Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych: Trochu jsem musel krotit euforii

Sport

  18:09
PRAHA - Podle výsledku odehrál svůj zdaleka nejlehčí daviscupový zápas v kariéře. Tenista Tomáš Berdych (26) strávil na kurtu jen hodinu a 50 minut a během tří setů povolil Viktorovi Troickému uhrát jen pět gemů. "Na konci zápasů jsem se musel držet, abych nepodlehl euforii," přiznala česká jednička.

Český tenista Tomáš Berdych v Davis Cupu foto: Reuters

Bylo to utkání opravdu tak jednoduché jak vypadalo?
Žádné utkání není snadné a ani tohle nebylo. Vždycky je to zrádné, člověk získá lehce dva sety a pak to může jeden jediný gem úplně otočit. Kdybych se nekoncentroval, klidně jsem mohl být na kurtu mnohem déle. Naštěstí jsem to tentokrát zvládnul od začátku až do konce.

A přece jste vybojoval své nejjednoznačnější vítězství v soutěži...
Štěstí přeje připraveným a když do toho člověk dá všechno, může to dopadnout i takhle.

Čím jste soupeře tak přejel? Jaké byly vaše zbraně?
Směřoval jsem přípravu spíš na sebe, na mojí hru. Vyšlo to, protože jsem hned od počátku dobře servíroval. To bylo nejdůležitější. Zatlačil jsme soupeře, vypracoval si šance a on Troicki naopak dělal spoustu chyb. Proto se mi dařilo všechno, co jsem potřeboval a plánoval.

Nezdálo se vám, že k zápasu přistoupil s přílišným respektem?
Kdyby mě respektoval ještě o něco víc, bylo bych raději. Člověk musí využít veškeré zbraně. Tedy i to, že se ho soupeř bojí, že se drží zpátky nebo má respekt. V bitvě se počítá každá pomoc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jak moc vašemu vítězství pomohla antuka, na kterou hodně spoléháte?
Cítím se na ní dobře, zvyknul jsem si. Nikdy to nebude jako venku na French Open, ale v to jsme tady v hale ani nedoufali. Je těžké udělat za pár dní opravdu kvalitní antukový povrch v hale. Proto není úplně pomalá, ale má zvláštní nízké odskoky. Hraju na ní raději než Troicki, mám na antuce lepší výsledky. Všechno šlo navíc podle plánu a já skvěle začal. Ale ještě není konec, ještě na ní potřebujeme získat dva body.

Jak se vám líbí atmosféra v Praze, kam se Davis Cup vrátil poprvé od září 2007?
Diváci mě určitě nezklamali, jsou skvělí. Obvykle chodí až během prvního zápasu, ale tady přišli strašně brzy. Věřil jsem jim a ukázalo se, že ani absence světové jedničky Novaka Djokoviče je neodradila. Nechodí na soupeře, ale na nás. Proto se jim to pokusíme na kurtu co nejvíc zpříjemnit.

Poháněli vás fanoušci hodně kupředu?
Dokonce jsem se musel v závěru utkání trochu hlídat a uklidňovat, abych nedoplatil na euforii a nenechal se moc unést. Moc velká dávka energie vám totiž může zápas i zkomplikovat.

Cítíte se na zítřejší čtyřhru, kterou obvykle hrajete s Radkem Štěpánkem?
Kvůli úspěchu musíme stavět to nejlepší, co máme. Čtyřhra je důležitý bod. Zatím jsme to ale nerozhodli. Musíme počkat, jak na tom bude po svém zápase Radek. Já osobně jsem ale začal dobře a získal jsem velké sebevědomí.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat