Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Tlustý a Vrbata přispěli gólem k výhrám, Hanzal onemocněl

9:15aktualizováno  9:34
NEW YORK - Čeští útočníci Jiří Tlustý a Radim Vrbata přispěli jedním gólem k výhrám svých týmů v pátečních zápasech NHL. Tlustého Carolina porazila 5:1 Floridu, Vrbatův Phoenix zdolal 2:0 hokejisty Chicaga.

Hokejista Phoenixu Coyotes Radim Vrbata foto: ČTK

Tlustý si připsal devátý zásah v sezoně, v 25. minutě zvýšil vedení Hurricanes na 4:1. Pětadvacetiletý kladenský odchovanec se prosadil po soupeřově chybě v rozehrávce, kterou zachytil Eric Staal a po jeho střele Tlustý pohodlně dorazil puk do odkryté branky.

Carolina tak vyhrála posedmé z posledních deseti zápasů a po nepovedeném začátku sezony ztrácí už jen tři body na osmé postupové místo do play off ve Východní konferenci. Jedním z hlavních strůjců vítězství byl opět brankář Anton Chudobin, který zneškodnil 34 střel a od začátku ledna vyhrál 11 z 15 zápasů.

"Chytá neuvěřitelně," prohlásil obránce Brett Bellemore. "Ohromně mu důvěřujeme a o to lépe se nám pak hraje. Když uděláte chybu, víte, že je tady pořád ještě on a většinou vás zachrání," dodal.

Sestřih z utkání Carolina - Florida

Vrbata proti Chicagu skóroval počtrnácté v sezoně. V 39. minutě v dvojnásobné přesilové hře zvýšil vedení Phoenixu na 2:0.

Hlavním hrdinou večera byl brankář "Kojotů" Mike Smith, který si připsal 29 zákroků a vychytal 26. čisté konto v kariéře. A postaral se o to, že Blackhawks, obhájci Stanley Cupu, nedali gól poprvé po 126 zápasech.

"Sezona se dostává do rozhodující fáze, a chceme-li myslet na play off, každý z nás musí odvádět stoprocentní výkon. Dnes se nám to podařilo," radoval se Smith, který v posledních třech zápasech inkasoval jen třikrát z 93 střel.

Utkání kvůli nemoci vynechal útočník Martin Hanzal, který je v české nominaci na nadcházející olympijský turnaj v Soči.

Sestřih z utkání Phoenix - Chicago

Další reprezentant Jaromír Jágr se jednou asistencí podílel na výhře New Jersey nad Edmontonem 2:1 v prodloužení. Jágr ve 12. minutě připravil úvodní gól zápasu, když zavezl puk do útočného pásma, nalákal na sebe dva protihráče a po spolupráci s Brycem Salvadorem uklidil kotouč do odkryté branky Andrej Loktionov, jehož kouč Peter DeBoer nově zařadil do Jágrovy formace místo Travise Zajaca.

Jenže radost "Ďáblů" netrvala dlouho, Oilers totiž už za 29 sekund vyrovnali. Další gól padl až ve třetí minutě prodloužení, kdy o výhře domácích rozhodl svým premiérovým gólem v NHL obránce Jon Merrill.

"Člověk o něčem takovém sní už jako malý kluk. Ale po prvních dvaceti zápasech, v nichž jsem se netrefil, mě tenhle sen pomalu začal opouštět. Nakonec se mi ale splnil. A hlavně jsme vybojovali důležité vítězství," radoval se dvaadvacetiletý nováček Merrill, který ve své první sezoně odehrál 31 zápasů.

Spolehlivý výkon podal v brance Devils Cory Schneider, který se už vypracoval do role týmové jedničky. Veterán Martin Brodeur strávil posledních pět zápasů na střídačce a nechytal od venkovního duelu proti Rangers, v němž inkasoval šest gólů.

Sestřih z utkání New Jersey - Edmonton

Právě Rangers se v pátek postarali o přerušení rekordní série Pittsburghu, který porazili 4:3 po nájezdech. "Tučňáci" prohráli penaltový rozstřel po dvou letech, naposledy v něm nestačili 7. února 2012 na Montreal.

Pro oba celky to byl poslední zápas před olympijskou přestávkou. Dnes má ještě NHL na programu deset duelů, pak se kvůli hrám v Soči na šestnáct dnů přeruší.

Výsledky NHL

New Jersey - Edmonton 2:1pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 12. Loktionov (Jágr), 63. Merrill - 12. Hall. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16.592.

Pittsburgh - NY Rangers 3:4sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 12. Määttä, 29. Malkin, 58. Neal - 2. a 50. Pouliot, 21. Girardi, rozhodující sam. nájezd B. Richards. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18.661.

Phoenix - Chicago 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 2. Yandle, 39. Vrbata. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.525.

Carolina - Florida 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 10. Nash, 11. Sjomin, 19. Bellemore, 25. Tlustý, 53. Sekera - 16. Bjugstad. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.132.

San Jose - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky: 4. McCarthy, 9. Marleau, 46. Wingels - 21. Johansen, 51. Jenner. Střely na branku: 47:21. Diváci: 17.562.