Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenisté plánovali bojkot Australian Open

US Open

  14:13
MELBOURNE - Tenisté jednali před začátkem grandslamového Australian Open o bojkotu turnaje. V prvním hracím dnu v Melbourne to agentuře Reuters tvrdil Ukrajinec Sergej Stachovskij, podle kterého byly důvodem finanční odměny, které prý rostou pomalým tempem a jsou špatně rozdělovány.

Ilustrační - tenis - Australian Open.

"Někteří tenisté navrhovali, že bychom tady vůbec neměli hrát," řekl 65. hráč světa Stachovskij s odkazem na sobotní zasedání hráčů ATP. "Bylo pro to víc než dost hlasů, ale nebylo by to správné, protože už jsme tady a organizátoři Australian Open by nestihli nic změnit. Nejdřív je třeba se zkusit domluvit," řekl Ukrajinec.

Dotace prvního grandslamu sezony vzrostla na 26 milionů australských dolarů, z nichž vítězové dvouhry mužů i žen získají shodně 2,3 milionu, přes 47 milionů korun. Poražení v 1. kole vydělají 20 tisíc australských dolarů, 417 tisíc korun.

Hráči si ale dlouhodobě stěžují na rozdělování balíku financí, které pořadatelé získají na turnajích z přenosů a od sponzorů. Současná nespokojenost panuje především u hráčů z nižších míst žebříčku vypadávajících v úvodních kolech. Nejde jen o grandslamové turnaje, ale také o akce série Masters jako třeba v Miami.

Stávka do budoucna není vyloučená

"Každý z nás má výdaje. A když vypadnu v Indian Wells a v Miami v 1. kole, tak jsem v minusu. Nic nevydělám. Na sérii turnajů v Americe je člověk měsíc, musí platit hotel a má další výdaje, a když hned vypadnu, pak nemám ani na trenéra." Stachovskij řekl, že většina nejlepších tenistů myšlenku podporovala.

"Osmdesát procent z nich tvrdí, že grandslamy a další turnaje neplatí dobře," řekl. Stávka prý není v budoucnu vyloučená. "Nejdřív ale musíme jasně formulovat, co chceme, jak co cítíme, a to na ATP i na grandslamech. Nejdřív zkusíme legální cestu." Vedení ATP odmítlo situaci komentovat a zopakovalo, že již loni schválilo pro nadcházející tříleté období (2012 - 2014) zvýšení odměn o 20 procent.

Mezi hráči během diskusí evidentně zavládly emoce, jelikož už den před turnajem Španěl Rafael Nadal kritizoval Švýcara Rogera Federera za to, že je spíše na straně ATP. "Neměl jsem nic říkat na veřejnosti. To bylo špatně, protože tohle patří jen mezi nás a má to zůstat v šatně," mírnil dnes Nadal emoce. "S Rogerem máme fantastický vztah a nic na tom nemění různé názory na fungování tenisu."

Mezi Nadalem a Federerem vznikla menší rozepře.

Zatímco Nadal se nechtěl k situaci vracet, do šestnáctinásobného grandslamového vítěze Federera se pustil Nikolaj Davyděnko. "Nechápu, proč Roger nepodporuje hráče," řekl Rus s tím, že Nadal i světová jednička Novak Djokovič naopak volají po změnách. "Roger nechce mít žádné problémy. Je za slušňáka, který vyhrává grandslamy. Je ze Švýcarska. Je perfektní a straní se," čílil se Davyděnko.

Podle Davyděnka je stávka pořád žhavé téma, ale znovu se bude o situaci jednat až při turnaji v Indian Wells v březnu. "ATP musí zkusit něco změnit od teďka do Indian Wells, kde budou všichni hráči, kteří uvidí, co je nového," řekl ruský hráč.

Stávka není v tenise v poslední době na pořadu dne poprvé. Už loni při US Open čtvrtý hráč světa Andy Murray pohrozil bojkotem kvůli nabitému kalendáři.

Autoři: ,