Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohnutý osud letce: mistra světa zabila konstrukční chyba

Sport

  6:00
PRAHA - Slyšel, že s letadlem něco není v pořádku. Okamžitě se vydal zpět na zem, kde stroj důkladně prohlédl. Když nic neobjevil, zamířil opět do vzduchu - ale sám, žáka nechal na letišti v rakouském Friesachu. Ve výšce 200 metrů nad povrchem se letounu Zlín Z-142 utrhlo křídlo. Tuhle situaci nemohl zvládnout ani mistr světa v letecké akrobacii Ivan Tuček.

Ivan Tuček v kabině letounu Zlín Z-50. Na tomto typu se stal světovým šampionem. foto: Archiv Daniela Tučka

S nalétanými desítkami a stovkami hodin se pak Tuček zlepšoval a začal mít úspěchy. V roce 1967 byl na oblastní soutěži Čech čtvrtý a na mistrovství republiky nečekaně pátý. V nově pořádané soutěži družstev se dokonce podílel na vítězství. „Za mnou skončili i někteří, jejichž jména jsem vždy vyslovoval s úctou. Takže radost byla obrovská a cesta k reprezentaci otevřená,“ popisoval později.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Pak přišly účasti na mistrovství světa, tři tituly na domácím šampionátu a druhé místo na mistrovství Evropy. Na stejné, tedy stříbrné pozici, skončil i na světovém šampionátu v roce 1976. Tam už soupeřil na československé novince – stroji Zlín Z-50, prvním sériově vyráběném speciálním akrobatickém letounu na světě. I s jeho pomocí se stat vrcholem Tučkovy kariéry vítězný světový šampionát 1978, pořádaný na domácí půdě – na letišti v Hosíně u Českých Budějovic.

Ivan Tuček, čerstvý mistr světa, už vyhrál, co se dalo, a ztratil motivaci dál soutěžit. Stal se trenérem reprezentace, ale po pár letech skončil. Poté nastoupil k Slov-Airu jako práškovací pilot, létal s Andulou a Čmelákem až do devadesátých let. Tahle práce ho dokonce zavedla na půl roku do Egypta, kde v klidu zvládl i incident, při kterém se jeho letadlo srazilo s orlem a ten mu prorazil kryt kabiny.

Celý příběh Ivana Tučka si přečtěte v sobotním vydání Lidových novin.