Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V třiadvaceti letech tahounem. Satoranský je hvězda, co nezáří jen na hřišti

Sport

  6:00
PRAHA - Basketbalové mistrovství Evropy přilákalo do hledišť rekordní počet fanoušků. Finále mezi Španělskem a Litvou v Lille o minulém víkendu sledovalo 27 372 lidí. Televizní share v některých zemích dosahoval 50 procent. A třeba vítězství Čechů nad favorizovanými Chorvaty vidělo v ČT 200 000 diváků. (Nevadil jim nedělní brzký odpolední čas, neodvrátili se od obrazovky ani kvůli pěknému počasí.)

Tomáš Satoranský během utkání na ME proti Lotyšsku. foto: FIBA

Fenoménem šampionátu se stal Paul Gasol, který exceluje i v zámořské NBA. Tento španělský pivot, který je podle mnoha odborníků vůbec nejlepším evropským basketbalistou všech dob.

V konkurenci třeba Dirka Nowitzkého, Tonyho Parkera, Arvydase Sabonise, Nikose Galise nebo i našeho Jiřího Zídka staršího je to velké ocenění.

Šampionát zrodil i novou hvězdu. Dvoumetrový český rozehrávač Tomáš Satoranský udivoval diváky basketbalovým talentem, spektakulárními akcemi i bojovností.

Kanonáda na závěr. Češi zničili Lotyše a zahrají si olympijskou kvalifikaci

V třiadvaceti je lídrem národního týmu. V něm si rozumí s mladíkem Janem Veselým i pětatřicátníkem Jiřím Welschem.

Ale sportovní hvězda v globálním sportu musí mít i další přednosti. Lidsky vyzrálý Satoranský je v tomto směru ideální typ.

Stejně obratný, jako je na hřišti, je třeba i v diskusi v televizní talk show. Komunikuje s fanoušky na Facebooku, je vstřícný k novinářům. Má charisma, které se dá shrnout do slova: vášeň. Vášeň pro vše, co dělá.

Jeho zaujetí pro hru připomíná třeba jinou českou hvězdu, která zaujala svět, bývalého fotbalového záložníka Pavla Nedvěda. Navíc působí jako slušný hoch. To vše je skvělé pro marketing, sportovní showbyznys.

Budoucnost českého dirigenta je nejspíše v NBA. Teď ho ale čeká další sezona v Barceloně, kde se stal klíčovým hráčem. Je to pro něho ideální pozice. V prestižním evropském klubu se velmi rychle zlepšuje, roste mu sebevědomí.

Tomáš Satoranský se probíjí přes Nemanju Nedoviče.
Výskok v podání Tomáše Satoranského.

Šéfové z Washington Wizards, kteří ho draftovali do zámořské ligy, za ním jezdí, aby si ho pojistili. S výkonem Satoranského na evropském šampionátu mohou být navýsost spokojeni.

„Miluji basketbal, pořád mám v sobě pro tenhle sport velkou vášeň,“ řekl na konci šampionátu Gasol.

Tomáš Satoranský má vše před sebou. Bylo by příjemné, kdyby za deset patnáct let vyslovil v českém národním dresu podobná slova jako miláček Španělska.

Autoři:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...