17. listopadu 2012 13:53, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tenisté sahají po Davis Cupu. Berdych se Štěpánkem opanovali čtyřhru

Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek vybojovali ve čtyřhře finále Davisova poháru důležité vítězství. Španělské šampiony z Turnaje mistrů Marcela Granollerse a Marka Lópeze udolali 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3 a českým barvám zajistili vedení 2:1. Od celkového triumfu je před dvouhrami dělí jediný bod.

Finále může ukončit v neděli Berdych, kterého od 13:00 čeká pátý hráč světa David Ferrer. Pakliže neuspěje, o celkovém vítězi se rozhodne mezi Štěpánkem s Nicolásem Almagrem.

Berdych se Štěpánkem přemohli únavu z náročných pátečních dvouher i deblové specialisty na druhé straně kurtu. Granollers s Lopezem jsou šampioni z letošního Turnaje mistrů, ovšem na sehrané české duo neměli.

Berdych a Štěpánek si tak drží ve čtyřhře nadále úchvatnou daviscupovou bilanci - z třinácti utkání padli pouze před třemi lety, ve finále právě proti Španělsku. Teď Češi položili základ k úspěšné odvětě a přiblížili historickou chvíli. Mohou "salátovou mísu" získat poprvé po rozpadu Československa. Jediný titul slavili Lendl a spol. v pražském finále v roce 1980.

"Máme po sobotě druhý bod, to jsme chtěli, ale ještě nám hodně chybí. Uděláme v neděli všechno pro zdárný konec," prohlásil Berdych po vítězné čtyřhře. "Soupeři začali neuvěřitelně, ale my jsme věděli, že jsme doma a za podpory fanoušků jsme se dokázali zvednout a přinést do šatny důležitý druhý bod," řekl Štěpánek.

Sobotní duel přitom Češi nezačali úplně ideálně. Už ve druhém gamu si Radek Štěpánek prohrál servis, španělské duo získávalo fiftýny precizní hrou na síti i chytrými údery od základní čáry. Šikovnou ruku ukázal zejména Mark Lopez, který téměř dvoumetrového Tomáše Berdycha dokázal třikrát přelobovat.

On-line reportáž ZDE

Úvodní ztráta servisu se nakonec ukázala pro vývoj prvního setu jako klíčová. Češi sice po nevydařeném startu utkání srovnali se Španěly krok, nevypracovali si však ani jeden brejkbol a nakonec v úvodní sadě padli 3:6.

Jenže Češi se rozhodně nemínili vzdát. Ve druhém setu vzali brzy Španělům servis poté, co Granollers vzácně chyboval u sítě. 14 485 diváků v hale ožilo, hosté si však dokázali vzít ztracený servis zpět. Vyrovnaný set spěl v bouřlivé atmosféře do finiše...

Za stavu 6:5 si při Lopezově podání vypracovali Češi postupně čtyři setboly. Při druhém zahrál Lopez úder těsně k čáře, někteří diváci už slavili, ale předčasně. Dočkali se až o chvilku později: Štěpánek výborně vystihl na síti Lopezův prohoz a český pár srovnal stav setů.

Jaromír Jágr (vlevo) a Ivan Lendl (vpravo) přihlížejí finále

Zápasu přihlížel i Jaromír Jágr (vlevo) a Ivan Lendl (vpravo)

Třetí set byl dlouho vyrovnaný, obě strany si pečlivě střežily svůj servis. Čeští hráči dokonce dvakrát udrželi podání čistou hrou. Za stavu 4:5 ustál Granollers tlak při podání a po krásném křížném forhendu z rohu kurtu srovnal.

Štěpánek pak další hrou bez ztráty fiftýnu vytvořil tlak na druhého Španěla. Lopez se však se situací nevypořádal dobře. Když lob Španělů skončil v autu, tak Štěpánek energicky pumpoval rukama.

Zkušený český tenista pak díky smeči do soupeře vypracoval dva setboly. Druhý proměnil díky voleji na síti Berdych. Aréna opět vybuchla radostí...

Závěrečný set už patřil Čechům

Postupem času se zdálo, že fyzické síly překvapivě ubývají rychleji Španělům. Ani výkřiky "Vamos!" z jejich části tribun jim nepomáhaly. Štěpánek se konečně chytil na servisu, podání si bez problému držel i Berdych.

V šestém gamu pak Granollers odevzdal soupeřům čistou hrou servis, brejk Češi potvrdili a za stavu 5:2 dokonce pokukovali po mečbolu. Tři přišly až při podání české jedničky. Při třetím už propukla naplno česká radost po Štěpánkově smeči. I jeho manželka Nicole Vaidišová s Berdychovou přítelkyní Ester Sátorovou vyskočily z lavičky, ale pak se zarazily.

Granollers si nechal jestřábím okem přezkoumat Berdychův servis. Míček byl v kurtu, sudí však nechal výměnu opakovat. Emoce museli krotit i čeští hráči, celá situace jen oslavy posunula o pár sekund.

Česko - Španělsko 2:1

Páteční zápasy:

Štěpánek - Ferrer 3:6, 4:6, 4:6
Berdych - Almagro 6:3, 3:6, 6:3, 6:7 (5:7), 6:3

Sobotní zápas:
Berdych, Štěpánek - M. López, Granollers 3:6, 7:5, 7:5, 6:3

Ondřej Novotný, Michael Bereň, vlh, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!