Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Třetí do party českých rychlobruslařek? Sen Novotné má trhliny

Kateřina Novotná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Novotná | foto: Reuters

PRAHA Ten plán není příliš skromný, spousta lidí nad ním kroutí hlavou. Jeho autorka mu přesto věří. "Na olympiádě v Soči bych chtěla za Česko závodit ve dvou sportech: na short tracku i v rychlobruslení," tvrdí Kateřina Novotná.

Za pár dnů ji čeká obhajoba evropského titulu ve víceboji na krátké dráze. Přitom ještě o víkendu odjela dlouhý ovál na mistrovství Evropy, kde Martina Sáblíková vyhrála své třetí zlato. Novotná by byla vůbec první ženou v historii, které by se tohle pod pěti kruhy povedlo. "Dost mě to motivuje," přiznává.

Jenže je to skutečně reálné? Když v neděli v italském Collalbu skončila ve víceboji rychlobruslařek na celkovém 19. místě, byl to její ostrý debut na velkém podniku.  Ze čtyř disciplín se nekvalifikovala jen na pětku, ale sobotní trojku i závod na 500 metrů nezajela prý úplně na své možnosti. "Patnáctistovka už byla lepší. Nebyla jsem poslední, takže spokojenost... Jsem ráda, že jsem to zkusila."

Buď na sto procent, nebo vůbec
Soči... Novotná není jediná, která do ruského dějiště směřuje svůj velký sen. Žije ho i Petr Novák, trenér, jenž vychoval rychlobruslařskému světu klenot jménem Sáblíková. Do tří let chce totiž vytvořit tým, který by se mohl v olympijské soutěži družstev pokusit o medaili.

Po Sáblíkové, dvojnásobné vítězce z Vancouveru, našel talent v Karolíně Erbanové. Poslední dílek do ženského tria mu však zatím chybí. A Novotná to dobře ví. Před třemi lety si v nizozemském Heerenveenu pořídila nové klapačky, jak se bruslím pro dlouhý ovál říká. Její kouč Jindřich Pařík chtěl, aby v rámci tréninku sem tam zkoušela i druhou disciplínu.

Dvě disciplíny

Počínání Kateřiny Novotné na krátké dráze
Patří do užší světové špičky short tracku, loni v Drážďanech se dokonce stala mistryní Evropy ve víceboji. Z kontinentálního šampionátu už má také dva bronzy z let 2004 (500 m) a 2008 (1500 m). Zúčastnila se už rovněž zimních olympijských her v Salt Lake City, Turíně a Vancouveru. Hlavní disciplíny se nechce vzdát.

Počínání Kateřiny Novotné na dlouhé dráze
Trénink na dlouhém oválu si už vyzkoušela několikrát, ale první ostrý start ve velkém závodě absolvovala až na víkendovém ME ve víceboji v Collalbu, přitom k týmu Petra Nováka se připojila jen 10 dní předtím. Celkově skončila na 19. místě (pětistovku zajela jako 20., trojku jako 21. a závod na 1500 m jako 17., do pětky se vůbec nekvalifikovala). Tuto disciplínu bere jako vedlejší, ale chce ji zajet na olympiádě v Soči.

V minulé sezoně už absolvovala soustředění se Sáblíkovou a spol., a když letos splnila limit pro mistrovství Evropy, dohodli se s Novákem na účasti v Collalbu. "Chytlo mě to," netají se 26letá Novotná. "Je to dobrá zkušenost." Jenže chce-li i do Soči, má před sebou pořádný kus práce. Její doména je v soupeření na krátké trati, na té dlouhé zatím zaostává.

Navíc teď se měřila jen s evropskou špičkou, odkud se na světový šampionát dostane jen čtrnáct nejlepších. "Už to, že se sem kvalifikovala, znamená, že nejezdí špatně. Ale limity na hry jsou ještě drsnější než na svět," podotýká Novák...

Jen krátké srovnání pro netušící laiky: divácky oblíbený short track je bruslením, kde skupina rychlobruslařů závodí s hromadným startem a v zatáčkách dochází k jedné strkanici za druhou. Zato na dlouhé trati jede najednou jen dvojice soupeřů – a klíčový je výsledný čas.

"A tam je to větší dřina. Bojujete s bolestí nohou i s vlastní vůlí," porovnává Novotná. "Short track? Je motivačně lepší. Musíte dbát na věci okolo a při tom boji se soupeři nemáte čas bolest vnímat. Až v cíli vám dojde, že jste úplně hotoví." Fyzické dovednosti má – aby ne, když je mistryní Evropy. Jenže zásadní rozdíl mezi oběma disciplínami spočívá i v technice bruslení.

"Při short tracku jezdím převážně v zatáčkách, ale tady jsou dlouhé rovinky," ví Novotná. "Potřebujete silný odraz, delší skluz, jiný oblouk. Jezdí se déle na vnější hraně." I proto je Novák spíše skeptický. Po Collalbu spolu o budoucnosti ani nepromluvili, byl to spíš jakýsi experiment.

"Nemůžu toho o Katce moc říct, já neznám ani její organismus. Dvě věci ovšem vím: každý pode mnou musí dodržovat přísnou disciplínu. A pokud by na dlouhém oválu stála o své místo, musela by se mu věnovat naplno, čímž si asi nejsem jist." Ne, jista si tím není dnes ani Novotná, nabízí ale jinou variantu. "Mohla bych se věnovat dlouhému oválu celou jednu sezonu. Věřím, že techniku se za rok naučím."

Ale kdy? "Chtělo by to určitě co nejdřív," tuší. Jenže kontinentální šampionát v short tracku pořádá už příští rok Česko – a nelze předpokládat, že se Novotná té příležitosti vzdá. Soči je přitom už za tři zimy...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...