Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ťoupalík ráno před závodem omdlel, trápení na blátě pak vzdal

Sport

  14:03
HOOGERHEIDE - Vrchol působení mezi juniory, v němž měl zaútočit na světový titul, cyklokrosaři Adamu Ťoupalíkovi vůbec nevyšel. Závod mistrovství světa v Hoogerheide na blátivé trati po polovině kvůli zdravotní indispozici vzdal. Původně dokonce zvažoval, že vůbec nenastoupí, poté co ráno omdlel v koupelně.

Adam Ťoupalík. foto: Martin Bali-Jenčík, www.cyklokros.cz

"Jsem nemocný, to je jediný, co můžu říct," řekl novinářům sedmnáctiletý Ťoupalík, který byl jakožto vítěz Světového poháru hlavním favoritem na zlato. "Je to pro mě velké zklamání, ale bohužel se nedá nic dělat. Dopadlo to takhle. Do závodu jsme nastupoval s tím, že to buď vyjde, nebo to nevyjde. A bohužel to nevyšlo," prohlásil obhájce bronzové medaile.

Určité problémy měl už v pátek na tréninku. "Jezdil jsem v jiných tepech, než jsem zvyklý. A tělo mi přišlo takové celé unavené," popsal Ťoupalík. Jeho stav se zhoršoval. "Už večer a pak hlavně ráno jsem měl obrovské problémy, cítil jsem se hodně unavený, bolela mě hlava a vše bylo špatné. Tělo bylo hodně oslabené, nešlo to," uvedl Ťoupalík.

Zdravotní indispozice vygradovala dokonce krátkodobou ztrátou vědomí. "Vzbudil jsem se, došel si na záchod, zatočila se mi hlava a spadnul jsem," přiznal český talent, jenž si pádem poranil hlavu.

Váhal, zda nastoupit

"Zavolali jsme k němu raději doktora. Když padnul do bezvědomí, to má celý metabolismus rozházený. I tak jsme si řekli, že to zkusí a uvidíme," popsal trenér Vojtěch Červínek.

Ťoupalík si prý myslel, že vůbec nepojede. "Bylo těžké už to rozhodování, zda vůbec nastoupím. Ráno, když jsem se vzbudil, tak jsem byl rozhodnutý, že nepojedu, pak se mi po snídani udělalo trošku líp, tak jsem si řekl, že to zkusím. Nevěděl jsem, co pak v závodě od těla čekat."

Velmi brzy poznal, že jeho snaha nemá valný smysl. "Jel jsem tři kola a dvě jsem doufal, že se dokážu se špičkou udržet, celý závod by se třeba mohl ještě otočit a mohlo by to vyjít. V tom třetím jsem však začal hodně ztrácet a věděl, že skoro s minutových mankem už to nepůjde. Jakmile se zrychlilo, tak mi ujížděli. To už mi bylo jasné, že to nedojedu, už jsem se zdravotně hodně trápil," řekl Ťoupalík.

Po skvělé sezoně ho výpadek na MS mrzí o to více. "Byla to v juniorech poslední šance na zisk mistrovského dresu. Příští rok je ale MS v Táboře a na to se budu snažit co nejlépe připravit. Teď se ovšem musím dát hlavně dohromady zdravotně," uvedl Ťoupalík.

Nemohla být na vině psychika, že by neunesl tíhu velkého favorita? "Ne, to určitě ne, s tím problémy nemá. Připravený byl výborně i po psychické stránce. Prostě to na něj padlo na tento den. Ráno nemohl vstát z postele," řekl Ťoupalíkův otec, který je i trenérem českého závodníka.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat