Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři králové, sto metrů. A jedno zlato

Sport

  13:12
PEKING - Na těch necelých deset vteřin čeká bez dechu celá planeta. Královská disciplína atletiky – tedy i celé olympiády v Pekingu – běh mužů na sto metrů, slibuje drama, jaké tu ještě nebylo.

Světový rekordman. foto: ČTK

Hned tři sprinteři mají jasný cíl: vyhrát zlato a zároveň urvat titul nejrychlejšího člověka. To v případě, že zároveň zlomí světový rekord.

Dvěma zavedeným kohoutům Asafu Powellovi a Tysonu Gayovi hodil rukavici kolohnát Usain Bolt, když poslední květnový den nečekaně stlačil v New Yorku světové maximum na 9,72 sekundy.

„Teď jsem králem já,“ pousmál se Bolt, kterému kvůli jeho příjmení přezdívají „Blesk“.

„Mám na to, abych běžel pod 9,7,“ zareagoval Powell, bývalý rekordman a Boltův jamajský krajan.

„Když někdo přijede do vaší země, nakope vám zadek, a ještě překoná světové maximum, tak to ve vás něco zanechá. Ale stačil týden a dokázal jsem ten čas z hlavy vytěsnit,“ povídal Američan Gay.

A pak na americké kvalifikaci na konci června prolétl stovku za 9,68, i když s podporou příliš silného větru. Regulérně mu o kolo dřív změřili 9,77 sekundy, tedy americký rekord. „Jsem na správné cestě,“ pochvaloval si Gay.

Na loňském mistrovství světa oba Jamajčany porazil – Powella na stovce a Bolta na dvojnásobné trati – a získal dvě zlaté. Jenže v Pekingu bude Gay na startu dvoustovky chybět, natáhl si totiž sval při americké kvalifikaci a dva týdny bude odpočívat.

Vracejí atletice kredit Svalové potíže trápily i plachého Powella, sprintera, který má nejvíce časů pod hranicí snů 9,8, ale ještě nikdy nevyhrál žádnou velkou akci.

„Bůh má pro mě plán,“ odráží sedmý syn jamajského pastora rýpavé dotazy, kdy už konečně vyhraje velké zlato, a pomalu se po zranění vrací do loňské formy, kdy krátce po zpackaném světovém šampionátu zaběhl tehdejší světový rekord (9,74). „Asafa mi blahopřál. Ale teď je mi jedno, co nyní kde zaběhne. Prioritou je pro mě olympiáda,“ podotýká Bolt, který se paradoxně ještě nerozhodl, jestli v Pekingu poběží stovku, svou původní disciplínu dvoustovku nebo obě tratě.

„Rozhodneme se do začátku srpna,“ prohlásil mlhavě jeho trenér Glen Mills. Jenže Bolt by byl blázen, kdyby se na start nejkratšího sprintu nepostavil. Ve hře totiž bude nejblyštivější koruna atletického světa a velké peníze. Duel bleskových rychlíků, kteří místo velkohubých gest raději volí smířlivý tón a hýří vtípky a úsměvy, totiž znovu vrací zájem fanoušků k atletice. V disciplíně decimované dopingovými hříšníky zatím všichni tři svorně nastavují čistý štít a ostře vystupují proti dopingu.

„Pro sport je dobré, že v Pekingu Gatlin nebude. Je vidět, že sport míří správným směrem,“ řekl Gay na adresu Justina Gatlina, potrestaného obhájce olympijského triumfu, kterému znemožnil boj o Peking americký odvolací soud.

***

Usain Bolt Jamajka 21 let čerstvý světový rekordman, mladý čahoun potvrzuje pověst jednoho z největších talentů historie Co řekl před olympiádou? „Když někdo vyhraje olympijské zlato, má ho na čtyři roky. Když někdo zaběhne zítra stovku rychleji než já, už nebudu světový rekordman. Olympiáda je tedy to vůbec nejdůležitější, co mám před sebou.“ letos na 100 m: 9,72 s v kariéře na 100 m: 9,72 s

Tyson Gay USA 25 let dvojnásobný mistr světa z japonské Ósaky letos zaběhl 9,68 sekundy s neregulérním větrem v zádech Co řekl před olympiádou? „Stejně jako na mistrovství světa chci znovu všechno vyhrát. Prožít znovu ten báječný pocit, když vítězím na 100, 200 metrů i ve štafetě. Vím, že jsem toho schopen. Pokud nepřekonám rekord na stovce, tak jen proto, že nebudou příznivé povětrnostní podmínky.“ letos na 100 m: 9,77 s v kariéře na 100 m: 9,77 s

Asafa Powell Jamajka 25 let bývalý světový rekordman, na velkých akcích nedokázal překonat drtivý tlak ohromných očekávání Co řekl před olympiádou? „Vím, že mám na stovku za 9,60. Můj poslední rekord je jen připomínka, že tu stále jsem. Zůstává ve mně stále hořkost z Ósaky, kde jsem nedokázal vyhrát. Věřím, že to v Pekingu můžu napravit.“ letos na 100 m: 9,90 s v kariéře na 100 m: 9,74 s

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Mohlo by vás zajímat