Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour ovládl česko-slovenský finiš. A poté Sagan řekl: Někteří jezdí jako blázni

Tour de France

  12:00
PAŘÍŽ - Také se vám líbila česko-slovenská spolupráce na samém konci druhé etapy Tour? Krásně se na to dívalo. Roman Kreuziger se stal na posledním kopci nezadržitelným chrtem, ženoucím se za kořistí jménem Stuyven. A poté, co byla oběť polapena, byl Peter Sagan zavilým buldokem při závěrečném zúčtování s Francouzem Alaphilippem.

Peter Sagan. foto: ČTK/AP

Předtím... ne, nebyla to vůbec příjemná pouť do cíle druhé etapy Tour.

Byla spíš pořádně mokrá, promrzlá a - jak jinak - opět tak nervózní.

„Dneska jsme počasí schytali mnohem víc než v sobotu, pršelo velkou část etapy. Až ke konci se to naštěstí trochu umoudřilo,“ líčil Roman Kreuziger.

On sám patřil k hrdinům nedělního představení. Za způsob, jakým odvodil skupinu favoritů při 1 900metrovém stoupání na Cote de la Glaciere, kde naháněli posledního zbylého uprchlíka Stuyvena, si vysloužil slova uznání na všech frontách, včetně týmových šéfů a Petera Sagana.

„Patnáct kilometrů před cílem už nikdo nevěřil, že by únik mohl být dostižen. A přesto se to povedlo,“ radoval se i Steven de Jongh, sportovní ředitel Tinkoffu.

Sagan chválil Kreuzigera

„Roman jel poslední kopec skvěle, na plný plyn. Odtáhl to tam,“ chválil Sagan.

„Únik byl už odskočený o hodně,“ popisoval Kreuziger. „V koncovce nejprve od nás tahal Valgren. Pak jsem viděl, že je nutné, abych za to vzal.“

Provedl to ukázkově, 400 metrů před cílem Jaspera Stuyvena měli. O dalších sto metrů později uhnul Kreuziger z první pozice doprava, vyslal Sagana za etapovým triumfem a sám se zařadil na konec 26členné skupiny.

„Teď mám radost, že jsem se podílel na úspěchu Petera a předvedl svůj národní dres vpředu,“ liboval si český šampion. „S formou jsem dnes spokojený.“ Cílem projel bez časové ztráty, celkově je osmý.

A Peter Sagan je vítězný, žlutý i želený.

V cíli Sagan nejprve přiznával: „Já myslel, že jsem vyhrál spurt o třetí místo.“

Ale copak by se Julian Alaphlilippe z Etixxu začarou tolik vztekal, kdyby těsně podlehl Saganovi „jen“ ve finiši o třetí příčku?

Záhy slovenský mistr světa zjistil, která bije, že opravdu už žádní dva další uprchlíci před nimi nebyli, že Stuyven byl tím posledním, koho při závěrečné honičce museli „spolknout“, a že on sám je tudíž vítězem dne.

Dlouhé čekání Sagana skončilo

A tak dlouhé čekání, datující se od 5. července 2013, skončilo. Tehdy, ještě v dresu italské stáje Cannondale (nástupce Liquigasu) triumfoval Peter Sagan po obdivuhodné týmové práci ve zvlněné etapě do Albi.

Od té doby... moment, teď musíme chvilku počítat. Ano, už to máme. Od té doby skončil v etapách Tour desetkrát druhý, čtyřikrát třetí a osmkrát čtvrtý, ale už nikdy ne první. Až nyní. V 26 letech.

Když si v Cherbourgu kráčel pro žlutý dres, pozdvihl ruce k nebi, jako by tím chtěl naznačit, že ve hvězdách bylo vepsáno: Můj čas přijde.

„Nevím, co se změnilo, proč je najednou vše jinak,“ povídal.

Od loňského září mu vychází takřka vše, na co sáhne. Titul mistra světa. Triumf v monumentu Kolem Flander. A nyní i na Tour. Poprvé má žlutý dres.

„Co mám říct? To je život. Každý máme někde vepsaný svůj osud, tomu věřím. Předchozí léta mezi profesionály pro mě možná byla až příliš stresující. Teď si to zkusím užívat.“

Stal se v neděli prvním světovým šampionem, jenž na Tour oblékl žlutý dres od Thora Hushovda v roce 2011. A prvním mistrem světa, který na Tour vyhrál etapu od Marka Cavendishe v roce 2012.

„Nikdy není jednoduché vítězit. Někdy se to zdá být jednoduché, ale nikdy to tak není. Potřebujete štěstí a kondici. Když máte smůlu, je obtížné držet se vpředu,“ pustil se svým typickým způsobem do filozofování.

„Jestli chcete vítězit, nesmíte padat. Ale já loni nepadal a stejně jsem končil druhý, třetí a tak dál. Teď jsem šťastný, že jsem vyhrál. Dělám to nejlepší, co mohu.“

Saganovi se nelíbí hazard soupeřů

Na tiskové konferenci vyprávěl o drobných nuancích, oddělujících vítěze od poražených, i o důsledcích, jaké mohou mít výhry na kariéru cyklisty.

Později přešel do mentorské role. Vylíčil, že je překvapen a rozhněván, jak někteří jezdci na Tour riskují a způsobují tak přibývající zbytečné pády.

„To si potom závod jen těžko užíváte. Když jsem jel svoji první Tour, byl to ještě jiný závod. Teď každý jezdí, jako by se nestaral o svůj život. Už loni to bylo zlé a letos je to velmi zlé. Ale jsou to rozhodnutí jezdců, která oni dělají. Nikdy nevíte, jestli budete moci další den pokračovat. Dnes jsem ve žluté, ale zítra mohu jet domů. To je Tour.“

Přesto se nestavěl do role, ve které by jakožto mistr světa jezdce umravňoval.

„V tuto chvíli nejsem tak významným jezdcem v pelotonu, abych věci měnil. Nikdo se o nic nestará. Někteří jezdci závodí, jako by ztratili mozek. Nevím proč. V pelotonu jsou stupidní pády. Dřív existoval v balíku respekt a když někdo udělal něco nezodpovědného, ostatní na něj házeli bidony nebo ho mlátili pumpičkami. To už cyklistika ztratila. Každý den v balíku je bláznivý.“

Žlutý Peter Sagan.
Sagan vítězí ve finiši druhé etapy Tour.

O tom by mohl vyprávět rovněž hlavní lídr Saganova týmu Alberto Contador. Po dalším karambolu zaostal o 48 vteřin.

Jistě, tým Tinkoff mohl v neděli slavit etapové prvenství. Ale slavte naplno, když zároveň váš lídr trpí a ztrácí.

„Alberto měl ve dvou dnech smůlu,“ řekl Sagan. „Byl jsem kousek od něj, když se to dnes stalo. Tonymu Martinovi na zpomalovacím retardéru sklouzly ruce z řidítek a padal na Albertovu stranu. Kdyby upadl naopak na moji stranu, šel bych k zemi i já. Šlo o stupidní pád. Alberto měl při něm smůlu. Ale stejně tak ji mohou mít i ostatní.“

Snažil se přiživit víru, že Contador se ještě na této Tour předvede v plné síle. „Doufám, že se brzy zotaví. Bude zase silný. Těch 48 vteřin zase není tolik. Stále může bojovat o titul. Jsme pořád teprve na začátku.“

Pomohou uhájit Saganovi žlutý dres?

V pondělí čeká na jezdce druhá nejdelší etapa do Angers, jejíž závěrečný akt má být záležitostí sprinterů a Sagan by při něm měl uhájit žlutý dres. Stejný scénář by se mohl opakovat v úterý. Až v 5. etapě přijde horský dojezd do Le Lorian v Centrálním masivu.

Své vlastní vedení v závodě bral Sagan s nadhledem: „Pokusím se žlutý dres hájit každý den. Ale když ho ztratím, tak mám ještě zelený. A když ztratím i ten zelený, pořád mám dres světového šampiona.“

Sportovní ředitel De Jongh slíbil, že tým mu pomůže žlutý trikot hájit.

Přínejmenším ti, kteří se zároveň nebudou muset starat o Contadora...

Šéfové Tinkoffu pochopitelně budou dál držet Contadora v pozici hlavního lídra, ovšem Romanu Kreuzigerovi by měli přinejmenším naznačit, že on může být týmovým plánem B pro celkovou klasifikaci, kdyby se Španěl nezotavil.

Už v neděli zůstal Kreuziger vpředu se Saganem, zatímco o zaostávajícího Contadora pečoval v koncovce jiný vrchař Robert Kišerlovski.

Žádná další varianta na plán B ohledně celkového pořadí se Tinkoffu ani nenabízí. Rafal Majka, třetí muž z loňské Vuelty a pátý z letošního Gira, zaostal v neděli o 6:51 minuty a celkově ztrácí 9:53 minuty.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat