5. října 2008 9:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tenista Berdych získal v Tokiu první letošní titul

Tomáš Berdych se svou trofejí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych se svou trofejí. | foto: ČTK

TOKIO Tenista Tomáš Berdych vyhrál turnaj v Tokiu a získal první letošní titul. Český daviscupový reprezentant porazil ve finále Argentince Juana Martina del Potra 6:1, 6:4 a na turnaji okruhu ATP triumfoval počtvrté v kariéře.

Aktuálně 27. tenista světa Berdych dnešním vítězstvím potvrdil svou výbornou formu na asijském turné. Minulý týden v Bangkoku podlehl až v semifinále třetímu hráči světového žebříčku Novaku Djokovičovi ze Srbska.

V tokijském semifinále Berdych v sobotu vyřadil bývalou světovou jedničku Andyho Roddicka ze Spojených států amerických a ve finále si hladce poradil i s objevem letošního léta Del Potrem. Jejich zápas na tvrdém povrchu trval hodinu a 18 minut, vítěz obdržel prémii 135.000 dolarů.

Dvacetiletý Argentinec v této sezoně získal čtyři tituly a navíc pomohl své zemi k postupu do finále Davisova poháru. Bezmála dvoumetrový Jihoameričan prohrál od Wimbledonu až do dneška pouze jednou, ve čtvrtfinále US Open, dnes si připsal druhou porážku z 31 zápasů. Berdychovi pomohly k triumfu tři z osmi využitých brejkbolů a suverenita při vlastním podání, kterou dokumentovalo i jedenáct es.

Třiadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí letos marně bojoval o titul v červenci na antukovém turnaji v Bastadu, kde podlehl Španělovi Tommymu Robredovi. Předchozí prvenství slavil Berdych loni v Halle, předtím vyhrál turnaje v Palermu a v Paříži.

V ženské části tokijského turnaje s dotací 175.000 dolarů zvítězila nejvýše nasazená Dánka Caroline Wozniacká. Ve finále ve třech setech zdolala turnajovou pětku Kaiu Kanepiovou z Estonska.