13. listopadu 2007 8:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Tragický omyl“ rozzuřil Itálii

Itálii ovládlo násilí. Zápas mezi Bergamem a AC Milán musel být přerušen kvůli běsnícím fanouškům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Itálii ovládlo násilí. Zápas mezi Bergamem a AC Milán musel být přerušen kvůli běsnícím fanouškům. | foto: ČTK

ARREZZO/PRAHA Gabriele Sandri se na zápas svého oblíbeného Lazia Řím už nikdy nepodívá. Nedělní cesta na souboj římského klubu s Interem Milán byla jeho poslední. Při střetu fanoušků obou táborů jej zasáhla kulka z policejní zbraně a fanoušek zranění na místě podlehl. Vzápětí začala Itálie zuřit.

Zpráva se rychle roznesla a vášně propukly na stadionech i mimo ně.

„Vrazi!“ křičeli lidé na policisty při zápasech po celé Itálii. Kvůli běsnění fanoušků muselo vedení soutěže ihned po Sandriho smrti odvolat utkání římských mužstev Lazia a AS Roma.

Právě hlavní město bylo svědkem těch nejostřejších nepokojů. Římští fanoušci napadli policejní budovy poblíž Olympijského stadionu - kamením rozbíjeli okna, zapalovali auta, a dokonce i jeden autobus. Podle zpráv bylo zraněno až čtyřicet policistů.

Kvůli bouřícím příznivcům nebyl dohrán ani duel mezi Bergamem a AC Milán. Italský premiér Romano Prodi označil násilnosti po celé Itálii za „velice znepokojující záležitost“ a nařídil důkladné prošetření Sandriho zabití.

Střelec: Život mám v troskách
K tragédii došlo v neděli ráno u dálničního motorestu poblíž toskánského Arrezza. Policisté chtěli rozehnat střet mezi příznivci Juventusu Turín a Lazia Řím. Když už se zdálo být po všem, z motorestu vyjel vůz s fanoušky, ve kterém Sandri seděl na zadní sedačce. Jeden policista se za vozem rozběhl, aby zjistil poznávací značku. Jeho první výstřel byl varováním, ale druhá rána už zasáhla šestadvacetiletého fanouška přesně do krku.

„Byl to tragický omyl,“ uvedl šéf policie v Arrezzu Vincenzo Giacobbe. Kulka se prý odrazila od jiného předmětu.

Sám střelec v italských médiích potvrdil, že se jednalo o nešťastnou náhodu. „Nejprve jsem vystřelil do vzduchu, druhý výstřel vyšel při běhu. Na nikoho jsem nemířil,“ řekl zdrcený policista. „Můj život je v troskách. Zničil jsem dvě rodiny. Toho hocha a svoji.“

V Itálii je to letos už druhá smrtelná tragédie spjatá s fotbalovým násilím. V únoru byl během řádění fanoušků v sicilské Catanii zabit policista. Fanoušky v neděli také pobouřilo, že tehdy bylo zrušeno celé ligové kolo, ale tento víkend se tak nestalo. „Věřím, že jsme udělali správné rozhodnutí. Nebyl to jako v případě Catanie předem plánovaný střet ultras s policií. Tohle byl tragický incident, u nějž ale nemáme jistotu, že měl něco společného se sportem,“ namítl svazový šéf Giancarlo Abete. Sporadické incidenty násilí ale špiní italský fotbal už delší dobu. Už v roce 1995 byl například ubodán fanoušek před zápasem AC Milán.

Úřady sice oznámily, že počet fanoušků zraněných na stadionech klesl oproti minulé sezoně o osmdesát procent, přiznaly však, že mimo stadiony nejsou schopny s násilím bojovat.

„Tito chuligáni zostudili nejen sport, fotbal a miliony Italů, ale hlavně památku toho zesnulého muže,“ řekla o násilnostech ministryně sportu Giovanny Melandriová. Nadcházející reprezentační pauzu vyzvala využít jako „přestávku k zamyšlení“. Fotbalové orgány požádala o přerušení všech soutěží, dotkne se to ale jen Serie B. Málokdo však věří, že vláda do budoucna úplně vymýtí podobné tragédie.
Lukáš Opatrný, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz