Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenéři v Česku mají unii, chtějí si předávat zkušenosti

Sport

  12:25
PRAHA - Čeští trenéři si chtějí předávat zkušenosti, navzájem si pomáhat i být příkladem etického chování. Proto v lednu vznikla pod patronátem Českého olympijského výboru (ČOV) Unie profesionálních trenérů.

Liberecký trenér Marian Jelínek foto: ČTK

Duchovním otcem trenérské unie je šéf volejbalistů Zdeněk Haník a mezi zakládající členy patří například oštěpařský guru Jan Železný, trenér basketbalové reprezentace žen Lubor Blažek nebo hokejový kouč Marián Jelínek.

"Pořád v poslední době říkám, že je na sport míň a míň peněz, ale výsledky se nezhoršují. Je to především v tom, že máme ohromné trenérské know-how, a proto je důležité, aby profesionální trenéři měli vlastní organizaci. Je důležité se setkávat a komunikovat a informace si vyměňovat," řekla předseda ČOV Jiří Kejval.

Vstup do Unie profesionálních trenérů je dobrovolný a má čtyři podmínky. Je zatím určena pro aktivní trenéry v nejvyšších soutěžích a v reprezentaci, kteří dosáhli nejvyššího trenérského vzdělání. "Pro začátek, aby to mělo energii, ale určitě by to pak mělo jít dolů a zvyšovat záběr," plánoval Haník. Kouči dále musejí být plnoletí s českým občanstvím a bez podpisu etického kodexu trenéra je rada unie nepřijme.

Plénum jednou za rok

"Je to první pokus o sebeurčení trenérů. Trenér každý víkend bojuje o své živobytí, je pod tlakem, dělá závažná rozhodnutí, je tlačen zespodu i shora. V případě neúspěchu je první na tapetě a myslím, že trenérský cech si zaslouží zastání. Trenéři mají výrazně co říci i při procesu reorganizace českého sportu," řekl Haník.

Vznik trenérské unie uvítali mimo jiné i asistent trenéra u triumfu hokejistů na olympiádě v Naganu a bývalý kouč v NHL Slavomír Lener, dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor či úspěšná trenérka atletek Martina Blažková.

"Každý trenér si chrání své know-how, ale nemá žádný patent a chybí možnost proniknout do jiných sportů, což bych ráda. Atletika je základem mnoha sportů, ale i od nich, si myslím, můžu získat hodně věcí pro náš trénink," řekla Blažková.

Jedním z hlavních bodů trenérské unie je etický kodex, jehož iniciátorem byl Jelínek. "Kouč je svým chováním příkladem svým svěřencům a musí dodržovat pravidla i směrem ke kolegům či zaměstnavateli," řekl Jelínek. "Sport by se mohl stát nositelem a zastáncem hodnot celé naší společnosti. Hodně lidí v naší společnosti by mělo etický kodex podepisovat každé ráno," řekl Blažek.

Unie trenérů má mít plénum jednou ročně, na kterém se mimo jiné uskuteční třeba vyhlášení trenéra roku a v plánu je i oceňování bývalých koučů.

Mohlo by vás zajímat