12. září 2014 14:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nebyl jsem připravený. Potřebuju více času, řekl Berdych po prohře

Tomáš Berdych v semifinále Davis Cupu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych v semifinále Davis Cupu. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ (Od našeho zpravodaje) V Davis Cupu odehrál už 34 zápasů, většinu z nich vyhrál. Na páteční úvodní duel v semifinále s Francií však tenista Tomáš Berdych nebude vzpomínat rád. „Byl to můj nejhorší zápas v Davis Cupu,“ ulevil si po jednoznačné porážce s Richardem Gasquetem.

Náročný přesun z USA, zvykání na odlišné časové pásmo a přechod z tvrdého povrchu na antuku Tomáš Berdych během několika dnů nezvládl. „Potřebuju vícčasu, abych byl fit a lépe připraven,“ řekla česká jednička.

Trápila vás ještě únava po přesunu z US Open?
Těžko říct. Moje tělo nebylo dost připravené. Věděl jsem, že to bude velmi obtížné, ale snažil jsem se podat co nejlepší výkon, být připraven, nápomocen pro tým, ale skutečnost byla jiná.

Co bylo špatně?
Byl to nejhorší zápas, co jsem kdy v Davis Cupu odehrál. Navíc Richard hrál velmi dobře. Pravdou je, že já dneska nebyl dostatečně konkurenceschopný. I proto to skóre vypadá tak, jak vypadá. Toto nebyla cesta, jak s ním soupeřit a hrát dobrý zápas na antuce. Pro mě jsou tyto nejtěžší podmínky, co mohly být. Přijít z tvrdého povrchu na antuku. Mám stejný pocit jako loni, kdy jsem hrál v Bastadu po Wimbledonu. Potřebuju víc času na to, abych hrál lépe. Byla to dobrá volba Francouzů a zafungovalo to pro ně. Musím se přes to přenést.

ČTĚTE TAKÉ

Zvládnete se vzpamatovat před víkendovými zápasy?
Pořád se budu snažit o to nejlepší. Zápas není u konce. Pořád budu bojovat, pokusím se zlepšit a být týmu prospěšný.

Překvapil vás výkon Gasqueta?
Hrál opravdu dobře, sebevědomě. Neměl výkyvy ve hře, zahrál skvělý antukový tenis, tak, jak on to umí. Navíc měl skvělou podporu publika v zádech. Znám ten pocit, jaké to je. Byl to pro něj skvělý zápas.

V průběhu prvního setu jste měnil raketu, nevyhovovala vám?
Celý týden jsem byl zvyklý na nějakou tvrdost, na nějaké vypletení, které jsem si nechal připravit i na zápas. Určitě to nebylo nachystané špatně, byla tak, jak jsem si řekl, ale za těch podmínek, jak jsem se já cítil a jak míče lítaly a nelítaly, to nebyla správná volba. Musel jsem zkoušet rychle reagovat a taky to nebylo úplně optimální.