Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenéři v Česku mají unii, chtějí si předávat zkušenosti

Sport

  12:25
PRAHA - Čeští trenéři si chtějí předávat zkušenosti, navzájem si pomáhat i být příkladem etického chování. Proto v lednu vznikla pod patronátem Českého olympijského výboru (ČOV) Unie profesionálních trenérů.

Liberecký trenér Marian Jelínek foto: ČTK

Duchovním otcem trenérské unie je šéf volejbalistů Zdeněk Haník a mezi zakládající členy patří například oštěpařský guru Jan Železný, trenér basketbalové reprezentace žen Lubor Blažek nebo hokejový kouč Marián Jelínek.

"Pořád v poslední době říkám, že je na sport míň a míň peněz, ale výsledky se nezhoršují. Je to především v tom, že máme ohromné trenérské know-how, a proto je důležité, aby profesionální trenéři měli vlastní organizaci. Je důležité se setkávat a komunikovat a informace si vyměňovat," řekla předseda ČOV Jiří Kejval.

Vstup do Unie profesionálních trenérů je dobrovolný a má čtyři podmínky. Je zatím určena pro aktivní trenéry v nejvyšších soutěžích a v reprezentaci, kteří dosáhli nejvyššího trenérského vzdělání. "Pro začátek, aby to mělo energii, ale určitě by to pak mělo jít dolů a zvyšovat záběr," plánoval Haník. Kouči dále musejí být plnoletí s českým občanstvím a bez podpisu etického kodexu trenéra je rada unie nepřijme.

Plénum jednou za rok

"Je to první pokus o sebeurčení trenérů. Trenér každý víkend bojuje o své živobytí, je pod tlakem, dělá závažná rozhodnutí, je tlačen zespodu i shora. V případě neúspěchu je první na tapetě a myslím, že trenérský cech si zaslouží zastání. Trenéři mají výrazně co říci i při procesu reorganizace českého sportu," řekl Haník.

Vznik trenérské unie uvítali mimo jiné i asistent trenéra u triumfu hokejistů na olympiádě v Naganu a bývalý kouč v NHL Slavomír Lener, dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor či úspěšná trenérka atletek Martina Blažková.

"Každý trenér si chrání své know-how, ale nemá žádný patent a chybí možnost proniknout do jiných sportů, což bych ráda. Atletika je základem mnoha sportů, ale i od nich, si myslím, můžu získat hodně věcí pro náš trénink," řekla Blažková.

Jedním z hlavních bodů trenérské unie je etický kodex, jehož iniciátorem byl Jelínek. "Kouč je svým chováním příkladem svým svěřencům a musí dodržovat pravidla i směrem ke kolegům či zaměstnavateli," řekl Jelínek. "Sport by se mohl stát nositelem a zastáncem hodnot celé naší společnosti. Hodně lidí v naší společnosti by mělo etický kodex podepisovat každé ráno," řekl Blažek.

Unie trenérů má mít plénum jednou ročně, na kterém se mimo jiné uskuteční třeba vyhlášení trenéra roku a v plánu je i oceňování bývalých koučů.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat