Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Söderlinga ničí nemoc. Kat Nadala se možná nevrátí

US Open

  10:43
PRAHA - Už rok a půl bojuje s mononukleózou. Někdejší čtvrtý tenista světa Robin Söderling, který dlouho sváděl vyrovnané bitvy s nejlepšími hráči současnosti, se proto raději smiřuje s nejhorším. "Naučil jsem se žít s myšlenkou, že už možná tenis hrát nebudu," přiznal dokonce Švéd.

Robin Söderling. foto: ČTK

Nejistota ho užírala. "Naděje, beznaděj, zase naděje a znovu beznaděj. To mě ničí," popsal 28letý Söderling pro ESPN. "Cítím se opravdu dobře, pak začnu trénovat a začnu přemýšlet o tom, že bych se za pár měsíců mohl vrátit. Opravdu tomu uvěřím. A pak to jednoho dne přepísknu, vzbudím se a necítím se moc dobře." Po jednom takovém ránu Söderlinga napadlo: Možná už si na vrcholové úrovni nezahraju. Naposledy nastoupil k zápasu loni v červenci.

Není to přitom tak dávno, kdy se zdálo, že má před sebou skvělou kariéru. Před třemi lety odehrál Robin Söderling zápas, který měnil dějiny. Někteří experti ho označují za jedno z největších překvapení v dějinách tenisu. Tehdy totiž švédský hráč ve 4. kole Roland Garros zdolal fenoména tamního grandslamu Rafaela Nadala. Dodnes to nikdo jiný nedokázal. Söderling pak došel na turnaji až do finále, to samé se mu povedlo o rok později.

Na konci roku 2010 dokonce krátce vytlačil Andyho Murrayho z elitní čtyřky žebříčku. Jenže v dalším roce si s ním osud začal nepříjemně pohrávat. Na Wimbledonu vypadl překvapivě už ve 3. kole s Bernardem Tomicem, tehdy už u něj začala propukat nemoc. "Ráno před zápasem jsem zvracel a měl horečku. Nevím, proč jsem vlastně hrál. Ale je to Wimbledon a člověk chce hrát. Zapomene na svoje pocity a snaží se bojovat," popisoval.

Dokázal pak ještě vyhrát turnaj doma v Bastadu, jenže tamní finále s Davidem Ferrerem se ukázalo jako jeho poslední zápas. Na dlouhou dobu. Z následujících klání v Montrealu a Cincinnati se odhlásil kvůli zranění zápěstí. Jenže mezitím začala mononukleóza řádit naplno.

Neměl jsem dávat tenisu 100 procent, připustil Švéd

Söderling se odhlašoval z dalších a dalších turnajů. US Open, Australian Open, Roland Garros. Letos v říjnu už rezignoval a řekl: "Datum návratu neznám." A teď poprvé připustil: "Zkusím se vrátit, ale naučil jsem se žít s myšlenkou, že už to možná nevyjde. Ať se stane cokoliv, budu mít pocit, že jsem udělal, co jsem mohl."

Konzultoval svůj stav s řadou doktorů, letěl za specialistou do Kalifornie. Lékaři zjistili, že má problémy se štítnou žlázou, která způsobuje jeho extrémní únavu. Söderlinga však zřejmě uhnalo i jeho extrémní nasazení, kterého zpětně lituje. "Možná jsem mohl dát tenisu 90 procent a 10 procent relaxaci. Ale někdy jsem cítil, že tenis je všechno a chtěl jsem mu dát 100 procent."

Mononukleóza už zamíchala s kariérou řady tenistů, trpěli ji například Radek Štěpánek, Roger Federer či Andy Roddick. Ti všichni se dokázali úspěšně vrátit, zato Söderling zatím svůj boj prohrává. Hrozí, že dopadne jako chorvatský tenista Mario Ančič, někdejší světová sedmička, který skončil loni právě kvůli mononukleóze.

Přesto není v jeho životě všechno špatně. Söderling nedávno oslavil se svou ženou Jenni narození dcery Olivie, koupili si nový byt ve Stockholmu... Jenže něco tomu chybí. "Nechci ještě končit s tenisem! Cítím se aspoň na dalších pět let." Pokud tělo nepovolí, pocity mu nemusí být nic platné.

Autor: