24. července 2018 12:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tour přerušili farmáři. Protest museli uklidnit policisté, slzný plyn zasáhl i cyklisty

Zákrok policie na TdF. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákrok policie na TdF. | foto: Twitter.com

PAŘÍŽ/PRAHA Demonstrace zemědělců donutily pořadatele Tour de France přerušit a neutralizovat úvod dnešní 16. etapy. Protestující zatarasili přibližně 30 kilometrů po startu z Carcassone cyklistům trasu a na místě musela zasahovat policie. Po zhruba čtvrthodinové pauze byl závod restartován.


Podle televizních záběrů navezli zemědělci za pomoci těžké techniky na silnici balíky slámy. Policie proti demonstrantům podle některých informací použila slzný plyn, který se ale kvůli větru dostal do očí i jezdcům a řada z nich potřebovala ošetření. Šéf Tour Christian Prudhomme proto rozhodl o přerušení závodu.

Protest francouzských farmářů proti TdF.
Protest francouzských farmářů proti TdF.

Mezi zasaženými jezdci byl i lídr průběžného pořadí Geraint Thomas, čtyřnásobný vítěz slavného závodu Chris Froome a mistr světa Peter Sagan. Froome musel dostat kapky do očí, zatímco Sagan si pouze propláchl oči vodou.

24.července 2018 v 12:41, příspěvek archivován: 24.července 2018 v 12:57

Chaos on Stage 16 as riders are sprayed in the eyes WATCH: https://t.co/NN7nrYqXPA #TDF2018 https://t.co/4CYjz65YnY

Cyklisté mohli po asi patnáctiminutové pauze znovu začít závodit na 33. kilometru. Celkem je dnes čeká 218 kilometrů a vjezd do Pyrenejí. V závěru peloton prověří dvě těžká stoupání první kategorie. Ve žlutém trikotu jedoucí Brit Thomas má před před krajanem a kolegou z týmu Sky Froomem náskok 1:39 minuty. Třetí Nizozemec Tom Dumoulin ze stáje Sunweb ztrácí dalších 11 sekund.

24.července 2018 v 12:59, příspěvek archivován: 24.července 2018 v 13:00

Every rider was forced to wait as the strike staged by protesters on a narrow country road on stage 16 was broken up https://t.co/6k2HLR1HFR https://t.co/RFXWhnh0tw

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.