12. listopadu 2015 16:50, aktualizováno  17:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nedělal bych z toho kovbojku, trenér není praštěný, říká o dopingu na Velké Váňa

Josef Váňa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Zpráva o tom, že v těle Nikase, vítězného koně nedávné 125. Velké pardubické, byl nalezen doping, zaskočila také Josefa Váňu, legendu slavného dostihu. Trenéra Stanislava Popelku ale hájí. "Musel by být padlý na hlavu," horlí 63letý trenér, osminásobný vítěz Velké.

Co tomu říkáte?
Musel se stát nějaký malér, nevím ale jaký. Pan Popelka ho určitě záměrně nedopoval, musel by být padlý na hlavu. Dám za něho ruku do ohně.

Takže tomu nevěříte?
Vůbec. Proč by se připravoval o zaměstnání? Ve Francii se už několikrát prokázalo, že nějaký borec, kterého bolí hlava, nosí v kapse brufen, dá si ho, kůň mu pak olízne ruku a je pozitivní. V tomhle směru se na nás trenéry splétá bič, proti kterému není obrany. Nikoho nezajímá, kolik ten kůň toho dostal, prostě měl zakázanou látku. Mému koni před pár lety zjistili stopové prvky, které nemohly ovlivnit vůbec nic, ale byl jsem v pytli. Nemohl jsem tušit, jak k tomu ten koník přišel, ovšem nešlo dělat vůbec nic.

Zakázanou látkou měl být nyní kofein...
Tak to fakt nevím. Mohl se stát nějaký problém třeba v medikaci, nevím, jestli ten kůň třeba nedostal zrnko kávy nebo někde olízal vylitý lógr. Tohle je ale plašení, nedělal bych z toho kovbojku, je třeba vyčkat na vzorek B. Tvrdím, že trenér Popelka by určitě nedopoval koně jak do Velké, tak do jiného dostihu, protože to je naše povolání, které nás živí. To by musel být praštěný.

Je kofein v tomto směru běžný?
Vůbec nevím. Jeden náš trenér měl nedávno v Itálii problém s kokainem v těle koníka. Ale kde by ten člověk ke kokainu přišel? Navíc je ověřeno, že když třeba nějaký starší chlápek ten kokain užije a pohladí koně, tak je kůň pozitivní na kokain. To má trenér, který za všechno zodpovědný, předtím, než přivede koně do boxu, vylízat žlab? Nebo vydezinfikovat box?

Vítěz Marek Stromský na koni Nikasovi.
ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Nejrychlejší Velkou pardubickou ovládl Nikas s žokejem Stromský,...

Představují tyto okolnosti velký tlak na trenéry?
Mám ve stáji koníka, který byl při Českém derby na dopingu a byl v pořádku. Nedávno běžel další dostih a do té doby, dokud nevyjde ve věstníku, že byl negativní, jsem nervozní jako prase. Copak já vím, co mu tam kdo hodí ve stáji?

Stalo se už někdy v historii, že by vítězi Velké našli doping?
Myslím, že ne. Pět roků zpátky nebyl v Česku v dostizích prokázaný doping, až v srpnu v Mostě něco našli koni Sky Arrow, takže byl diskvalifikovaný a deset měsíců nesmí závodit. A teď tohle, ale nepředbíhejme, musí se ctít presumpce neviny. Já říkám, že Standa Popelka je čestný člověk a ne blázen, který by dopoval koně před Velkou pardubickou.

Nicméně nebývá zvykem, že by se vzorek B lišil od toho předchozího...
Ano, je to málo pravděpodobné, ale v našem sportu se to stává.

Jiří Charvát, předseda dostihového Jockey Clubu

Jak se zatím k případu můžete vyjádřit?
Provedla se první analýza vzorků. Do té doby, než se vyhodnotí vzorek B a provede se kromě jiného kvantitativní analýza látky, nebo dokud se někdo nevzdá práva na analýzu vzorku B, je doping naprosto neprokázaný.

Co tedy o případu zatím víte?
Vím o tom, ale nemůžu o tom mluvit, dokud nebude vyhodnocený vzorek B. Pokud se potvrdí, že vzorek A byl pozitivní, zjistí se při analýze vzorku B, o jaké množství látky se jednalo. Což je také podstatné, jelikož z toho se může usoudit, z čeho ke kontaminaci mohlo dojít. První analýza zjistí jen stopovou přítomnost látky, až vzorek B ukáže, jestli to mohlo výkonnost ovlivnit, do té doby to musíme brát, jako by to nebylo.

Dá se čekat, že vzorek B potvrdí výsledky vzorku A?
Dají se čekat obě dvě varianty. Dosud bylo empiricky zjištěno, že vzorky B prvotní výsledky z poloviny potvrdí, z poloviny vyvrátí.

Co by znamenalo, pokud by vzorek B podezření potvrdil?
Potom to pochopitelně znamená změny v pořadí dostihu. Pak by to byl případ pro jednání Pořádkové komise, která by musela postupovat podle dostihových řádů, udělila by sankce podle závažnosti provinění. Záleželo by na tom, jestli šlo o úmyslné, či nedbalostní jednání. Ale na to všechno je příliš brzy.

V krajním případě tedy může dojít ke změnám výsledků či přerozdělování prémií?
Ano, to by mohlo nastat. Do té doby ale platí absolutní presumpce neviny.

Kdy se dají čekat výsledky vzorku B?
Analyzují se v zahraničí, naprosto anonymně. Vzorek se odebere, pod číslem se odešle do zahraniční laboratoře a trvá to tak tři týdny.

autor: Ondřej Novotný

Jiří Jakoubek

Najdete na Lidovky.cz