3. srpna 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Třaskavá atmosféra pod můstky vybuchla, Jandovi a spol. se nelíbí nominace

Jakub Janda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Janda. | foto: Lidové noviny

PRAHA Několik let takřka neudržitelná situace v českém skoku na lyžích se změnila v třaskavou nálož. Dva nejlepší skokani současnosti, Jakub Janda a Antonín Hájek, totiž ostře vystoupili proti praktikám, které v reprezentaci vládnou.

Situace se stala výbušnou ve chvíli, kdy reprezentační trenér David Jiroutek v závěru minulého týdne oznámil nominaci pro seriál letní Grand Prix, tedy obdobu zimního Světového poháru. Po soustředění v německém Hinterzartenu, kde v sobotu a v neděli také seriál začne, mezi nejlepší kvartet nevybral právě nejlepší skokany minulé sezony Jandu a Hájka.

DÁLE ČTĚTE

"Trenér nám tuhle zvěst oznámil a snad už dvě minuty poté jsme museli neplánově odjíždět do francouzského Courchevelu na závody Kontinentálního poháru," soptil Hájek. Mladík, který se loni po těžkém zranění obdivuhodným způsobem vrátil na můstky. Na olympiádě skončil sedmý a na letech v Planici atakoval světový rekord.

"David Jiroutek mě a Tomičku (Hájkova přezdívka) označil za nejhorší skokany soustředění s nestabilní formou," láteřil Janda pro něho nezvykle rozčileným hlasem. "Absolutně zklamal moji důvěru." Jiroutek na první tři závody Grand Prix nominoval kvarteto Koudelka, Matura, Sedlák, Hlava s tím, že Janda s Hájkem dostanou šanci až ve čtvrtém dějství 20. srpna ve Wisle.

Antonín Hájek.

"Co budu do té doby dělat, tedy skutečně nevím," pokračoval otrávený Hájek. "Nedostal jsem ani tréninkový plán." Jiroutek Jandu s Hájkem na Grand Prix nenominoval zřejmě i kvůli kvótám. Čím víc jich mají jednotlivé státy vyskákaných, tím více ušetří. Skokanům v tzv. kvótách totiž Mezinárodní lyžařská federace platí účast na závodech.

Trenér ostatně o složité problematice a údajné nutnosti navýšení kvóty hovořil už před odjezdem do Hinterzartenu. "Ani ve snu mě nenapadlo, že bysme s Jandysem na Grand Prix nejeli. Fakt jsem si nemyslel, že budou nejlepším skokanům bránit v rozvoji. Navíc v sezoně, v níž čeká mistrovství světa," kroutil hlavou.

A připomněl, že už po olympiádě mu chtěli zakázat závody Světového poháru před již zmíněnou Planicí... "A ještě něco, rozhodně si nemyslím, že bysme s Jandysem skákali na soustředění nejhůř." Že měl Hájek odhad správný, potvrdil i výsledek zmíněného Kontinentálního poháru z Courchevelu, jakési druhé ligy mezi skokany.

Jakub Janda.

Janda o víkendu oba závody vyhrál a Hájek skončil vždy druhý. Ani tenhle výsledek trenérovo rozhodnutí nezviklal. "Když jsem sečetl výsledky, které kluci předvedli, vyšla mi nominace takhle," pravil Jiroutek.

Najdete na Lidovky.cz