30. prosince 2007 18:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tour de Ski na Hradčanech. To je vtip?

Lyžařky před Pražským hradem. Třetí etapa seriálu Tour de Ski se jela v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařky před Pražským hradem. Třetí etapa seriálu Tour de Ski se jela v Praze. | foto: ČTK

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ/PRAHA Sprintující lyžaři a za nimi Pražský hrad. Pro turisty a diváky atraktivní a nezvyklá podívaná. Ne každému se ale líbila. Třetí etapu seriálu Tour de Ski, která se z Nového Města na Moravě přenesla na Hradčanské náměstí, označila německá delegace za žert. Němci, podle nichž s místem a úrovní akce nebyly spokojené i další týmy, kritizovali hlavně nevyhovující tratě.

Německá výprava se ozvala nejhlasitěji a otevřeně kritizovala lyžařskou federaci FIS.  Podle Němců tratě v Novém Městě i v Praze nejsou způsobilé ke konání závodu Světového poháru.

Lyžování před Pražským hradem.Šéftrenér Jochen Behle označil konání dnešního sprintu na Hradčanském náměstí za vtip. "Tuhle akci považuji za žert," řekl Behle před startem kvalifikace na uměle vytvořené trati před branami Pražského hradu. Podle něj nevyhovovala novoměstská trať, ani ta pražská parametrům FIS. "FIS stanovila pravidla, kterých se včera (v Novém Městě) nedržela a dneska už vůbec ne," uvedl Behle s upozorněním, že minimální šířka trati by měla činit devět metrů. "Na takové trati nelze Světový pohár dělat," připojil názory kolegů z Norska, Švédska a Finska.

Šéfka organizačního výboru pražského závodu Kateřina Neumannová kritiku odmítla. Tratě podle ní prošly mnohokrát inspekcí FIS, která závody řídí. V Praze pobývali delegáti poslední tři dny před startem. "Proběhlo tu tolik kontrol od FIS, že kritika není na místě. Člověk se nezavděčí každému, ale divácký ohlas je vynikající. Včera večer jsem mluvila s Norama a těm se to prý líbilo," řekla novinářům.

Bauerovi se nedařilo
Český lyžař Lukáš Bauer přišel ve třetím závodu prestižního běžeckého seriálu Tour de Ski o průběžné vedení. Domácí reprezentant vyhrál oba předchozí závody v Novém Městě na Moravě. Na Hradčanském náměstí, kde se konala třetí etaba, se mu už tolik nedařilo. Nepostoupil z kvalifikace.

Do čela průběžného pořadí se dostal Nor Simen Oestensen, který v šestičlenném rusko-norském finále skončil druhý. Bauerovi patří celkově druhá pozice se ztrátou 12,1 sekundy. Sprinty vyhráli Rus Nikolaj Morilov a Italka Arianna Follisová. O nejlepší český výsledek se postaral osmým místem Dušan Kožíšek.

Mezi ženami vede dál Norka Marit Björgenová, která doběhla na třetím místě. Dvě novoměstská prvenství Bauera naladila na vítěznou notu. "Samozřejmě, že to chci celé vyhrát. Skoro 50 sekund (náskok) před sprintem, to je lepší výchozí pozice, než jsem původně očekával," řekl v sobotu.

Lyžařky před Pražským hradem. Třetí etapa seriálu Tour de Ski se jela v Praze.Ze ztráty žlutého trikotu si dnes nedělal těžkou hlavu. "Jako distanční závodník budu tvrdit, že sprinty jsou nespravedlivé, sprinteři zase budou říkat opak. Takže já to radši nebudu komentovat," smál se bezstarostně Bauer, který v kvalifikaci zaostal za postupovou třicítkou o necelé dvě sekundy a skončil celkově pětačtyřicátý.

V sobotu v Novém Městě navázal Bauer na svůj páteční triumf z prologu a druhou etapu Tour de Ski suverénně vyhrál. Po závodu na 15 kilometrů volnou technikou měl v čele průběžného pořadí téměř padesátisekundový náskok, dnes však vinou systému sprinterských bonifikací o vedení přišel.

 Tour de Ski bude pokračovat 1. a 2. ledna dalšími závody v Novém Městě na Moravě, které nahradilo v původním rozpisu osmidílné soutěže německý Oberstdorf.

čtk

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz