2. ledna 2015 16:19, aktualizováno  18:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tornádo v turbanu. 103letý maratonec dostal Řád britského impéria

Maratonec Fauja Singh při svém posledním závodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maratonec Fauja Singh při svém posledním závodě. | foto: ČTK

PRAHA Do pěti let nebyl schopen chodit, jeho nohy byly příliš tenké a slabé. Brit Fauja Singh však nejen že tento hendikep překonal, ale stal se dokonce maratoncem. A to nikoliv obyčejným - s profesionálním během začal v 89 letech a jako jediný člověk v historii dokončil maraton ve věku 100 let. Nyní vytrvalec narozený v Indii obdržel do královny Řád britského impéria.

Třicátého prosince 2014 bylo Řádem britského impéria vyznamenáno mnoho významných osobností veřejného života, mezi nimi také několik sportovců. Bývalý mistr světa v běhu na 1500 metrů Steve Cram, legendární pětibojařka Mary Petersová a maratonec Fauja Singh.

Rekordman s turbanem Fauja Singh chce jako první ve 100 letech urazit maraton.

„Tornádo v turbanu,“ tak britskému běžci přezdívala média a jmenuje se tak i běžcova autobiografie.

Singh, narozený 1. dubna 1911 v indickém Pandžábu, je ve svých 103 letech skutečnou ikonou světového sportu. Charakteristický turban a dlouhý vous z něj pro fotografy dělají nepřehlédnutelný objekt, avšak jsou to hlavně jeho sportovní a charitativní zásluhy, vliv na mládež a inspirativnost, jež nyní královna Alžběta II. ocenila.

Myslel si, že maraton má 26 kilometrů

Přestože v mládí byl nadšeným běžcem, ke svému koníčku se vrátil až v roce 1995 poté, co byl v krátké době svědkem smrti svého syna, dcery i manželky. Aby našel nový smysl života, rozhodl se běhat a začal přemýšlet o profesionální kariéře. Ta začala v roce 2000 maratonem v Londýně. Fauju Singhovi bylo tehdy 89 let.

Jak vzpomíná jeho osobní trenér, Singh byl zvyklý běhat 20 kilometrů denně a zatoužil po maratonu, když zjistil, že je dlouhý jen 26 kilometrů. Jenže brzy zjistil svůj omyl, šlo o 26 mil... Skutečnou vzdálenost 26,2 míle (42 195 metrů) pak v roce 2004 zaběhl za 6 hodin a  54 minut, čímž stanovil nový rekord pro běžce starší 90 let a získal obrovskou popularitu.

Maratonec Fauja Singh se stal rytířem Britského impéria.

Maratonec Fauja Singh se stal rytířem Britského impéria.

Nikdy však žádný jeho čas nebyl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, neboť v roce 1911, kdy se měl narodit, ještě v Indii nebylo zvykem vést databázi s údaji o všech občanech. Běžec se ale vždy proti nařčením zpochybňujícím jeho věk bránil platným pasem a také dopisem od samotné královny Alžběty II., v němž mu vladařka přeje vše nejlepší ke stým narozeninám.

Singhův příběh rozhodně nelze brát jako kuriozitu, o čemž kromě zmíněného státního vyznamenání svědčí například i to, že v roce 2004 běžec figuroval v reklamě na sportovní vybavení Adidas. Jeho kolegy při natáčení tehdy byly modly světového sportu fotbalista David Beckham a bývalý boxer Muhammad Ali.

Svůj poslední závod Singh, přezdívaný „Tornádo v turbanu“, absolvoval 24. února 2013 v Hong Kongu, když mu bylo 101 let. Od té doby se běhu věnuje pouze rekreačně a jako jedna z nejinspirativnějších osobností sportu také z charitativních důvodů.

 „Prvních dvacet mil je docela v pohodě. Zato posledních šest už musím mluvit s Bohem,“ říká o své milované maratonské trati legendární běžec.