Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav

Rosol prohrál finále ve Stuttgartu, sestry Plíškovy mají titul ze čtyřhry

Davis Cup

17:33aktualizováno  19:48
STUTTGART/PRAHA - Tenista Lukáš Rosol na svůj druhý titul na okruhu ATP nedosáhl. Ve finále antukového turnaje ve Stuttgartu osmadvacetiletý český daviscupový reprezentant prohrál se Španělem Robertem Bautistou Agutem 3:6, 6:4 a 2:6.

Český tenista Lukáš Rosol. foto: ČTK/AP

Rosol cestou do finále vyřadil pátého nasazeného Němce Philippa Kohlschreibera či v semifinále turnajovou dvojku Rusa Michaila Južného, na třetího nasazeného Bautistu ale od počátku ztrácel. Španěl získal hned jeho první servis a vedení 2:0 dotáhl k vítězství 6:3.

Ve druhé sadě Rosol postupně zlepšoval hru a užíval si přízně početného stuttgartského publika. Český hráč byl vždy o game napřed a vítěz červnového turnaje v nizozemském Hertogenboschi Bautista tlak nakonec neustál za stavu 4:5, takže rozhodnout musel třetí set.

V něm však 48. hráč světa Rosol nestihl začátek a soupeře, kterému v žebříčku patří 23. příčka, pustil do rozhodujícího náskoku 3:0. Šestadvacetiletý Bautista už nezaváhal a dočkal se druhého turnajového triumfu v tomto roce i v kariéře.

"Klíčové bylo stát se zdí a pokusit se Lukáše rozhýbat," uvedl Španěl. V pondělí se poprvé posune do první dvacítky světového žebříčku. "Od začátku sezony jsem věřil sobě i tomu, co dělám. Dařilo se mi a byla jen otázka času, kdy se to povede," komentoval svůj posun v pořadí ATP.

Rosol se mohl stát třetím českým vítězem ve Stuttgartu po Tomáši Šmídovi (1979) a Ivanu Lendlovi (1985). "Dneska mi to úplně nešlo. Snažil jsem se najít správný rytmus, ale nefungovalo mi podání. Musel jsem spoustu úderů hrát na riziko. Nehrál jsem tak dobře jako v předchozích zápasech, což je škoda, protože jsem se cítil tenhle týden dobře," prohlásil.

Na okruhu ATP hrál finálový zápas potřetí, dosud to bylo pokaždé v Bukurešti. Na rumunské antuce loni hladce zdolal Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze, letos v dubnu na ní podlehl ve dvou setech Bulharovi Grigoru Dimitrovovi.

Tenisový turnaj mužů ve Stuttgartu (antuka)

Dvouhra - finále: Bautista (3-Šp.) - Rosol (ČR) 6:3, 4:6, 6:2.

Čtyřhra - finále: Kowalczyk, Sitak (Pol./Rus.) - García-López, Oswald (Šp./Rak.) 2:6, 6:1, 10:7.

Sestry Plíškovy otočily zápas v Bad Gasteinu

České turnajové dvojky ztratily s pátým nasazeným párem první sadu a ve druhé přišly jako první o svůj servis a prohrávaly 2:3, pak už však soupeřkám nenechaly ani game. V rozhodující sadě Plíškovy nabraly manko 0:5, nakonec ovšem zvítězily 10:6.

Společně slaví dvaadvacetiletá dvojčata druhý deblový titul, ten první získala také v Rakousku loni v říjnu v Linci. Ve finále neuspěla jen minulý rok v červenci v Palermu. Karolína ještě vyhrála letos v květnu turnaj v Norimberku, kde hrála s Nizozemkou Michaellou Krajickovou.

Ve finále dvouhry porazila německá tenistka Andrea Petkovicová Shelby Rogersovou z USA dvakrát 6:3.

Šestadvacetiletá Petkovicová si tak poradila s kvalifikantkou, která v prvním kole vyřadila Kristýnu Plíškovou a v semifinále nasazenou dvojku Italku Saru Erraniovou.

Čtvrtá nasazená Němka dosáhla na čtvrtý titul na okruhu WTA a po triumfu v Charlestonu druhý letošní. Na antuce v Bad Gasteinu vyhrála už jednou, slavila tu svůj premiérový titul v kariéře v roce 2009.

Turnaj žen v Bad Gasteinu

Dvouhra - finále:
Petkovicová (4-Něm.) - Rogersová (USA) 6:3, 6:3

Čtyřhra - finále:
Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková (2-ČR) - Klepačová, Torróová (5-Slovin./Šp.) 4:6, 6:3, 10:6

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...