Tour de Ski začala českou radostí

13:17
NOVÉ MĚSTO - Běžec na lyžích Lukáš Bauer zahájil Tour de Ski vítězstvím v prologu v Novém Městě na Moravě. Český reprezentant triumfoval na trati 4,5 kilometru klasickou technikou před Němcem Axelem Teichmannem a Norem Oddem-Björnem Hjelmesetem.

Domácí reprezentant Lukáš Bauer zvítězil 28. prosince v Novém Městě na Moravě v prologu lyžařského seriálu Tour de Ski na trati 4,5 kilometru klasickou technikou. foto: Igor ŠefrČTK

Bauer si připsal páté vítězství v závodu SP v kariéře a ujal se vedení v průběžném pořadí Tour. Do sobotního závodu na 15 km volnou technikou vyjede díky bonifikaci s náskokem 6 sekund před Teichmannem. Pokud Bauer dojede do cíle Tour v italském Val di Fiemme, dostane za dnešní vítězství 50 bodů do SP.

"Bylo to skvělé vítězství, ale moc jsem s ním nepočítal. Chtěl jsem být mezi pátým až desátým místem," řekl po závodu Bauer. Jel svůj první závod na Tour v kariéře, neboť loni před seriálem onemocněl a dal přednost odpočinku a tréninku. "Je super v prvním startu na Tour, v první etapě a navíc doma vyhrát," radoval se Bauer a utíkal na masáž a k fyzioterapeutovi.

Výborně zajel prolog i další domácí závodník Martin Jakš, který se ztrátou 15,5 sekundy na Bauera obsadil čtrnáctou pozici a rovněž v případě dokončení seriálu získá body do pořadí Světového poháru. Martin Koukal skončil sedmadvacátý a Jiří Magál sedmačtyřicátý.

Druhý ročník Tour de Ski začal již v poledne 3,3 kilometrovým prologem žen. Ten ovládla loňská vítězska Virpi Kuitunenová. Na druhém místě doběhla v závodu klasickou technikou další Finka Aino Kaisa Saarinenová a třetí skončila Polka Justyna Kowalczyková. Nejlepší z českých reprezentantek Eliška Hájková obsadila 41. místo.

Výsledky:
1. Bauer (ČR) 11:15,6, 2. Teichmann (Něm.) -1,0, 3. Hjelmeset (Nor.) -3,3, 4. Jauhojärvi (Fin.) -3,5, 5. Larsson (Švéd.) -4,9, 6. Svartedal (Nor.) -5,6, 7. Ljašenko (Rus.) -8,5, 8. Södergren (Švéd.) -10,6, 9. Dahl a Hetland (oba Nor.) oba -12,8, ...14. Jakš -15,5, 27. Koukal -24,9, 47. Magál -37,2, 57. Kožíšek (všichni ČR) -45,7.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.