Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump překvapil Ameriku. Posmrtně omilostnil černošskou boxerskou legendu

Sport

  14:00
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump sáhl k málo vídanému kroku a posmrtně omilostnil legendárního černošského boxera Jacka Johnsona. První afroamerický mistr světa v těžké váze byl v roce 1913 odsouzen čistě bělošskou porotou za to, že cestoval s přítelkyní bílé pleti. Strávil pak deset měsíců ve vězení.

Donald Trump. foto: ČTK

Virat kdo? Indický kriketista je slavnější než hvězdy fotbalové Premier League

Tehdy bylo nelegální cestovat s ženami přes hranice jednotlivých států z „nemravných důvodů“. 

Řada lidí ale Johnsonovu kauzu vnímala jako rasově motivovanou nespravedlnost, což při dnešním ceremoniálu v Oválné pracovně připomněl i Trump.

Na myšlenku omilostnit Johnsona přivedl Trumpa v dubnu jeho dlouholetý přítel Sylvester Stallone, představitel filmového Rockyho. „Je mi ctí to udělat,“ řekl ve čtvrtek prezident. 

„Sahám k tomuto kroku, protože jsem přesvědčen, že tak napravím nespravedlnost, která se objevila v naší historii, a uctím opravdu legendárního boxerského šampiona,“ doplnil Trump.

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jihokorejským protějškem Mun...
Trump předtím, než Haspelová složila přísahu, řekl, že není nikdo...

Udělení milosti pojal ve velkém stylu. Ceremoniálu se zúčastnil Stallone, bývalý boxerský šampion Lennox Lewis i současný mistr světa asociace WBC Deontay Wilder. Vystaveny byly pásy pro šampiony.

Johnson přezdívaný Obr z Galvestonu pocházel z devíti dětí, jeho rodiče byli bývalými otroky. V roce 1908, kdy mu bylo třicet let, se stal mistrem světa v těžké váze. Titul udržel až do roku 1915. V roce 1946 zahynul při autonehodě.

Už v minulosti se objevily snahy získat pro něj posmrtnou milost. Například prezident Barack Obama tento krok ale odmítl. Odhodlal se k němu až současný šéf Bílého domu Trump.

Autor:

Mohlo by vás zajímat