30. března 2015 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Toužila jsem po návratu už dávno, ale nešlo to, svěřila se Vaidišová

Nicole Vaidišová a její hra na síti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicole Vaidišová a její hra na síti. | foto: ČTK/AP

MIAMI/PRAHA Tenisový svět považoval po březnu 2010 kariéru Nicole Vaidišové za uzavřenou. Ona sama čekala, že se vrátí dříve, jenže dlouho jí bránilo zraněné rameno. Teď už je konečně zpět a sklízí chválu.

Vlastně nikdy Vaidišová veřejně neřekla: Končím s tenisem. Přesto tomu na počátku roku 2010 vše nasvědčovalo. Bývalá světová sedmička se na kurtech trápila. Vypadalo to, že ztrácí motivaci.

A když pak její odchod ze scény potvrdil kouč Aleš Kodat, zdálo se, že se dvojnásobná grandslamová semifinalistka ve 20 letech opravdu s tenisem rozloučila definitivně.

Ve skutečnosti si jen dala několik let pauzu.

První operace se nepovedla

„Byla jsem mimo hru mnohem déle, než jsem předpokládala,“ řekla Vaidišová z Miami, kde v pátek prohrála ve 2. kole se světovou trojkou Simonou Halepovou. „Nemyslela jsem si, že budu muset jít na jednu operaci ramene, natož na druhou. Pauza trvala skoro o tři roky déle, než jsem čekala.“

Před pěti lety už toho na ni bylo moc. Tlak okolí, trenérské rošády, vytrácející se motivace, forma... Toužila si od všeho dát oddych. Uvítala, že měla najednou více času na přátele a rodinu. Cestovala. Docházela na různé studijní kurzy, oblíbila si zejména psychologii.

Nicole Vaidišová a její hra na síti.
Těžký úder. Nicole Vaidišová v utkání se Simonou Halepovou.

Časem jí tenis začal chybět, jenže návratu bránilo bolavé pravé rameno, pochroumané z pádu na kolečkových bruslích. V USA podstoupila operaci, jenže ta nedopadla podle jejích představ. „Člověk měl v hlavě strašně otazníků. Možnost, že už nebudu nikdy hrát, byla velice reálná,“ připustila Vaidišová.

Druhá operace v Česku už vyšla, i tak byla tenistka opatrná. Čekala, jestli rameno skutečně vydrží plnou tréninkovou zátěž. S úlevou po čase zjistila, že ano.

Loni v létě se rozhodla: Jdu znovu do toho. Přihlásila se na menší turnaj ITF v americkém Albuquerque. Při zářijovém comebacku se prala s nervozitou, dělala chyby, zlobila se na sebe, přesto dokázala první zápas po více než čtyřech letech vyhrát.

Jistě, přišly i porážky. V kvalifikacích malých turnajů, s takřka neznámými soupeřkami. Bylo bláhové se domnívat, že po tak dlouhé době bez tenisu začne Vaidišová automaticky znovu vše vyhrávat.

Ale viděla, že se zlepšuje. „To je nejdůležitější, aby to šlo dopředu.“

Pořád překonávala další milníky: v únoru semifinále na stotisícovém turnaji ITF v Midlandu, v březnu úspěšná kvalifikace na turnaj WTA, teď první výhra v hlavní soutěži WTA a vyrovnaný boj s Halepovou.

Přesto se nesvazuje velkými cíli. Zpočátku jen čekala, jak zareaguje operované rameno. A ulevilo se jí: „Drží dobře! Samozřejmě se o ně musím víc starat. Ale fakt, že můžu hrát bez bolesti celý zápas, je pro mě velké plus,“ řekla Vaidišová. „Plán, kde musím přesně v tento moment být, jsme nikdy neměli. Hlavně aby šla výkonnost a žebříček dopředu.“

Tenis ji už zase baví

Sklízí pozitivní reakce okolí. Jak na svůj tenis, tak na vystupování. „Při rozhovoru byla přátelská, uvolněná, otevřenější. Měla jsem na ni odlišnější vzpomínky,“ uvedla na Twitteru zkušená tenisová novinářka Carole Bouchardová.

Ano, na kurtu je Vaidišová pořád impulzivní. I v 1. kole v Miami zničila raketu. Občas si sama nahlas vynadá. Z toho je ale rovněž vidět, jak jí na tenisu záleží.

A především ji nyní, pár týdnů před 26. narozeninami, tenis zase baví. „Když je člověk déle pryč, tak má nad věcí trochu nadhled. Víc si váží i toho, že může zase hrát.“

Teď bude dva týdny trénovat na Floridě, než vyrazí na antukové turnaje v Evropě. Její comeback zatím pokračuje zdárně.

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!