Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Třetí zlato? Železný ukázal, že to jde, usmívala se Špotáková

Sport

  15:24
LONDÝN (od zpravodaje LN ve Velké Británii) - Byť tentokrát nestihla zlato ani oslavit, po ránu se prý cítila rozlámanější než v Pekingu. "Po třicítce už je to hroší," vysvětlovala Špotáková, která se včera stala druhou ženou historie, která dokázala obhájit olympijské zlato v hodu oštěpem.

Měla v paměti minulou olympiádu, kde jí málem o zlato připravila Maria Abakumovová. Proto se Barbora Špotáková nechtěla radovat předčasně foto: ČTK

Jak probíhaly oslavy?
To bylo složité. Český dům se zavírá brzy. Ale na nás milosrdně počkali. Zato jsem byla moc ráda. Zůstali tam nejvěrnější fanoušci a rodina. Tak akorát množství lidí, které mě neuvádí ve fóbii z davů. Pak jsme vylezli ven a zjistili, že kohoutky od píp jsou všude zavřené. Tak jsme se jen prošli po městě, chvíli si vyprávěli o zážitcích a jeli domů. Žádná oslava neproběhla, ale času bude dost. V Praze, na Sýkořici, v Jablonci…

Půjdete na vyhlášení v holínkách?
Já je s sebou vůbec nemám, takže asi ne. Dávám přednost pohodlnější obuvi.

ČTĚTE TAKÉ

Jaká byla rána po Pekingu a po Londýně?
Musím říct, že na to, že jsem včera vůbec neslavila, tak jsem se ráno probudila hodně bolavá. Ty čtyři roky jsou znát. Nejsou to žádné fámy, že člověk po třicítce regeneruje hůř. Tam jsem ale žádnou únavu necítila. Možná to bylo tou eufórií. Stejně jako v Pekingu tomu nemůžu věřit. Ale tam to bylo euforický, tam jsme pořád brečeli.Teď to bylo taky dojemný, ale ten závod byl vlastně jednoduchý, chybělo drama. Chtěla jsem jednou hodit daleko prvním hodem a užít si závod. Ale stejně jsem si ho neužila, protože jsem se pořád bála, kdy někdo zahrozí.

Myslím si, že tomu závodu uškodilo i složení programu. Takhle po Boltovi. Ale všechno má svoje. Prázdný stadion jen plný Čechů, to byl velký zážitek. To jsem nikdy nezažila.  To je rozdíl od Pekingu. Tohle mi přijde jako olympiáda pro český fanoušky.

V závodě vaše soupeřky mnoho nepřevedly. Bylo to znát už od rozcvičení?
Už od začátku to bylo takové unavené. Taky jsem nebyla nabitá energií. Ale podobně na tom byly všechny holky. Od začátku to byl hodně zvláštní závod. Někdy to hodně jiskří, holky se sledují a přehazují. Je tam náboj. Tady ten náboj nebyl a nikdo se nechytl až dokonce. Některý holky mi přišly odevzdaný, některý zase přemotivovaný. Třeba Jihoafričnaka. Ta chtěla hodit světový rekord, brala to strašně vážně. Byla v hrozné křeči. Sport se nedá brát smrtelně vážně. Němka Obergfollová tam šla zase už s tím, že já vyhraju já… Šlo jen o to udržet nervy a věřit si.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Čekala jste to akčnější?
Čekala. Ale já už jsem těch akčnějších závodů zažila tolik… Když se čeká drama, bývá vlna dolů. Zaplaťpánbůh za nudafinále se zlatým koncem. Jsem ale ráda, že jsem nakonec přidala ty metry. Výkon 69 a půl metru už je hoden olympijského zlata. Neřekne se, vyhrála vykradeným závodem za slabý výkon. Jen mě mrzí, že mě rozhodčí odmával poslední pokus jako neplatný, že už bylo po čase. Ten byl také dlouhý. Taky se mohl uklidnit.

Co Rio, chcete napodobit Jana Železného?
Máme tu živoucí příklad, že se to dá vyhrát třikrát. Ale… Když budu zdravá a bude mě to bavit, tak do toho půjdu. Ráda bych zažila ještě jednu olympiádu. Ale s tím vyhrát, je to dost troufalé. Jsem ráda, že se to povedlo dvakrát. Už toho bych se nikdy nenadála.

Jak se těšíte na medaili?
Těším. Je prý hrozně těžká. Psal mi Ondra Synek, aby mě to nepřekvapilo. Tak se na to připravuji. 

Na co se v Londýně ještě těšíte?
Strašně se těším na finále mužského oštěpu. To si užiju. Přeci jen, když to lítá přes osmdesát metrů, je to divácky jedna z nejatraktivnějších disciplín. A navíc hodně věřím Víťovi Veselému. Formu má obrovskou a letos už to zvládl mnohokrát. Je dobře, že už závodil na DIamantových ligách. Že už má tolik velkých závodů za sebou. Bude to pro něj jen další velký závod.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...