Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour: Froome na hraně konce, zuřící Mollema a fandové tančící mezi vášní a tupostí

Sport

  16:00
PRAHA - Byla to šílená 12. etapa Tour de France. Tak šílená, jako je vlastně dosud celá letošní „Stará dáma“. Po srážce s motorkou viděli televizní fanoušci celého světa utíkat lídra závodu Chrise Frooma do cíle po svých. Ten do něj nakonec sice dorazil na kole, jenže se ztrátou na své rivaly a v tu chvíli se svlékal ze žlutého dresu. Ovšem jen na chvíli.

Valná hromada: Porte, Mollema a Froome. foto: ČTK/AP

Vedení závodu totiž po pár minutách upravila výsledky tak, že Froomovi i dalšímu muži v pádu Richiemu Portemu dala stejný čas jako Nizozemci Baukemu Mollemovi. Ten pádem ztratil nejméně a posunul se na druhé místo průběžného pořadí.

Po zásahu vedení Tour se ale vrátil zpět Brit 47 sekund před Yatese a 56 před Mollemu. „Co se to děje? Vypadá to, jako kdyby každý na Tour dostával časové bonusy. Zajímalo by mě, co by se dělo, kdybych tam byl sám a byl jsem jediným, kdo spadl,“ napsal naštvaný Nizozemec na twitter.

Někteří fanoušci mu v tomto přizvukovali. „Co když by Froomovi v závěru došlo?“ ptali se někteří z nich. Byli ale zároveň v menšině. „Jasně, je to otázka, na druhou stranu lídr Tour má vždycky v pelotonu výsadní postavení. Tak to je, tak to má být. Navíc, zde nešlo o jeho chybu,“ namítá Lubor Tesař, bývalý elitní český silničář.

A vzápětí dodává i zajímavou myšlenku: „Já si myslím, že to udělat museli, protože jinak by museli Frooma diskvalifikovat. Běžet bez kola to je stejné, jako kdyby sprinter ve štafetě zahodil kolík a běžce před sebou by plácl při předávce po zádech. Takže to vymysleli šalamounsky. Myslím, že by nebylo správné, aby se takto převlékal dres a Tour případně přišla o svoji hvězdu.“

Chris Froome běží na Mont Ventoux.

Ostatně s tímto souhlasí kromě Mollemy i další členové pelotonu na letošní Tour. „Jsem spokojený s rozhodnutím komisařů. Nechtěl bych se v takovém případě obléct do žlutého dresu,“ řekl novinářům Adam Yates, nejlepší mladý jezdec závodu, který byl chvíli i celkovým lídrem.

„Kdybych byl v jeho pozici, chtěl bych stejné rozhodnutí pro sebe. V posledních kilometrech to tam bylo šílené. Fanoušci dělají náš sport, není moc takových, kde se můžete dostat ke svým modlám takto blízko. Na druhou stranu tohle bylo moc. Každopádně Froome je právoplatným majitelem žlutého dresu, dopadlo to správně,“ dodal mladý Australan.

Á propos, co se vlastně trojici Froome, Porte a Mollema vlastně stalo? Dle všeho policejní a televizní motorce zastoupili cestu šílení fanoušci, ti tak museli zastavit a do nich poté zmíněný trojlístek nabořil.

Zatímco Mollema, který skončil navrchu „valné hromady“ mohl pokračovat dál téměř okamžitě, Portemu to trvalo o něco déle. A Froome? Ten zlomil rám svého speciálu, vedle kterého chvíli utíkal, aby jej následně zahodil úplně a pokračoval bez něj.

„Je to už mimo veškerou kontrolu. Souhlasím s tím, abychom měli fanoušky kolem trati, mám rád cyklistické fanoušky, ale tohle je už je moc. Nemusíte vedle nás běhat, nemusíte nás plácat, nemusíte nás tlačit,“ snažil se Australan vyslat následně do světa určité poselství.

„Mlátil bych je pumpičkami. A těmi starými, tvrdými, aby je to bolelo,“ nebral si naopak servítky Tesař. „Je to přitom záležitost jen pár lidí, kteří chtějí exhibovat, nedomýšlejí důsledky svého chování. Mám známé, kteří by na takový závod jeli a chtěli tam vzít své děti, jenže co se stane, když budete stát u krajnice a převálcuje vám potomka nějaký takový fanoušek, který běží vedle cyklisty?“ kroutil hlavou bývalý skvělý dráhař i silničář.

Oba se pozastavují nad tím, že kolem trati chyběly bariéry. Dle šéfa závodu Christiana Prudhomma bylo příliš nebezpečné je použít kvůli větru, s tím ale nesouhlasí fanoušci i experti. „Nešlo s tím nic dělat,“ tvrdil Prudhomme.

A vzápětí přidal: „Bylo to šílené. Většina fanoušků je skvělá, ale někteří jsou hodně divocí. A skrze ně prostě nebylo možné, aby motorky projely. Opakuji to každý den a spoléhám se i na vás novináře, abyste šířili naše poselství, naléhali na lidi, aby byli zodpovědnější a pozornější.“

V podobném duchu mluvil i Porte. „Není to tentokrát o motorkách, ale o zástupech fanoušků. Milujeme ty lidi. 99 procent z nich jsou naprosto skvělí. Ale proč někteří z nich se musí líčit a běhat vedle nás, zastupovat nám cestu? Na jedné straně je vášeň, na druhé hloupost. A bohužel je mezi nimi hodně tenká linie,“ dodal jezdec BMC.

Vyslyší je fanoušci v dalších horských etapách? Pro páteční den si mohou všichni závodníci i Prudhomme snad oddychnout, časovka jednotlivců přece jen podobná nebezpečí neskýtá.

Chris Froome po pádu na Mont Ventoux.
Chris Froome po pádu na Mont Ventoux.