16. prosince 2015 20:09, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Xenofobie do golfu nepatří.‘ Trump kvůli výrokům o muslimech nesmí pořádat Open

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

TURNBERRY/PRAHA Donald Trump není jen kandidátem na prezidenta USA, ale i zapáleným golfistou, patří mu několik klubů ve Státech i Skotsku. Jenže golfová komunita není zrovna nadšená z Trumpových výroků o muslimech a rozhodla se svého prominentního člena potrestat - vyřadila Trumpovo hřiště ze seznamu kandidátů na pořadatele slavného British Open. „Pošlapává golfu pověst,“ řekl o miliardáři šéf PGA.

Z obvykle uměřeného a galantního prostředí vzešla nečekaně tvrdá reakce. „Negativní publicitu nepotřebujeme,“ nechal se slyšet Sandy Jones, výkonný ředitel Asociace profesionálních golfistů (PGA). „Bohužel Trumpova prezidentská kampaň boří všechno dobré, co golfový sport nabízí,“ odůvodnil Jones rozhodnutí zastřešující golfové asociace znemožnit Trumpovu hřišti v Turnberry kandidovat na pořadatele Open.

I když podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění Trumpovy výroky například o tom, že by jako prezident zakázal všem muslimům vstup do USA, jeho kandidatuře výrazně neuškodily, golf mu nachystal tvrdou odplatu.

Golfové „majory“

Čtyři největší turnaje mužského golfového kalendáře. Patří sem:

  • The Masters (USA, Georgia)
  • U.S. Open (každý rok se koná na jiném místě v USA, v roce 2015 to byl Washington)
  • Open Championships (v roce 2015 v St. Andrews ve Skotsku)
  • PGA Championships (2015: Haven, Wisconsin)

Vždyť naděje na pořádání Open (celým jménem Open Championships - jeden ze čtyř největších golfových turnajů v sezoně) v roce 2020 byl podle serveru fortune.com hlavním důvodem, proč vloni americký miliardář do tohoto sportu vstupoval. Za hřiště ve skotském Turnberry zaplatil 60 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy korun) a koupil ještě golfový klub v Aberdeenu.

„Turnberry bude zpět. Ale pravděpodobně ne Trumpovo Turnberry,“ stojí ve zprávě R&A, nejvyšší golfové autority pro území mimo USA. Vedení golfu tak naznačilo, že dokud bude slavné hřiště, na němž se Open konalo v minulosti už čtyřikrát, spojováno s kontroverzní prezidentským kandidátem, šance na pořádání jednoho z majorů neexistuje.

„Není naším stylem míchat sport s politikou, ale pan Trump boří tradici tolerance a různorodosti, kterou golf budoval posledních 65 let,“ dodal Sandy Jones. O tom, že prostředí golfu opředené aurou gentlemanství a slušnosti skutečně nemůže Trumpovy nenávistné výroky (nejen) o muslimech „vydýchat“, svědčí i to, že Trumpovým klubům v Los Angeles nebo Miami byly odebrány už zaběhnuté turnaje.

Přístup golfové asociace k národnostním či náboženským menšinám je tak jasný: „Na zelených hřištích jsou vítáni všichni“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!