Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumfy na MS akrobatů jsou Sudová a Kraus

Sport

  12:31
Inawaširo - Tomáš Kraus a Nikola Sudová jsou jedinými českými medailovými nadějemi na mistrovství světa v akrobatickém lyžování, které se příští týden koná v japonském Inawaširu. Skikrosař Kraus bude útočit na třetí titul za sebou, Sudová se pokusí navázat na stříbrnou medaili z roku 2005 z finské Ruky a na poslední výsledek ve Světovém poháru, v němž byla v norském Vossu druhá.

Šárka Sudová je jednou z velkých nadějí. foto: ČTK

Vedle Krause, trojnásobného celkového vítěze Světového poháru, pojede skikros také Zdeněk Šafář. Do boulí byli nominováni i Šárka Sudová, Lukáš Vaculík, Marek Bus a Matěj Kotek. Z ekonomických důvodů nepojedou do Japonska akrobatičtí skokané Lukáš Vokatý, Roman Dobřanský a Martina Konopová, Česká republika neobsadí ani závod v U-rampě.

Stříbro v českých barvách z Madonny di Campigligo nebude obhajovat Stanley Hayer, který již reprezentuje Kanadu.

Kraus letos nebyl tak suverénní jako dříve. Na kontě má ze sedmi závodů sice dvě první místa a jedno třetí, ale třikrát nebyl ve finále. Přesto chce děčínský rodák vyhrát i ve svém třetím startu na mistrovství světa.

"Cítím se dobře, mám formu, jen musím porazit Japonce," prohlásil před odjezdem.

Právě domácí lyžaře považuje za favority, při závodech Světového poháru totiž na mistrovské trati vždy vyhrál některý z nich. "Třetí titul v řadě je ale velká výzva," uvedl čtyřiatřicetiletý lyžař, jehož disciplína bude příští rok ve Vancouveru poprvé na programu olympijských her.

Sudová byla na minulém šampionátu v Itálii devátá a v duálních boulích podruhé za sebou pátá. Na obtížné sjezdovce v Inawaširu se jí daří, má ráda i tamní atmosféru. "Chci medaili a je jasné, že bych ráda vyhrála," řekla Sudová, která byla na stejném místě v loňské sezoně druhá a v historii ještě třikrát čtvrtá. "Daří se mi tam, to pro mě může být malinká výhoda," uvedla boulařka, která absolvuje už páté mistrovství světa.

Vedle Krause a domácích závodníků bude na medaili útočit ve skikrosu také Kanaďan Christopher Delbosco či Švéd Lars Lewen. Mezi ženami je favoritkou obhájkyně titulu Ophelie Davidová z Francie, vítězka čtyř závodů letošního Světového poháru. Soupeřkou Sudové bude hlavně domácí Aiko Uemuraová či vedoucí žena Světového poháru Hannah Kearneyová z USA či Kanaďanka Jennifer Heilová. Přihlášeno je rekordních 520 sportovců z 33 zemí.

Nominace ČR na mistrovství světa v akrobatickém lyžování: Skikros: Tomáš Kraus, Zdeněk Šáfář.
Jízda v boulích: Nikola Sudová, Šárka Sudová, Lukáš Vaculík, Marek Bus, Matěj Kotek.

Program mistrovství světa v akrobatickém lyžování v Inawaširu: 2. března: skikros muži a ženy (Kraus, Šafář) 3. března: kvalifikace akrobatických skoků muži a ženy 4. března: akrobatické skoky muži a ženy 5. března: U-rampa muži a ženy 7. března: jízda v boulích muži a ženy (Nikola Sudová, Šárka Sudová, Lukáš Vaculík, Marek Bus, Matěj Kotek) 8. března: paralelní jízda v boulích muži a ženy (Nikola Sudová, Šárka Sudová, Lukáš Vaculík, Marek Bus, Matěj Kotek).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat