9. června 2014 13:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trpěl jsem, ale hlava to unesla, prohlásil antukový šampion Nadal

Rafael Nadal s trofejí pro vítěze French Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafael Nadal s trofejí pro vítěze French Open. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Strýc Toni ho drsným způsobem učil překonávat bolest a únavu. V neděli se schopnost překonat všemožná protivenství Rafaelu Nadalovi znovu náramně hodila. Na rozpáleném Chatrierově kurtu španělský tenista porazil Novaka Djokoviče a podeváté ovládl Roland Garros.

Má už 14 grandslamových titulů, o tři méně než Roger Federer. "Ale teď mě čísla nezajímají. Mám radost, že jsem vyhrál turnaj, který je pro mě nejdůležitější," řekl. "Až ukončím kariéru, můžeme počítat."

Toni Nadal synovce nechal hrát těžký zápas bez pití, když si ho předtím zapomněl zabalit do tašky. Klidně mu ho mohl koupit, ale on už tehdy z malého Rafy vyráběl šampiona. Nechtěl slyšet stížnosti na únavu. Po prvních větších triumfech mu místo oslav nařídil ostrý trénink.

Antukový král v číslech

10
startů na Roland Garros

9
titulů z RG (2005-08, 2010-14)

5
triumfů za sebou (2010-14)

66-1
bilance na RG

35
vítězných zápasů v řadě na RG

90-1
bilance v utkáních na tři vítězné sety na antuce

45
titulů z antukových turnajů, jen Vilas jich má víc (46)

Takhle vycepovaný Nadal nyní často i v nejtěžších chvílích dokáže překonat krizi a najít vypátrat cestu k vítězství. "Ačkoliv jsem byl extrémně vyčerpaný, pořád jsem trefoval míče, kam jsem chtěl," prohlásil po nedělním finále, v němž přetlačil Srba Djokoviče 3:6, 7:5, 6:2, 6:4.

Po utkání s ním cloumalo dojetí. Působila na něj výjimečnost okamžiku i aplaus obecenstva. Nejen při španělské hymně si utíral z očí slzy.

"Když vyhrajete Roland Garros, vždycky to s vámi zamává, ne?" řekl později na tiskovce před sálem zaplněným reportéry. "Když si uvědomíte, jak jste se kvůli té chvíli nadřel, chcete si ji užít. Navíc už je mi osmadvacet a vím, že se nemusí opakovat. Ještě asi budu mít pár šancí, jenže nic netrvá věčně."

Člověku se skoro nechce Nadalovi věřit. Vždyť jeho panování na pařížském antukovém mistrovství se věčnosti pomalu blíží. Od roku 2005, kdy na něm nastoupil jako teenager, ho devětkrát vyhrál. Podlehl tu pouze Švédu Söderlingovi před pěti lety, kdy ho trápilo zranění kolena a snad ještě víc rozchod rodičů.

Jinak si z areálu u Boulogneského lesíku udělal své panství. Jako první tu zvítězil pětkrát za sebou. Chatrierův kurt se proměnil v Nadalův dvorek. Nikdo nedobyl některý z grandslamových titulů tolikrát jako levák z Mallorky právě Roland Garros. I proto ho považuje za nejdůležitější turnaj v sezoně.

Když proti sobě má Djokoviče, dobře ví, že ho čeká krutá šichta. Bitvy těch dvou jdou až na krev. Tentokrát byl tělesně i psychicky silnější Nadal. Srb prahl po prvním zisku Poháru mušketýrů, který mu jako jediný schází ve sbírce grandslamových trofejí.

"Novak si ho zaslouží, proto jsem se mu po zápase omlouval," prohlásil Nadal. "Klíčový byl druhý set. Nevím, jestli bych zvládl obrat z 0:2. Fyzicky jsem se chvílemi cítil úplně na dně."

Rafa kráčí k devátému titulu z French Open.

Rafa kráčí k devátému titulu z French Open.

Z muže s přezdívkou Antukový král se neustále řinuly kapky potu, vyčerpání však zvládl lépe než Djokovič. "Pomohla mi motivace a hlad po vítězství, který jsem cítil. Trpěl jsem docela dost, ale hlava to unesla. V obtížných situacích jsem nacházel řešení. Strašně moc jsem Novaka chtěl porazit."

Především touha vyhrávat a neskutečná odolnost odjakživa v něm pěstovaná trenérem Tonim činí z Nadala na antuce takřka nepřemožitelné zvíře. Djokovič jej v předchozích čtyřech vzájemných utkáních zdolal, jenže v klíčovém duelu - ve finále "Nadalova grandslamu" - mu zase podlehl.

Karel Knap

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.