2. prosince 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Toronto už není městem hokeje. Teď tu vládnou basketbaloví Raptors

Kyle Lowry a Lou Williams z Toronta Raptors | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyle Lowry a Lou Williams z Toronta Raptors | foto: Reuters

TORONTO/PRAHA Co do finanční hodnoty je to nejcennější klub NHL, tradiční kanadská pýcha a hokejová bašta. Jenže v Torontu nyní probíhá velká sportovní revoluce - na místo lokální jedničky se pomalu derou basketbalisté Raptors. Ti patří k nejlepším v NBA, zatímco Maple Leafs jsou v průměru soutěže. V hokejem poblázněné zemi by to byl převrat.

Když se k Davidu Hopkinsonovi dostaly statistiky, zasáhlo ho to. „Byl jsem úplně v šoku,“ přiznal muž, jenž v organizaci Maple Leafs zajišťuje sportovní a komerční záležitosti. O co šlo? Na Facebooku totiž jeho tým co do tlačítek „Like“ začal prohrávat s basketbalisty. Maple Leafs mají momentálně zhruba 1 250 000 fanoušků, zatímco další tým z Toronta Raptors už je za metou 1 343 000.

V Kanadě že hokej podléhá basketbalu? Něco nevídaného.

„Basketbal je globální sport a v Torontu je spousta imigrantů,“ snaží se Hopkinson hledat polehčující data; basketbaloví fanoušci jsou také mladší a častěji používají sociální sítě. Jenže přesto zaměstnanec Maple Leafs přiznává: „Hokej si nesmí myslet, že bude navěky jedničkou. Že to má zadarmo. Tahle facebooková statistika je pro nás něco jako kanárek v dole.“

Tedy cosi, co v pravý čas upozorňuje na nedobrou situaci.

Hodnotu hokejového Toronta vyčíslil nedávno magazín Forbes na 1,3 miliardy dolarů, v NHL není cennějšího produktu. Jenže klub si může o Stanley Cupu leda tak nechat zdát, momentálně je v průměru ligy a na hraně postupu do play-off.

To basketbalisté Raptors jsou v laufu. Patří k nejlepším v celé NBA. A mužstvo okolo kapitána DeMara DeRozana, člena zlatého amerického týmu na letošním MS, si dělá zálusk na historickou chvíli. Na sesazení hokejistů. „Jsem hrdý, jak se Raptors vypracovali. Ale bohužel pracuji pro Maple Leafs a pro nás je to problém. Jsem z toho rozpolcený,“ řekl Hopkinson pro list National Post.

Možná je to ukázka sportovní globalizace a náhledu na budoucnost. 51 procent obyvatel Toronta se nenarodilo v Kanadě - lokální magie hokeje pro ně tudíž nehraje takovou roli. Mezi mladými imigranty je basketbal větší tahák.

V chladném Torontu může hokeji trochu pomoci počasí. „My jsme zamlada hrávali venku tak dlouho, dokud nám nezačaly mrznout klouby,“ vzpomíná basketbalový kouč Kirk Hodgson, podle něj jsou však tyhle časy pryč - aktuální mládež už streetbal v nečasu neláká, chce trénovat jen v tělocvičnách. Ovšem těch je čím dál víc a navíc je basketbal levnější a oproti hokeji snadnější na naučení (aspoň pro základy u dětí, na vrcholové úrovni jsou pochopitelně oba sporty komplexní).

A je tu ještě jeden trumf pro vysoké muže pod koši. Raptors hrají v NBA slabou Východní konferenci - není nemožné, že by při současné formě třeba prošli třeba až do finále soutěže. Euforie a radost z vítězství jsou na jejich straně.

To v hokejovém táboře se čeká na obojí. Fanoušci Maple Leafs umí být zavilí až zlí, při nedávné sérii bídných výsledků dokonce házeli na led klubové dresy a zcela ostentativně fandili soupeřům. „Ta věc s dresy byla opovrženíhodná. Každý říká, že Toronto je nejlepší místo pro hokej, ale to platí jen tehdy, pokud zrovna tým hraje zázračně dobře,“ povzdechl si bývalý kouč mužstva Ron Wilson.

A ze svých zkušeností dodal: „Potlesku se dočkáte jen tehdy, když pět minut před konceme vedete. Každý v Torontu tvrdí, jak špatné to je s hokejem na Floridě, ale tady jsem se podíval do hlediště a viděl prázdná VIP místa - zápas byl lidem ukradený, místo toho radši popíjeli v lóžích. Hokej je až druhotný, což je ostuda.“

Pokud bude vývoj obou klubů pokračovat stejnými směry, může se hokej stát v Toronto druhotným celkově. Pro Kanadu by to byla rána přímo na komoru.

Miroslav Němý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!