. Přibudou prostory pro restaurace a obchody.

Tenisová asociace USTA čeká, že návštěvnost vzroste o dalších 100 tisíc. Kamery budou přenášet zápasy z více kurtů, čímž se zdraží televizní práva. Zase vzroste zájem sponzorů. Není divu, že odměny pro hráče v září 2017 přesáhnou 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Amerika si tradiční sport dam a gentlemanů přetváří k obrazu svému, což se třeba milovníkům upjatého Wimbledonu nezamlouvá.

V porovnání se zoufale strnulým Roland Garros, jehož rozvoj spočívá jen v (utopických) plánech, je rozmach US Open ohromující.

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 2
53:58
Akce pokračovala, Stone se objevil mezi kruhy úplně sám a rychle vypálil, Lankinen ale opět zůstal klidný.
53:47
Marchessault zpoza branky vyrazil kolem tyče, Lankinen jeho bekhend kryje.
52:50
Theodore švihem hledal skulinku ve skrumáži, Lankinen má puk bezpečně v moci.