Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ťoupalík ráno před závodem omdlel, trápení na blátě pak vzdal

Sport

  14:03
HOOGERHEIDE - Vrchol působení mezi juniory, v němž měl zaútočit na světový titul, cyklokrosaři Adamu Ťoupalíkovi vůbec nevyšel. Závod mistrovství světa v Hoogerheide na blátivé trati po polovině kvůli zdravotní indispozici vzdal. Původně dokonce zvažoval, že vůbec nenastoupí, poté co ráno omdlel v koupelně.

Adam Ťoupalík. foto: Martin Bali-Jenčík, www.cyklokros.cz

"Jsem nemocný, to je jediný, co můžu říct," řekl novinářům sedmnáctiletý Ťoupalík, který byl jakožto vítěz Světového poháru hlavním favoritem na zlato. "Je to pro mě velké zklamání, ale bohužel se nedá nic dělat. Dopadlo to takhle. Do závodu jsme nastupoval s tím, že to buď vyjde, nebo to nevyjde. A bohužel to nevyšlo," prohlásil obhájce bronzové medaile.

Určité problémy měl už v pátek na tréninku. "Jezdil jsem v jiných tepech, než jsem zvyklý. A tělo mi přišlo takové celé unavené," popsal Ťoupalík. Jeho stav se zhoršoval. "Už večer a pak hlavně ráno jsem měl obrovské problémy, cítil jsem se hodně unavený, bolela mě hlava a vše bylo špatné. Tělo bylo hodně oslabené, nešlo to," uvedl Ťoupalík.

Zdravotní indispozice vygradovala dokonce krátkodobou ztrátou vědomí. "Vzbudil jsem se, došel si na záchod, zatočila se mi hlava a spadnul jsem," přiznal český talent, jenž si pádem poranil hlavu.

Váhal, zda nastoupit

"Zavolali jsme k němu raději doktora. Když padnul do bezvědomí, to má celý metabolismus rozházený. I tak jsme si řekli, že to zkusí a uvidíme," popsal trenér Vojtěch Červínek.

Ťoupalík si prý myslel, že vůbec nepojede. "Bylo těžké už to rozhodování, zda vůbec nastoupím. Ráno, když jsem se vzbudil, tak jsem byl rozhodnutý, že nepojedu, pak se mi po snídani udělalo trošku líp, tak jsem si řekl, že to zkusím. Nevěděl jsem, co pak v závodě od těla čekat."

Velmi brzy poznal, že jeho snaha nemá valný smysl. "Jel jsem tři kola a dvě jsem doufal, že se dokážu se špičkou udržet, celý závod by se třeba mohl ještě otočit a mohlo by to vyjít. V tom třetím jsem však začal hodně ztrácet a věděl, že skoro s minutových mankem už to nepůjde. Jakmile se zrychlilo, tak mi ujížděli. To už mi bylo jasné, že to nedojedu, už jsem se zdravotně hodně trápil," řekl Ťoupalík.

Po skvělé sezoně ho výpadek na MS mrzí o to více. "Byla to v juniorech poslední šance na zisk mistrovského dresu. Příští rok je ale MS v Táboře a na to se budu snažit co nejlépe připravit. Teď se ovšem musím dát hlavně dohromady zdravotně," uvedl Ťoupalík.

Nemohla být na vině psychika, že by neunesl tíhu velkého favorita? "Ne, to určitě ne, s tím problémy nemá. Připravený byl výborně i po psychické stránce. Prostě to na něj padlo na tento den. Ráno nemohl vstát z postele," řekl Ťoupalíkův otec, který je i trenérem českého závodníka.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat