18. září 2015 9:16, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý na Rosolovu výhru nenavázal. Češi v Indii ztratili vedení

Jiří Veselý při utkání Davis Cupu proti Indii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Veselý při utkání Davis Cupu proti Indii. | foto: ČTK/AP

DILLÍ Hned v pátek se názorně ukázalo, jak nevyzpytatelný může být boj o udržení ve Světové skupině tenisového Davis Cupu v indickém Dillí. Hosté z Česka jej začali znamenitě. V horku a dusnu porazil Lukáš Rosol domácího Yukiho Bhambriho 6:2, 6:1, 7:5. První hráč týmu Jiří Veselý však poté podlehl Somdevu Devvarmanovi 6:7, 4:6, 3:6, a tak se o vítězi rozhodne až v neděli. Sobotní čtyřhra pouze napoví.

Veselý (40. na světě) se poprvé v Davis Cupu představuje v roli jedničky, která mu připadla při neúčasti Tomáše Berdycha. Podle předpokladů měl Devvarmana, 164. muže žebříčku, bez větších potíží zdolat.

„Devvarman je celodvorcový hráč. Nemá konečný úder, ani nějaký extra servis. Neublíží. Ale rád chodí do výměn, je fyzicky dobře vybavený,“ vypozoroval kapitán Jaroslav Navrátil.

Ovšem zatímco Rosol spěchal za vítězstvím, Veselý se okamžitě ocitl v tuhé bitvě. Za 35 minut se rivalové dopachtili pouze ke skóre 2:2.

Devvarman překvapivě lépe podával, slušně též returnoval. Bez respektu bušil do Veselého, který působil poněkud mátožně.

Přetahovaná dospěla do tie-breaku, v němž se Ind i díky svému 11. esu odpoutal na 5:2, načež mu Veselý pomohl dvojchybou. Devvarman využil druhý setbol. Z tribun se ozval nadšený jásot. A vedro se stupňovalo.

Po pauze přikráčel Veselý na dvorec svěžejší. Po brilantním stopbalu konečně brejknul Devvarmana na 1:0. Později mu nicméně dvěma zkaženými servisy pomohl dotáhnout na 3:3.

Dvojchybou uzavřel i druhou sadu. Nejprve ho za stavu 4:5 při druhém podání dvakrát zachránilo jestřábí oko. Napotřetí byl však jeho aut naprosto zřetelný.

Po dvou hodinách a 13 minutách se Veselý dostal do nesmírně obtížné situace. Bídně se pohyboval. Na esa prohrával 0-19. Na vítězné míče 41-52. A především na sety 0-2.

Třicetiletý Ind nejevil známky únavy. To český levák dál vadl. Ještě se pokoušel vyhecovat.

Jenže Devvarman mu pláchl na 1:4 a pak už si vzácný triumf pohlídal. Po druhém mečbolu v euforii vyhodil raketu vysoko do vzduchu a objímal se s parťáky na lavičce.

„Bylo to ode mě očividně špatné. Od začátku jsem se hrozně trápil. Jak fyzicky, tak i dechově jsem byl na padesáti procentech,“ smutnil po utkání Veselý.

„Nebyl jsem připravený nebo silný na to, abych podal stoprocentní výkon. Nebo aspoň výkon, který bych si přál podat. Bylo to z mé strany špatné.

Velká Rosolova jízda, pak jen menší zádrhel

První bod má v daviscupových kláních velký význam, zvlášť psychologický. Klíčovou roli zvládl Rosol (85.), opravdu znamenitě.

V náročných podmínkách dlouho drtil Bhambriho, rodáka z Dillí a vítěze nedávného turnaje v Šanghaji (125.). Obstál též v závěru, kdy se domácí bojovník vzepjal.

„Z výsledku mám radost, nebylo to v tomhle počasí jednoduché,“ řekl Lukáš Rosol. „Chtěl jsem hrát rychle, v prvních dvou setech to fungovalo neuvěřitelně, skvěle jsem podával. Ve třetím setu Yuki začal hrát lépe, měl jsem problém to dotáhnout, ale dopadlo to dobře.“

Od stavu 2:2 jasně vládl český čahoun. Rosol si připravil první brejkbol vítězným forhendovým returnem. V následující výměně zkusil dva čopy a Ind po tom druhém zahrál do sítě.

V tenisovém komplexu Rádže Kumára Khánny v Dillí domácí tenista čím dál víc kazil, své další podání „korunoval“ dvojchybou a Rosol sadu v klidu doservíroval.

V té druhé se ještě víc projevil rozdíl mezi oběma hráči. Bhambri nestačil Rosolovu tempu, Čech sbíral vítězné míče. Až za stavu 4:0 se povedlo Indovi snížit. Radostně zatnul pěst, ale byla to pro něj jen malá útěcha.

Lukáš Rosol během utkání daviscupové baráže proti Indii.
Lukáš Rosol během utkání daviscupové baráže proti Indii.

Za pár minut zakončil set dvěma dvojchybami za sebou. Pak zmizel spolu s kapitánem Amritrajem v zákulisí stadionu.

Publikum v poloprázdném hledišti chvilku mohlo cítit šanci, když Rosol dočasně zvýšil výrobu nevynucených chyb a po jeho forhendu do autu se poprvé (a naposledy) nechal obrat o podání.

Ind ho potvrdil, jenže Rosol zpřísnil servis, o přestávce si v indické „prádelně“ vzal bílou kšiltovku a otočil z 1:3 na 4:3.

Zvládl i kritickou situaci v 11. gamu, kdy pustil soupeře k pěti brejkbolům. Posléze bez nervů utkání dotáhl, proměnil první mečbol a děkoval skupince přítomných českých fanoušků.

Nastřílel 11 es a celkem 50 vítězných úderů, nakupil 44 chyb. Partie trvala hodinu a 56 minut. Po čtyřech porážkách od Francouzů a Australanů si opět připsal daviscupovou výhru a postrčil Česko v Dillí do vedení.

Davis Cup - baráž o udržení

Indie - Česko 1:1 po úvodních dvouhrách

Bhambri - Rosol 2:6, 1:6, 5:7.
Devvarman - Veselý 7:6 (7:3), 6:4, 6:3.

kapKarel Knap