Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Tlak na Peking a MOV kvůli zmizelé tenistce roste. Že je situace vážná, si uvědomují už i v Číně

Čínská tenistka Pcheng Šuaj foto: ČTK

Ze starosti o lidská práva a o čínskou tenistku Pcheng Šuaj se stále více stává politický boj, ve kterém proti sobě stojí ženský tenisový okruh WTA, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Čína coby pořadatel blížících se zimních her v Pekingu.
  19:59

Ve středu večer vydalo WTA oficiální prohlášení, ve kterém se rozhodlo pozastavit plánované turnaje na území Číny a Hongkongu pro rok 2022.

„Neumím si představit, že bychom mohli s čistým svědomím žádat naše sportovce, aby v Číně soutěžili, když Pcheng Šuaj nemůže svobodně komunikovat a zřejmě na ni byl vyvíjen nátlak, aby popřela svá obvinění ze sexuálního napadení,“ stojí v prohlášení WTA podepsaném jejím výkonným ředitelem Stevem Simonem.

Následně Simon promluvil pro agenturu AP a dodal, že turnaje zatím zrušené nejsou, ale vše je na tento krok připraveno. A pokud se tak stane, klidně se nemusí jednat jen o rok 2022.

Konání tenisových turnajů v Číně je pozastaveno. Zmizelá hráčka dál dráždí WTA

WTA přitom odstartovala expanzi na čínský trh v roce 2008 v souvislosti s letní olympiádou v Pekingu. Nejprve se v nejlidnatější zemi světa konaly dva turnaje, v roce 2019 už devět, loni to mělo být 11 včetně finále sezony s obří dotací 14 milionů dolarů v Šen-čenu (ten měl být pořadatelem až do roku 2030).

„Chceme s Pcheng mluvit sami a ujistit se, že je opravdu v bezpečí a svobodná, že není cenzurována a zastrašována. Zatím nám tento krok nebyl umožněn a nemáme tak jistotu, že to, co vidíme, není předem připravené,“ pokračoval ostrým tónem americký funkcionář, který je v čele WTA od října roku 2015.

Jeho slova byla namířena proti MOV a jeho předsedovi Thomasi Bachovi. Ten několik hodin po prohlášení ženské tenisové federace, které podpořili mimo jiné Billy-Jean Kingová či mužská světová jednička Novak Djokovič, podruhé mluvil s čínskou tenistkou.

Pcheng Šuaj na mládežnickém turnaji v Pekingu.
Šuaj Pcheng podává v 1. kole turnaje v Dubaji.

„Máme stejné obavy jako mnoho dalších lidí a organizací o blaho a bezpečnost Pcheng Šuaj. Proto s ní tým MOV včera znovu vedl další videohovor. Nabídli jsme jí širokou podporu, zůstaneme s ní v pravidelném kontaktu a dohodli jsme se na leden na osobním setkání,“ stojí v prohlášení olympijského výboru, které tak nějak kopíruje to po prvním videorozhovoru z 21. listopadu.

MOV v prohlášení tuto skutečnost připomněl stejně jako fakt, že hodlá nadále pokračovat v tzv. „tiché diplomacii“.

„Existují různé způsoby jak dosáhnout jejího blaha a bezpečí. K její situaci jsme zaujali velmi lidský a na samotného člověka zaměřený přístup. Vzhledem k tomu, že jde o trojnásobnou olympioničku, řeší MOV tyto obavy přímo s čínskými sportovními organizacemi. Používáme tiché diplomacie, protože ta se v podobných situacích vždy jevila jako nejlepší řešení,“ stojí dále ve stanovisku MOV.

Jenže právě to mnohé dráždí. Simon a další se ptají, jak se Bach dostal k možnosti s bývalou světovou jedničkou ve čtyřhře, která na začátku listopadu na čínské sociální síti Weibo obvinila vysokého vládního úředníka Zhang Gaoliho ze sexuálního obtěžování (příspěvek byl do 20 minut smazán), mluvit.

Kritici tvrdí, že jde o jen připravenou show, poukazují na skutečnost, že tlumočnice z řad MOV Li Lingwei (bývalá badmintonistka) je zároveň místní političkou a že obviněný Zhang několikrát v minulosti jednal s Bachem, jelikož byl šéfem skupiny dohlížející na přípravy blížící se zimní olympiády v Pekingu. Ta má začít už za tři měsíce – 4. února.

„MOV se nesnaží Pcheng vůbec chránit, přestože ta svým prohlášením ukázala obrovskou osobní odvahu,“ prohlásila Julie Ann Rivers-Cochranová, šéfka The Army of Survivors. Ta vznikla v reakci na sexuální obtěžování ze strany lékaře Larryho Nassara, který měl v minulosti zneužívat stovky mladých gymnastek.

Na stranu WTA se ve svém prohlášení postavila také Evropská unie; Velká Británie, Austrálie či Kanada pak už hlasitě mluví o diplomatickém bojkotu blížící se olympiády. Tyto země poukazují nejen na současnou kauzu, ale také na porušování lidských práv ujgurského muslimského obyvatelstva.

Že je situace vážná, si uvědomují také v Číně, náměstek ministra zahraničí Xie Feng na nedávné konferenci apeloval na americké obchodníky, aby olympiádu podpořili. „Bojkot her z politických důvodů poškozuje zájmy sportovců, porušuje společné ideály a ambice mezinárodní společnosti,“ řekl Xie.

Jak vše nakonec dopadne?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat