Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tiumen je skvělý stroj, pochvaloval si svého koně žokej Váňa

Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické | foto: ČTK

PARDUBICE Za pohodový a přesně šlapající stroj označil žokej Josef Váňa hnědáka Tiumena. Společně obhájili triumf ve Velké pardubické, který pro Váňu znamenal již sedmé vítězství. Těžko ale mohl odhadovat, zda Tiumen vyrovná čtyři výhry legendárního Železníka.

"Je to rozvážný, chytrý kůň," řekl sedmapadesátiletý Váňa o devítiletém valachovi ze stáje Köi Dent. "Je to stroj, kterého když jsem hnal do chyby, tak řekl, pozor, musím si přidupnout!" Už loni měl Váňa pro Tiumena jen slova chvály a říkal, že na něm mohl sedět i "blbec" a dostih by vyhrál. "To tak nevypadalo?" odvětil Váňa otázkou na dotaz, jestli to tak bylo i letos. Tiumen hlavně potvrdil své překážkové kvality. "Co předvedl na Taxisu, tak to byl zážitek. Skoky jsou s ním ladné," rozplýval se Váňa.

Čtěte také

Dokonce musel dát Tiumenovi zapravdu, co se týče tempa dostihu. Zkušený žokej chtěl jet vzadu, ale ne tolik, jak si "řekl" Tiumen. "Od začátku nespěchal, i když já bych chtěl víc. Je rozvážný, což je dáno jeho prací. Navíc ještě nikdy nespadl," prohlásil Váňa.

Velkou pardubickou vyhrál před Tiumenem čtyřikrát s Železníkem (1987-1989, 1991) a také s valachem Vronským (1997).

Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické

Kdyby měl všechny tři koně porovnat, tak Tiumen se podle jeho slov blíží Vronskému. "Ten byl taky super jezditelnej, ale měl horší zdravotní problémy," řekl Váňa. Železníka označil za náročného koně, který se těžko krotil. "Ale já byl tehdy mladej a silnej, takže to byla sranda ho jezdit. Dneska bych ho nedal," řekl Váňa.

Třetí vítězství Tiumena je otázka zdraví a konkurence
Po dvou prvenstvích Tiumena za sebou se nabízí úvaha, zda vyhraje třikrát, nebo dokonce dokáže vyrovnat Železníkův rekord. "Takových koní bylo," uvedl Váňa s tím, že podobně našlápnuto měli třeba Peruán, Sagar, Sixteen či Registana. "Šanci určitě měli, ale vždycky je to otázka budoucnosti, zdraví a konkurence," konstatoval Váňa.

Tiumen měl letos na jaře zdravotní problémy a před Velkou pardubickou běžel jen jeden přípravný dostih. Další už nepoběží, i když by se nabízela třeba Anglie. "Myslím, že to stačilo," řek Váňa. Majitel s žokejem a trenérem v jedné osobě souhlasí. Co bude dál? "Doufejme, že se mu nic nestane. Půjde do garáže a začne se připravovat na další rok," uvedl Váňa.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...