23. června 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Woodsova mizérie pokračuje. Na výsluní se dere budoucí zeť hokejové legendy

Tiger Woods na turnaji US Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods na turnaji US Open. | foto: Reuters

CHAMBERS BAY Minulý týden se v golfovém mikrokosmu minula dvě tělesa řítící se opačným směrem. Padající hvězda Tiger Woods na US Open vyhořela. Zato kometa jménem Jordan Spieth prosvištěla k titulu.

Býval postrachem soupeřů. Když se nad hřištěm rozburácel řev fanoušků po jeho úspěšné ráně, ostatním zatrnulo: „Á jé. Tiger zase válí.“ 

Jaký to kontrast se současným Woodsem, vypelichanou šelmou, která se na druhém majoru sezony v Chambers Bay dělila o 150. místo se 16 údery nad par.

„Tiger Woods se stal parodií svého bývalého já,“ píše britský Guardian. „Jeho řeč těla dávala jasně najevo: Dostaňte mě odsud!“

Woods posbíral 14 titulů z podniků „Velké čtyřky“. Od posledního vítězství však uteklo už sedm let. Letos je zvlášť mizerný. Na žebříčku se zřítil na 205. pozici. Tak hluboko nebyl od vstupu mezi profesionály.

Ještě se úplně nezotavil z operace zad a stále nedotáhl úpravy svého švihu. „Musím před British Open zabrat,“ řekl na tiskovce. „Doufám, že tam budu trošku lepší.“

21letý Jordan Spieth vyhrál golfové US Open.
21letý Jordan Spieth vyhrál golfové US Open.

39letý fenomén doufá. Na třetím majoru se pokusí aspoň trochu napravit poničenou pověst, zatímco jeho krajan a následovník Spieth se v půlce července v St. Andrews hodlá ucházet o třetí vzácný triumf roku 2015.

21letý Texasan totiž po suverénním ovládnutí Masters vyhrál také US Open, byť pouze nejtěsnějším rozdílem a s nechtěnou pomocí soka Dustina Johnsona. 

Nastávající zeť hokejisty Waynea Gretzkého totiž na poslední jamce minul dva putty a pustil před sebe Spiethe.

Ten už bezmocně přihlížel z místnosti, v níž byl zavřený se svým nosičem holí Michaelem Grellerem. Želel ztraceného vedení o tři rány, pak užasle sledoval Johnsonův kolaps. „Obejmi mě, kámo. Dokázals to!“ řekl mu Greller.

Co dokázal? Spieth se stal nejmladším králem US Open od Bobbyho Jonese (1923). Pouze pět mužů v golfových dějinách před ním dobylo oba úvodní majory sezony, naposled před 13 lety Woods.

„Větší nervák jsem nezažil,“ řekl Spieth reportérům. Přesto si věřil, neboť většina jeho nejbližších nedělních soků dosud na majorové vítězství nedosáhla. On ano.

To sebevědomí mu pomohlo. Stejně jako rady od Grellera, někdejšího učitele matematiky, který se v Chambers Bay oženil. Dravec Spieth se nevzdal a byl odměněn.

Podle Mikea Davise, výkonného ředitele golfové asociace USA, může získat Grand Slam, tedy všechny čtyři drahocenné tituly v jediném roce.

„Vyhrál na dvou úplně odlišných hřištích,“ řekl pro ESPN.com. „Má skvělý rejstřík úderů. Nepůsobí okázale, ale všechno umí opravdu dobře. A má silnou hlavu. Úplný závěr US Open zvládl výtečně.“

To Woods se potupně loučil už v pátek. List Guardian dokonce zpochybňuje motivaci padlé hvězdy pokračovat v kariéře: „Čím dál častěji zaznívá, že hraje už jenom kvůli výnosným reklamním smlouvám. Rychle se blížící hořký konec může být dnem, kdy jeho poslední kontrakt vyprší.“

Spieth sviští vzhůru. Je hitem na hřištích i mezi obchodními partnery. V dubnu po Masters pravil, že na britském The Open by rád přidal třetí díl Grand Slamu. Spousta novinářů se tenkrát zasmála. Teď už jeho výrok k smíchu není.