Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Testování, trasování i čističky vzduchu. MOV nadále touží po olympiádě v Tokiu, pracuje se čtyřmi scénáři

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později foto: Reuters

Čtyři hlavní varianty scénářů s různými variantami opatření, podle kterých by se uskutečnily odložené olympijské hry v Tokiu v příštím roce, řeší momentálně organizační výbor největší globální sportovní akce příštího roku.
  7:14

„Mezinárodní olympijský výbor i Japonci opakovaně potvrzují, že hry stoprocentně budou. Jsme v jiné situaci než na jaře a říkáme to s plným vědomím i díky uspořádání globálních akcí, například Tour de France. Chtěli bychom sportovcům a trenérům dodat optimismus, že i za ztížených podmínek a při dodržování všech opatření mají proč se připravovat,“ řekl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru (ČOV) jeho předseda Jiří Kejval.

„Principy, které se připravují pro Tokio, se jistě uplatní i na zimních hrách v Pekingu 2022. Změnil se celý svět, změny uvidíme i na hrách,“ přidal šéf českých olympijských misí Martin Doktor.

O jakých pravidlech je řeč?

Jedním ze základních bude pravidelné testování všech sportovců. Ostatně s koronavirem ve svém těle mají čerstvé zkušenosti například judista Lukáš Krpálek či zápasnice Adéla Hanzlíčková. Oba patří mezi české naděje pro Tokio.

Covidová opatření stojí za zrušením tradičního vítání výprav v olympijské vesnici, organizátoři chystají systém trasování, samozřejmostí budou všudypřítomné dezinfekce, český tým plánuje vzít s sebou čističku vzduchu.

Nový národním stadion v japonském Tokiu.
Olympijské kruhy.

„Z těch čtyř variant od nejlepší, že virus je pod kontrolou, po nejhorší se nyní pracuje s variantou číslo dvě, tedy – učíme se žít s covidem,“ dodal Kejval.

Český tým má zatím 41 vybojovaných kvót, většina kvalifikací je ale ještě otevřená. Poslední změny se mohou uskutečnit 5. července 2021, slavnostní zahájení her proběhne 23. července.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat