Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenisový pár zdobí suverenita

Australian Open

  10:54
PERTH/PRAHA - Máte-li v lásce právě tenis a hoříte-li nedočkavostí po prvním grandslamu začínající sezony, chovejte v sobě optimismus. Dávají vám k němu důvod Petra Kvitová s Tomášem Berdychem.

Petra Kvitová a Tomáš Berdych vyhráli Hopmanův pohár foto: Reuters

Hvězdný český pár vyhrál v Perthu po 18 letech Hopmanův pohár, kde ladil formu na Australian Open. Je jedno, po jak dlouhé době, je jedno, i jakým výsledkem. Tady je podstatnější jiná, důležitá věc.

A to hlavně jak suverénním způsobem oba své soupeře na exhibičním turnaji přehrávali. "Byl to fantastický týden. Vlastně to nemohlo dopadnout lépe," pochvaloval si po vyhraném finále Berdych.

Češi ve dvouhrách na Hopman Cupu

  • ZÁKLADNÍ SKUPINA
    ČESKO - Bulharsko 2:1 KVITOVÁ - Pironková 6:4, 6:2, BERDYCH - Dimitrov 6:4, 6:7, 6:3 ČESKO - USA 3:0 KVITOVÁ - Mattek-Sandsková 6:2, 6:1, BERDYCH - Fish 6:3, 6:3 ČESKO - Dánsko 2:0 KVITOVÁ - Wozniacká 7:6, 3:6, 6:4, BERDYCH - Nielsen 6:1, 6:3
  • FINÁLE
    ČESKO - Francie KVITOVÁ - Bartoliová 7:5, 6:1, BERDYCH - Gasquet 7:6, 6:4

V něm zdolali francouzskou dvojici Marion Bartoliová, Richard Gasquet úplně stejně jako všechny předešlé - vítěznými dvouhrami.

"Petra to vždycky začala a dodala mi povzbuzení. Já přidal jen druhý bod," líčil strategii Berdych.

Bilancujme: oba za čtyři zápasy ztratili v singlu jen jediný set-Kvitová se světovou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska, Berdych zase hned na úvod ve zkrácené hře s Bulharem Grigorem Dimitrovem. Právě Bulharům pak povolili jediný bod v mixu, ve kterém se společně tak trochu seznamovali.

Aby ani jeden neprohráli v singlu, se za 24letou historii soutěže povedlo málokomu. Podobnou statistikou se mohou pyšnit jen Němci -v roce 1993 Michael Stich se Steffi Grafovou a o dva roky později Boris Becker s Anke Huberovou. Tehdejší systém Hopman Cupu ale oběma párům umožnil o duel méně, než letos odehráli Berdych s Kvitovou.

České duo je tak v tomto směru vlastně nejúspěšnější, a to Hopman Cup hostil i tak hvězdné páry jako třeba Švýcaři Roger Federer s Martinou Hingisovou.

Petra Kvitová a Tomáš Berdych vyhráli Hopmanův pohár
Petra Kvitová a Tomáš Berdych

"Jsem moc ráda, že jsem tu mohla hrát," citoval Kvitovou Radiožurnál. "Ty čtyři zápasy byly dobrý trénink. Daly mi hodně a věřím, že se to teď potvrdí i v turnajích."

No právě, jedno je na českém triumfu ze všeho nejcennější: hned zkraje roku získaná sebedůvěra pro Melbourne, jež startuje za týden. Právě Kvitová totiž v pozici dvojky zahájí v příštích týdnech útok na světový trůn. Hopman Cupem navazuje na mimořádně úspěšný loňský rok, jejž přece zakončila také týmovou trofejí - ve Fed Cupu.

I tahle je krásná. S ní si oba Češi odnesli míček posetý diamanty. Navíc si získali srdce Australanů gestem, když se při přebírání ceny nechali fotit s Lucy Hopmanovou, stařičkou vdovou po slavném Harrym.

Třeba poražený Gasquet z Francie bez váhání přiznal: "Češi tu byli opravdu jednoznačně nejlepší."

Poslední krajané, jimž se triumf v Perthu podařil, byli v letech 1994 Petr Korda s Janou Novotnou. Oba proslavila až budoucnost. Jaká asi tak čeká Kvitovou s Berdychem?

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat