To je škoda. Čeští házenkáři Chorvatům podlehli gólem dvě sekundy před koncem

Chorvaté tvrdě brání Tomáše Babáka foto: ČTK

Aktualizováno
Vídeň (od zvláštního zpravodaje) - Čeští házenkáři si zapsali do tabulky čtvrtfinálové skupiny mistrovství Evropy čtvrtou porážku ze čtyř utkání a zůstávají tak na posledním místě bez bodu. Ve Vídni prohráli 21:22 s Chorvatskem, které mělo před zápasem jistý postup do semifinále.
  17:44aktualizováno  21:44

Utkání čtvrtfinálové skupiny I mistrovství Evropy házenkářů ve Vídni:

ČESKO - Chorvatsko 21:22 (9:11)
Sestava a branky ČR:
Mrkva, Galia - Hrstka 4, Bečvář, Jurka 1, Horák 1, Kašpárek 3, Babák, Číp 1, Vančo 1, Zdráhala 7/4, Patzel 3, Solák, Mubenzem, Zeman, Mojžíš.
Nejvíce branek Chorvatska: Mamič 5, Marič, Stepančič a Mandič po 3. Rozhodčí: Kurtagic, Wetterwik (oba Švéd.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 2/1. Vyloučení: 3:4. Diváci: 6862.

Španělsko - Bělorusko 37:28 (17:16), Rakousko - Německo 22:34 (13:16)

Chorvatsko nechalo od začátku na lavičce odpočívat všechny svoje hvězdy v čele s Duvnjakem a Češi toho v nástupu do utkání využili. V polovině poločasu vedli 7:6, jenže do přestávky se zmohli už jen dvě trefy a v přestávce prohrávali 9:11.

Počtvrté ze šesti zápasů na turnaji se tak národní tým v pauze dostal na pouhých devět vstřelených branek. Na přijatelném rozdílu je stejně jako v předchozích duelech udržel gólman; sedmi zákroky se blýskl Tomáš Mrkva slavící v pondělí 31. narozeniny.

Na přelomu poločasů se čeští házenkáři odmlčeli střelecky na dlouhých dvanáct minut a jejich manko narostlo na čtyři góly. Národnímu týmu pomohly až změny v sestavě, čerstvý Hrstka s Patzelem rozhýbali do té doby statický útok a po trháku Čípa v oslabení Češi srovnali na 16:16.

Za tohoto stavu nastoupil poprvé a naposledy do zápasu za mohutného aplausu chorvatských fanoušků Duvnjak a ze sedmičky poslal Chorvatsko znovu do vedení, které už si favorit nenechal vzít. Rozhodující gól přitom reprezentanti inkasovali dvě sekundy před koncem.

Závěrečný zápas ve skupině i na turnaji odehrají Češi ve středu proti Německu od 20.30 hodin.

ME v házené: Česko - Chorvatsko (Ondřej Zdráhala)
ME v házené: Česko - Chorvatsko (Pavel Horák)

Spolu s Chorvaty mají jistotu bojů o medaile obhájci titulu Španělé, kteří porazili Bělorusko 37:28. Bělorusové drželi se španělským favoritem krok až do 35. minuty, kdy byl stav nerozhodný 19:19. Pak se úřadující mistři Evropy dostali do trháku a pomohl jim také brankář Gonzalo Pérez s 15 úspěšnými zákroky.

Oba neporažené týmy Chorvatska a Španělska se utkají ve středu o první místo ve skupině I a zřejmě také o to, kdo se v semifinále vyhne zatím rovněž stoprocentnímu Norsku.