Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour: Armstrong v alpském pekle padal, Kreuziger zářil

Tour de France

  17:32aktualizováno  21:06
MORZINE-AVORIAZ - Na alpské silničky kapal pot, když se největší cyklistická esa rvala o vteřinky na Tour de France. Osmá etapa poprvé otestovala ambice jezdců a ukázala, že Roman Kreuziger je ve formě. Jako v černém snu naopak do cíle dojel Lance Armstrong. Po třech pádech a obrovské ztrátě vypadl legendární cyklista z boje o vítězství.

Andy Schleck (vlevo) a Samuel Sanchéz. foto: Reuters

Už je to jisté - Roman Kreuziger patří mezi favority letošní "Staré dámy". V nedělní druhé alpské horské etapě se v poklidu držel největším hvězd Alberta Contadora, Andy Schlecka a Cadela Evanse až do cíle v horském středisku Morzine-Avoraiz.

Český cyklista zaútočil dva kilometry před cílem
nejslavnější fanoušek slavné Tour de France.
Dva kilometry před cílem dokonce český jezdec nastoupil, ovšem jen "poškádlil" hlavní favority a nakonec dospurtoval "až" na čtvrtém místě. O triumf si to rozdala dvojice Andy Schleck a Samuel Sánchez. Více sil měl v posledních metrech mladý Lucemburčan Schleck. Etapový bronz si vyjel Nizozemec Robert Gesink - ke Kreuzigerovi a Schleckovi třetí do party mladých pušek bojující o pozici nejlepšího jezdce do 25 let.

Kreuziger dojel čtvrtý a v průběžném pořadí vyskočil na sedmé místo, celkově vede Cadel Evans. Tour de France v osmé etapě neslavně skončila pro legendu cyklistiky - Američana Lance Armstronga. Osmatřicetiletý Texasan se připletl do třech pádů a pomlácený a bez jiskry odhodlání dojel nakonec se ztrátou dvanácti minut na čelo, což pro něj znamená konec nadějí na osmý triumf na "Staré dámě".

Spadl i Kreuziger a Evans
Basso (v zeleném) a Evans.
Pádům se ale v průběhu téměř 190 kilometrů dlouhé etapy nevyhnuli ani další, včetně Kreuzigera a vedoucího jezdce Cadela Evanse. Oba se připletli do obrovského karambolu již na šestém kilometru, odnesli si z něj jen mírné šrámy.

TOUR V ČÍSLECH

8. etapa: Station des Rousses - Morzine-Avoriaz (189 km): 1. A. Schleck (Luc.) 4:54:11, 2. S. Sánchez (Šp.) stejný čas, 3. Gesink (Niz.), 4. Kreuziger (ČR), 5. Contador (Šp.), 6. Evans (Austr.), 7. Van den Broeck (Belg.), 8. Leipheimer (USA), 9. Basso (It.), 10. Meňšov (Rus.) všichni -10.

Průběžné pořadí: 1. Evans 37:57:09, 2. A. Schleck -20, 3. Contador -1:01, 4. Van den Broeck -1:03, 5. Meňšov -1:10, 6. Hesjedal (Kan.) -1:11, 7. Kreuziger -1:45, 8. Leipheimer -2:14, 9. S. Sánchez -2:15, 10. Rogers (Austr.) -2:31.

Po hodině jízdy tak předvedl peloton nezvyklé představení, když se u doprovodného lékařského vozu utvořil had jezdců čekajících na ošetření.

Chleba se ale začal lámat až po téměř 140 kilometrech náročné horské etapy. Těsně před stoupáním na Col de Ramaz podruhé upadl Armstrong, zatímco za vedoucí pěticí uprchlíků se vydala početná zhruba třicetičlenná ekipa elitních borců. Ti postupně smazávali manko, do trháku se ale žádná z hvězd nepustila.

Osudný svačinový pytlík
V úvodu posledního stoupání opět upadl Armstrong, který sletěl přes jednoho soupeře, kterému se zapetl do kola svačinový pytlík. V ten moment vyhasla Američanova touha rvát se s horou i soupeři a manko narůstalo.

PÁDY SLAVNÉHO LANCE ARMSTRONGA:

Vedoucí skupinka se postupně rozpadávala, až v ní zůstalo jedenáct statečných, ze kterých měl nejvíce sil Andy Schleck, který si dojel pro první etapové vítězství na Tour de France. Celkově je druhý, pro žlutý trikot si dojel šestý Cadel Evans, třetí je průběžně další spolufavorit Alberto Contador.

Den volna a po něm královská alpská etapa
A skvělá zpráva pro české fanoušky na závěr: průběžně sedmý Kreuziger ztrácí na vedoucího Australana 105 sekund a opět působil mnohem lépe než druhá hvězda Liqiguasu Ivan Basso, který dojel devátý ve stejném čase, ale většinu obou stoupání se pouze držel v závěsu.

Alberto Contador.

Po pondělním dni volna čeká na závodníky královská alpská etapa, na 205 kilometrech číhají na jezdce dvě "jedničkové" prémie (hned ta první zavede peloton na slavný Col de la Colombiere) a těsně před cílem poté prémie nejvyšší horské kategorie s dojezdem na vrcholek Col de la Madeleine ve výšce přesně dvou kilometrů nad mořem.

OČIMA ODBORNÍKA

"Myslím, že dnešní etapa toho z pohledu prognóz do dalších etap příliš neřekla. Hlavně, co s týče hlavních favoritů. Ukázala tři zásadní věci. Za prvé, že je opravdu důležité mít štěstí, že to není jen fráze, jak si mnozí myslí. Příkladem budiž dnešní tři kolize Lance Armstronga, kdyby je měl i dříve, je možné, že by sedminásobným šampionem Tour nebyl. Prostě si dnes vybral velkou porci smůly a to pak zatřese psychikou i tak velkého závodníka, jakým Armstrong určitě je. Zároveň to dělá Tour zajímavou, protože nyní již nepojede na celkový triumf a určitě se pokusí některou z etap vyhrát. Druhé zajímavé, co dnešní etapa ukázala bylo to, že favorité se zatím bojí ukázat karty. Bylo to vidět i v nástupech před cílem. Bylo to spíše takové škádlení se. Jako by nikdo ani ten žlutý trikot nechtěl. Jsem docela zvědavý, jak si s ním nyní poradí Evans, který nemá v zádech extra silný tým.
Žlutý Cadel Evans.
Spíše se takticky poveze a nadále to vše bude tahat hlavně Contadorova Astana. A poslední, nejzajímavější z pohledu českého fanouška je forma Romana Kreuzigera. Bylo vidět, že sílu má, nástupem v závěru jako by demostroval to, že je silnější než Basso, který se celou dobu v elitní skupince jen vezl. Přesto si myslím, že Liqiguas zatím jedničku neurčí. Třeba až do posledního kopce v Pyrenejích. Těžko se té pozice některý z nich vzdá dobrovolně, určitě ne před úterým a královskou etapou. Ale když by se tam jeden z nich utrhl, může to rozhodnout. Určitě ani jednoho nebude případně tým brzdit. Každopádně to bude zajímavé, favorité zatím v kopcích neztratili, ty rozdíly zatím dělají jen rovinaté etapy a i dvě minuty se dají v horách lehko stáhnout nebo naopak nabrat. Je se nač těšit." Lubor Tesař, bývalý skvělý český silniční i dráhový cyklista, domácí mistr v obou odvětví, třetí na MS v roce 1993.

Mohlo by vás zajímat