Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenisový pár zdobí suverenita

Australian Open

  10:54
PERTH/PRAHA - Máte-li v lásce právě tenis a hoříte-li nedočkavostí po prvním grandslamu začínající sezony, chovejte v sobě optimismus. Dávají vám k němu důvod Petra Kvitová s Tomášem Berdychem.

Petra Kvitová a Tomáš Berdych vyhráli Hopmanův pohár foto: Reuters

Hvězdný český pár vyhrál v Perthu po 18 letech Hopmanův pohár, kde ladil formu na Australian Open. Je jedno, po jak dlouhé době, je jedno, i jakým výsledkem. Tady je podstatnější jiná, důležitá věc.

A to hlavně jak suverénním způsobem oba své soupeře na exhibičním turnaji přehrávali. "Byl to fantastický týden. Vlastně to nemohlo dopadnout lépe," pochvaloval si po vyhraném finále Berdych.

Češi ve dvouhrách na Hopman Cupu

  • ZÁKLADNÍ SKUPINA
    ČESKO - Bulharsko 2:1 KVITOVÁ - Pironková 6:4, 6:2, BERDYCH - Dimitrov 6:4, 6:7, 6:3 ČESKO - USA 3:0 KVITOVÁ - Mattek-Sandsková 6:2, 6:1, BERDYCH - Fish 6:3, 6:3 ČESKO - Dánsko 2:0 KVITOVÁ - Wozniacká 7:6, 3:6, 6:4, BERDYCH - Nielsen 6:1, 6:3
  • FINÁLE
    ČESKO - Francie KVITOVÁ - Bartoliová 7:5, 6:1, BERDYCH - Gasquet 7:6, 6:4

V něm zdolali francouzskou dvojici Marion Bartoliová, Richard Gasquet úplně stejně jako všechny předešlé - vítěznými dvouhrami.

"Petra to vždycky začala a dodala mi povzbuzení. Já přidal jen druhý bod," líčil strategii Berdych.

Bilancujme: oba za čtyři zápasy ztratili v singlu jen jediný set-Kvitová se světovou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska, Berdych zase hned na úvod ve zkrácené hře s Bulharem Grigorem Dimitrovem. Právě Bulharům pak povolili jediný bod v mixu, ve kterém se společně tak trochu seznamovali.

Aby ani jeden neprohráli v singlu, se za 24letou historii soutěže povedlo málokomu. Podobnou statistikou se mohou pyšnit jen Němci -v roce 1993 Michael Stich se Steffi Grafovou a o dva roky později Boris Becker s Anke Huberovou. Tehdejší systém Hopman Cupu ale oběma párům umožnil o duel méně, než letos odehráli Berdych s Kvitovou.

České duo je tak v tomto směru vlastně nejúspěšnější, a to Hopman Cup hostil i tak hvězdné páry jako třeba Švýcaři Roger Federer s Martinou Hingisovou.

Petra Kvitová a Tomáš Berdych vyhráli Hopmanův pohár
Petra Kvitová a Tomáš Berdych

"Jsem moc ráda, že jsem tu mohla hrát," citoval Kvitovou Radiožurnál. "Ty čtyři zápasy byly dobrý trénink. Daly mi hodně a věřím, že se to teď potvrdí i v turnajích."

No právě, jedno je na českém triumfu ze všeho nejcennější: hned zkraje roku získaná sebedůvěra pro Melbourne, jež startuje za týden. Právě Kvitová totiž v pozici dvojky zahájí v příštích týdnech útok na světový trůn. Hopman Cupem navazuje na mimořádně úspěšný loňský rok, jejž přece zakončila také týmovou trofejí - ve Fed Cupu.

I tahle je krásná. S ní si oba Češi odnesli míček posetý diamanty. Navíc si získali srdce Australanů gestem, když se při přebírání ceny nechali fotit s Lucy Hopmanovou, stařičkou vdovou po slavném Harrym.

Třeba poražený Gasquet z Francie bez váhání přiznal: "Češi tu byli opravdu jednoznačně nejlepší."

Poslední krajané, jimž se triumf v Perthu podařil, byli v letech 1994 Petr Korda s Janou Novotnou. Oba proslavila až budoucnost. Jaká asi tak čeká Kvitovou s Berdychem?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!