Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Totmjaninová a Marinin popáté mistry Evropy

Sport

  21:57
LYON - Ruská sportovní dvojice Taťjana Totmjaninová, Maxim Marinin popáté za sebou vyhrála krasobruslařské mistrovství Evropy. O více než sedm bodů porazila Němce Alionu Savchenkovou a Robina Szolkowého, třetí příčku obsadila další ruská dvojice Maria Petrovová, Alexej Tichonov.

Taťjana Totmjaninová a Maxim Marinin při vítězné jízdě. foto: FRANCK FIFEAFP

Čeští reprezentanti Olga Prokuronovová a Karel Štefl po pádu partnerky ze zvedané figury volnou jízdu nedokončili. Do finálové části závodu nastupovali z desáté pozice po krátkém programu a volnou jízdu zahájili vydařeným sólovým dvojitým flipem a trojitým odhazovaným flipem. Vzápětí však Štefl zakopl bezprostředně po té, co zvedl partnerku nad hlavu, a šestnáctiletá rodačka z Moskvy přes jeho záda dopadla tváří přímo na ledovou plochu.

Zjevně otřesenou Prokuronovovou odvedl Štefl k mantinelu, ale ve volné jízdě nemohli pokračovat. První prohlídka přímo na stadionu žádné závažné zranění neodhalila, ale mladá závodnice byla převezena na další vyšetření do nemocnice.

Nadvládu na evropské scéně potvrdili Totmjaninová s Marininem, kteří předvedli technicky náročnou jízdu bez výrazných chyb. Jediného zaváhání se dopustili při sólové kombinované piruetě nesouladem pohybu. Přesto dvojnásobní mistři světa po krátkém programu vyhráli i volnou jízdu a popáté za sebou na ME vybojovali zlato.

Z první medaile na velké mezinárodní akci se radovali Savchenková a Szolkowy. Na stříbrnou pozici se posunuli díky vydařené volné jízdě, v níž byla sice partnerka nejistá při dopadu několika skoků, ale celkový dojem se líbil rozhodčím i divákům.

Na bronzovou pozici ze druhého místa po krátkém programu klesli zkušení Petrovová s Tichonovem. Doplatili především na nevydařený úvod volné jízdy, kdy Petrovová skočila jen dvojitý salchow a společně zařadili pouze dvojitý twistovaný lutz. Na rozdíl od ostatních špičkových párů navíc měli všechny náročné prvky zařazeny v úvodu jízdy, čímž se připravili o možnou bonifikaci za zařazení těžkých prvků do druhé poloviny programu. 

Výsledky - sportovní dvojice:
1. Totmjaninová, Marinin (Rus.) 195,87 bodu, 2. Savchenková,
Szolkowy (Něm.) 188,08, 3. Petrovová, Tichonov 187,04, 4.
Obertasová, Slavnov (všichni Rus.) 173,90, 5. Zagorská, Siudek
(Pol.) 153,67, 6. Plaová, Bonheur (Fr.) 138,20, ...Prokuronovová,
Štefl (ČR) nedokončili. 

Autor: