Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžká bitva bojovníka sumo. Šobuši je prvním zesnulým profisportovcem na koronavirus v Japonsku

Covid 19

  8:57
Který sport je nejtvrdší? Ve kterém musí být sportovci nejrobustnější a nejodolnější? Většina Japonců by odpověděla: Přece sumo. Proto mnohými otřáslo, že se první japonskou obětí koronaviru z řad profesionálních sportovců stal právě zápasník sumo.

Minulý týden podlehl zákeřné nemoci zápasník Šobuši, občanským jménem Kijotaka Suetaka, po déle než měsíc trvajícím boji s koronavirem. foto: Reprofoto

Minulý týden podlehl zákeřné nemoci zápasník Šobuši, občanským jménem Kijotaka Suetaka, po déle než měsíc trvajícím boji s koronavirem. Skutečnost, že byl zároveň diabetikem, jeho obtíže navýšila. Coby příčinu smrti uvedli lékaři celkové selhání orgánů po těžkém zápalu plic.

Osmadvacetiletý zápasník se stal prvním Japoncem mladším 30 let, jenž s koronavirem zemřel.

V zemi je pandemie na ústupu, denně zaznamenává Japonsko okolo 60 nových případů a 15 úmrtí. Pro stát se 126 miliony obyvatel je celková bilance 16 285 případů a 744 úmrtí relativně velmi příznivá, přesto Šobušiho smrt způsobila podle zpravodajů zahraničních médií mnohým Japoncům šok.

V lidech měla umocnit obavy typu: Obětí může být každý.

Sumo je sportem starým více než tisíc let a má své kořeny v šintoistických náboženských obřadech. První zmínka o něm se objevuje již v kronice Kodžiki z roku 712. Národním sportem se mělo stát během období Edo v letech 1600 - 1868.

Japonci rádi ztotožňují zápasníky sumo s neotřesitelnými kolosy. Proto jim možnost, že by se obětí koronaviru stal někdo z jejich řad, připadala nepředstavitelná.

„Smutek za Šibušiho, který padl v souboji s koronavirem,“ hlásal titulek prestižního listu Asahi Šimbun, zatímco Nikkan Sports psal: „Šobuši byl zápasníkem, který miloval, když mohl udělat lidi šťastnými.“

Bojoval v divizi s názvem Sandanm, odkud měl ještě velmi daleko do elitní první divize a ještě dál k nejvyššímu ocenění velkého šampiona Jokozuny. Velké pozornosti se však jeho případ dočkal také proto, že byl dalším Japoncem ze společnosti ostře sledovaných oborů, který s koronavirem zemřel. V 70 letech podlehl nemoci i Ken Šimura, jeden z nejoblíbenějších japonských komiků, a zemřela také 63letá známá herečka Kumiko Okaeová.

Když 4. dubna Šobuši s horečkou požádal o nemocniční vyšetření, byl podle údajů CNN nejprve odmítnut. O čtyři dny později už jej hospitalizovali a od 19. dubna ležel na jednotce intenzivní péče.

„Obdivuhodně bojoval s bolestí a trpěl déle než měsíc,“ uvedla jeho asociace.

Nebyl zdaleka jediným profesionálním sportovcem v zemi s koronavirem. Onemocněl rovněž fotbalista Gotoku Sakai, který v minulosti hrál za Hamburger SV a nyní nastupuje za Vissel Kobe. A v Šobušiho profesionální stáji Takadagava, kde trénoval a žil, zjistili nejprve koronavirus u hlavního trenéra a dalšího zápasníka Hakujozana a později u čtyř dalších zápasníků.

Japonská asociace suma nyní plánuje otestování všech svých členů, aby zjistili míru rozšíření viru mezi zápasníky.

Experti poukazují, že se v Japonsku doposud testovalo málo. Celkem v zemi uskutečnili zatím 1932 testů v přepočtu na milion obyvatel. Pro porovnání: Česko udělalo 33 299 testů na milion obyvatel a například Dánsko dokonce 79 971. Proto i další případy v komunitě zápasu sumo mohou být neznámé. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat