10. července 2015 17:30, aktualizováno  18:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cavendish se konečně dočkal vítězné etapy. Štybarovi dál patří osmá příčka

Mark Cavendish | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Cavendish | foto: Reuters

PRAHA Mark Cavendish ukončil dvouletý půst, od 12. července 2013 mu na Tour de France unikala etapová prvenství. Nyní se britský cyklista dočkal, v hromadném spurtu 7. etapy ve Fougeres zvedl ruce nad hlavu, protože ani Němec Greipel, nejlepší spurter závodu, ani Slovák Sagan na něj tentokrát neměli. Žlutý dres do osmého dne oblékne Chris Froome.

Pátečních 190,5 kilometru bylo poslední šancí spurterů, tu další dostanou zase nejspíš až v Paříži, v posledním dni Grande Boucle. Teď totiž budou na Tour zářit vrchaři.

A Cavendish svou šanci konečně uchopil.

„Včera jsem ležel na hotelovém pokoji se ženou a dětmi a měl jsem pocit, že by to mohlo vyjít,“ vyprávěl pak Brit, už jako šestadvacetinásobný vítěz nejslavnějších etap planety. „Cítil jsem se v pohodě.“

Eritrejec Teklehaimanot vystartoval se třemi dalšími uprchlíky pro vrchařský bod, pak rychlíci pelotonu vystartovali na rychlostní prémii v Argentanu, a to byla tak jediná cyklistická aktivita dne. Po sedmi dnech nervozity a stresu na závodníky padla únava.

„A právě na prémii jsem si všiml, že Greipel je unavený, protože nechával spurt až na samotný závěr,“ říkal Cavendish. „Marku Renshawovi jsem pak říkal: Vydrž, v cíli zrychlíme až na poslední chvíli.“

Obrovská úleva

Greipel, letos už dvojnásobný vítěz, vyrazil na dohled cílové čáry ze závětří svých domestiků, za ním do pedálů dupal Sagan a všechny oči sledovaly, jestli Slovák znovu bude až druhý, nebo konečně německou Gorilu porazí.

Jenže z druhé strany se vyloupl Cavendish, prosmýkl se vedle německého obra a s drobným náskokem poslal své kolo na cílovou čáru. Vítěz. Konečně! „Tak moc jsem po tom vítězství toužil,“ kývl.

A co pro vás znamená? ptal se ho reportér s mikrofonem. Cavendish chvíli přemýšlel a pak vydechl. Tohle pro něj toto vítězství znamenalo - obrovskou úlevu.

Cyklistický závod Tour de France

7. etapa, Livarot - Fougéres (190,5 km):

1. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step) 4:27:25, 2. Greipel (Něm./Lotto), 3. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 4. Degenkolb (Něm./Giant), 5. Kristoff (Nor./ Kaťuša), 6. Démare (Fr./FDJ), 7. Farrar (USA/Team MTN), 8. Van Rensburg (JAR/Team MTN), 9. Cimolai (It./Lampre), 10. Bennett (Ir./Bora-Argon), ...35. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step), 47. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) všichni stejný čas, 111. Bárta (ČR/Bora-Argon) -24, 182. König (ČR/Sky) -1:33.

Průběžné pořadí:

1. Froome (Brit./Sky) 26:40:51,
2. Sagan -11,
3. Van Garderen (USA/BMC) -13,
4. Gallopin (Fr./Lotto) -26,
5. Van Avermaet (Belg./BMC) -28,
6. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -34,
7. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -36,
8. Štybar -52,
9. Thomas (Brit./Sky) -1:03,
10. Barguil (Fr./Giant) -1:07,
...
14. Kreuziger -1:51,
97. Bárta -24:16,
140. König -35:01.

filFilip Grim