29. prosince 2014 19:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Koudelka začal Turné sedmým místem, jiní favorité jsou ze hry úplně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Simon Ammann ze Švýcarska a jeho pád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simon Ammann ze Švýcarska a jeho pád. | foto: Reuters

OBERSTDORF/PRAHA Extrémní počasí způsobilo už v prvním závodě letošního Turné čtyř můstků propastný rozdíl ve výsledkovém poli. Roman Koudelka sice sedmým místem nezazářil, ale na rozdíl od řady dalších favoritů se udržel alespoň teoreticky ve hře o celkový triumf. V německém Oberstdorfu se radovali Rakušané.

Závod ovládl Stefan Kraft před krajanem Michaelem Hayböckem. Třetí místo patří Slovinci Peteru Prevcovi.

Jeden ze spolufavoritů Turné Simon Ammann ze Švýcarska upadl hned v prvním kole a nepostoupil do druhého, čímž okamžitě ztratil šanci na solidní konečné umístění. Pád přečkal podle všeho bez úhony.

Propastné manko na stupně vítězů

Koudelka byl po prvním kole jedenáctý. Souboj s Japoncem Noriakim Kasaiem prohrál, ale postoupil jako třetí mezi poraženými soupeři. Předvedl skok dlouhý 131 metrů a na stupně vítězů ztrácel přes deset bodů.

Pád Simona Ammanna.

Pád Simona Ammanna.

„Nesoustředil jsem se na souboj s Kasaiem, věděl jsem, že když skočím normální skok, na postup by to mělo stačit, což se potvrdilo. Celkově je za mnou, tak jsem mu to oplatil, ale na to se nehraje,“ řekl Koudelka o duelu s Kasaiem, který nakonec skončil osmý.

V druhém pokusu Koudelka doplatil trochu na vítr, který v té době zesílil a foukal zezadu. I tak se po kratším skoku 127 metrů posunul o čtyři pozice vpřed. Na pódium ale neměl šanci dosáhnout, chybělo mu skoro dvacet bodů.

I přes pomalejší rozjezd Turné byl Koudelka nakonec za sedmé místo rád. „Měl jsem tu trochu problémy s nájezdem, nemohl jsem se s ním srovnat. Sedmé místo je hodně vybojované, ty skoky nebyly ideální, to je pozitivum do dalších závodů,“ zhodnotil závod pro Radiožurnál a deník Sport.

Vzhledem k tomu, že se na celkový triumf sčítají body ze všech čtyř závodů, budou muset závodníci mimo pódiová umístění spoléhat na velká zaváhání skokanů vpředu. Už před závodem se mluvilo o tom, že kvůli extrémnímu počasí možná hned úvodní závod rozhodne o konečném pořadí celého Turné.

Přesto Koudelka bodovou ztrátu nepovažuje za beznadějnou. „Zbývají ještě tři závody,“ řekl Kraft udržel nejlepší pozici po prvním kole, naopak Hayböck se posunul na nejlepší umístění kariéry po nejdelším skoku druhého kola 132,5 metru a zároveň se dostal do čela průběžného hodnocení Světového poháru. Dosud vedoucí Anders Fannemel z Norska je jen o bod za ním, Koudelka klesl z druhého místa na třetí, ale na Hayböcka má manko pouze sedm bodů.

„Hayböck byl výborný v Engelbergu a navázal na to, Kraftovi jsem po prvním kole moc nevěřil, ale je na tom dobře,“ komentoval Koudelka výkony lídrů Turné.

Hayböck se katapultoval i do čela Světového poháru

Kraft udržel nejlepší pozici po prvním kole, naopak Hayböck se posunul na nejlepší umístění kariéry po nejdelším skoku druhého kola 132,5 metru a zároveň se dostal do čela průběžného hodnocení Světového poháru. Dosud vedoucí Anders Fannemel z Norska je jen o bod za ním, Koudelka klesl z druhého místa na třetí, ale na Hayböcka má manko pouze sedm bodů.

Slovinec Peter Prevc skákal v Oberstdorfu, stejně jako všichni ostatní, v...
Rakouský skokan Stefan Kraft.
Japonský skokanský veterán Noriaki Kasai.
POVEDENÝ SKOK. Stefan Kraft z Rakouska slaví vítězství v úvodní závodě Turné...

Závod byl přeložen na dnešek, neboť v neděli v Oberstdorfu foukal silný vítr a soutěž byla po jedenácti skocích ukončena. Tentokrát se skákalo bez větších přerušení, byť hustě sněžilo.

Koudelka byl na startu jako jediný Čech; Jan Matura, Jakub Janda a Antonín Hájek nepostoupili z kvalifikace. K týmu se cestou z Kontinentálního poháru ve švýcarském Engelbergu připojili Lukáš Hlava, Martin Cikl a Čestmír Kožíšek, kteří by se o případnou nominaci kouče Richarda Schallerta měli poprat s reprezentačními kolegy při tréninku na novoroční druhý závod v dalším německém dějišti Garmisch-Partenkirchenu.¨

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

1. Kraft 291,9 b. (136,5+129 m), 2. Hayböck (oba Rak.) 285,0 (137,5+132,5), 3. Prevc (Slovin.) 283,9 (139,5+125,5), 4. Stoch (Pol.) 274,9 (129+131), 5. Kofler (Rak.) 274,8 (135,5+126), 6. Fannemel (Nor.) 270,7 (128,5+131), 7. Koudelka 265,3 (131+127), 8. Kasai 264,3 (137,5+123), 9. Ito (oba Jap.) 262,5 (128+128) a Damjan (Slovin.) 262,5 (126,5+130,5).

Průběžné pořadí SP (po 10 ze 32 závodů): 1. Hayböck 513 b., 2. Fannemel 512, 3. Koudelka 506, 4. Prevc 450, 5. Freund (Něm.) 443, 6. Kraft 437, ...25. Matura 60, 48. Janda 15, 59. Hájek 7, 65. Hlava i ČR) 4.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.