Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Tentokrát to není v rukou amatérů,' nebere si servítky manažer Tysona

Sport

  8:00
PRAHA - Na druhý pokus by se konečně měli fanoušci profesionálního boxu dočkat. 24. a 25. března příští ho roku bude v Praze pobývat nejmladší profesionální mistr světa těžké váhy Mike Tyson (44). Předběžnou smlouvu s promotéry Ladislavem Kutilem a Pavolem Muchou podepsal za legendárního boxera ve čtvrtek jeho britský manažer Carl Holness.

"Mike si chce napravit reputaci u českých fanoušků. Další zklamání nepřipustí," tvrdil s úsměvem britský boxerský promotér. Při zmínce o bývalých promotérech ale jeho rysy zvážněly. "Pan Rey Karpf nikdy nebyl přítelem Mike Tysona," řekl na adresu švýcarského podnikatele.

Proč se rozhodl dát Mike Tyson šanci dalším českým promotérům a kývnul na nabídku příští rok přijet?
Po setkání v Glasgow byl Mike trochu na vážkách, ale když si promluvil s Láďou (Kutilem, jeden z promotérů, pozn. redakce), tak se rozhodl, že do Prahy dorazí. Láďa je sportovec, který má stejně jako Mike velké srdce, srdce bojovník.

Co Tysona definitivně přesvědčilo o druhém pokusu o pražskou návštěvu?
Mike byl hodně zklamán a nechce, aby měli stejné pocity při vzpomínkách na něj i čeští fanoušci. Dostal řadu e-mailů od zklamaných lidí z Čech a to byl ten hlavní impulz, proč se rozhodl do Prahy přijet. V promotéry máme nyní absolutní důvěru, nic nebrání tomu, aby Mike v březnu příštího roku dorazil.

Pavol Mucha.

Jaký bude pražský program Mikea Tysona?
V první řadě bych chtěl říct, že při sestavování plánu první návštěvy nastala spousta chyb. Udělal jsem ji také já, že jsem pánům Reyi Karpfovi a Petru Havrdovi (promotéři první neúspěšné návštěvy Mikea Tysona v Praze, pozn. redakce) plně důvěřoval, nebyl v celé záležitost plně angažován. Neudělal jsem si průzkum o jejich pozadí, o akcích, které dříve dělali. Tentokrát jde od začátku o týmovou práci. Mám veškeré informace, které předávám Mikeovi. A rozdíl bude i v celé Mikově návštěvě Prahy, nebude to tak megalomanská akce. Hlavním bodem je galavečer ultimátních zápasů Heroes Gate 3, následovat bude after party. Na druhý den je připraven trénink a poté návštěva Onkologického oddělení v motolské nemocnici. Tato část je pro Mikea nejdůležitějším bodem. To, že zklamal nemocné děti, jen nejvíce zasáhlo. Sám požádal o to, aby byla návštěva nemocnice v programu.

Plánuje Tyson i prohlídku pražských památek?
Pokud na to bude jen trochu času, tak si určitě rád Prahu prohlédne.

Jak se těší bývalý šampión na boxerský trénink s případnými zájemci?
Je důležité dopředu vědět, že to nebude klasický trénink, kde by Mike s někým spároval. Nesmí mít žádný fyzický kontakt s někým cizím.

Je veganská strava jediným speciálním požadavkem pro Tysonu návštěvu Prahy?
Přál by si ještě pěkné počasí (usmívá se).

Zleva: Carl Holness, Ladislav Kutil a Pavol Mucha.

V lednu čeká Tyson přírustek do rodiny, manželka teda nejspíše zůstane doma?
Ano, přiletí sám. Paní Tysonová je sice zklamaná, ale tak brzo po porodu nebude moc cestovat. Je ale návštěvu připravit co nejdříve, aby si Mike v Česku napravil reputaci, dokud se o tom mluví a je to aktuální.

Jste dlouhou dobu manažerem Mikea Tysona, dobře se znáte. Jak byste jej popsal?
Je to velký bojovník, což je i jeho celosvětový mediální obraz. V soukromí je ale Mike klidný, uctivý a slušný. Právě proto si vyžádal návštěvu nemocných dětí, aby se takto prezentoval také v Česku. Dá se říct, že je i stydlivý. Ale zvíře v něm samozřejmě zůstalo.

Kolik nabídek na podobné akce, jakou je návštěva Prahy, Tyson dostává?
Spoustu. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Momentálně je Mike v Thajsku při natáčení filmu Pařba ve Vegas 2, následně poletí do Číny.

Bylo podepsáno memorandum smlouvy, co chybí k definitivnímu podpisu?
Včera (ve středu, pozn. redakce) ještě nebyly připraveny všechny detaily, které se nyní doladily. Ne vše sedělo s českým právním řádem. Smlouvu podepíšeme v pátek, poté ji odvezu Mikeovi. I v tomto je rozdíl oproti prvním promotérům (Rey Remo Karpf a Petr Havrda, pozn. redakce), kteří si vůbec nezjistili, jaké jsou možnosti českého trhu, jak postavit smlouvy, zda neodporují českému právnímu systému.

Carl Holness a Ladislav Kutil podepisují smlouvu o smlouvě budoucí.

Zmínil jste pana Karpfa s panem Havrdou. Jste v kontaktu?
Ne (důrazně).

České veřejnosti se prezentovali hodně věrohodně...
...Spoustu lidí se snaží Mikea dostat na různé akce, využít jej. V obou jsem se hodně zklamal. Místo toho aby zrealizovali svůj sen, tak v něm jen žili.

Pan Karpf se prezentoval jako velký přítel Tysona a jeho rodiny. Jaké jsou mezi nimi vztahy nyní?
(zamračí se). Je to absolutní nesmysl. Nikdy nebyli přátelé. Mike byl prezentací pana Karpfa s odstupem času, kdy si některé články nechal přeložit, zhrzen a šokován.

Poškodili jeho jméno, lhali i o vzájemných vztazích. Plánuje Tyson proti nim podniknout právní kroky?
Ne, pro nás je to uzavřená věc. Mike má sice plné právo na to, aby celou situaci s právníky řešil, ale jeho čas je příliš drahý na to, aby se takovými lidmi a amatéry zabýval. Chce jít dál. Jde mu nyní o to, aby si napravil v Česku reputaci a proto nyní svou návštěvu řešíme s profesionály Láďou a Pavolem (Mucha, druhý z promotérů, bývalý karatista, pozn. redakce). Rozdíl mezi oběma promotérskými týmy je diametrální. Za Láďou s Pavlem je vidět kus práce, v boxerském světě se pohybují dlouho. Když jsem přijel domů do Anglie o obou jsem si zjistil různé informace a poté jsem je pozval do Glasgowa, kde jsme si sedli i s Mikem a vše domluvili.

Můžete prozradit finanční detaily Tysonovi návštěvy? Nedávno pobýval v Moskvě a údajně to pořadatele vyšlo na 30 tisíc dolarů (cca 550 tisíc korun) na čtyři dny, kdežto bývalí promotéři pražské návštěvy mluvili o částkách kolem 10-15 miliónů korun na šest dnů...
Je přísný zákaz mluvit o částkách, ale o milióny rozhodně nejde.

Bývalý promotéři prezentovali i skutečnost, že má být Mike Tyson uveden letos na podzim do Mezinárodní boxerské síně slávy. Je to pravda?
Nemohu o této záležitosti právo mluvit, informovat o kandidátech na uvedení do Síně slávy může jen mezinárodní federace. Oficiálně zatím nic neproběhlo.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...