28. února 2018 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trumpa ignorují. Basketbaloví šampioni šli místo do Bílého domu s dětmi do muzea

basketbalisté Golden State Warriors | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy basketbalisté Golden State Warriors | foto: Reuters

Washington Šampioni zámořské basketbalové ligy NBA Golden State Warriors poruší roky zaběhlou tradici. Před středečním utkání ve Washingtonu nenavštíví sídlo prezidenta USA Bílý dům. Nelíbí se jim totiž politické kroky prvního muže země Donalda Trumpa.

Ve Spojených státech je už spousty let zvykem, že se šampioni nejvyšších zámořských soutěží setkávají při své návštěvě hlavního města s prezidentem USA. Letos je tomu však jinak. Po nástupu Donalda Trumpa do funkce panuje mezi nejvyšším úřadem v zemi a některými ligami napětí. Nejhorší je to v lize amerického fotbalu NFL a basketbalu NBA.

Hráči NFL si při hymně na protest klekají a v NBA jsou hvězdy vůči prezidentovi extrémně kritičtí. Po vzájemné přestřelce přes média Trump dokonce Warriors ani na návštěvu Bílého domu nepozval, oni by ale podle vlastních slov rozhodně pozvánku nepřijali.

„Budeme dělat něco mnohem prospěšnějšího,“ prohlásil po včerejší výhře nad New Yorkem křídelník Golden State Klay Thompson.

basketbalisté Golden State Warriors

Basketbalisté Golden State Warriors při návštěvě Bílého domu ještě za prezidenta Baracka Obamy

Warriors vyrazí s dětmi z městečka Seat Pleasant, kde vyrůstala hlavní hvězda týmu Kevin Durant, na návštěvu muzea afroamerické historie a kultury do Washingtonu. Toto muzeum založil před lety bývalý prezident USA Barack Obama. 

„Nechceme to nijak politizovat. Sejdeme se s několika dětmi a půjdeme s nimi do muzea. Snad se všichni něco přiučíme a oni si odnesou skvělé vzpomínky,“ dodal Thompson.

Spor mezi nejlepším basketbalovým týmem současnosti a prezidentem Trumpem vyeskaloval loni v září prohlášením kapitána Warriors Stephena Curryho.

„Nezastáváme s panem prezidentem stejné názory na spoustu věcí a myslíme si, že některé věci řekl dost nešťastně. Tím, že do Bílého domu nepůjdeme, dáváme jasně najevo, že nesouhlasíme s tím, co se děje s naší zemí. Doufáme, že tím pomůžeme docílit změny,“ řekl tehdy Curry.

Trump následně na Twitter napsal, že stahuje pozvánku Warriors do Bílého domu, i když jim ji oficiálně nenabídl.

„Navštívit Bílý dům by měla být pro tým čest. Vzhledem k tomu, že Stephen Curry váhá, stahuji svoji pozvánku,“ napsal Trump.

23.září 2017 v 13:45, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 20:49

Going to the White House is considered a great honor for a championship team.Stephen Curry is hesitating,therefore invitation is withdrawn!

Jediným severoamerickým sportovním týmem, který se s Trumpem setkal, tak zůstávají hokejisté Pittsburgu Penguins, vítězové NHL.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.