1. prosince 2011 14:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Tvrďák' Kličko vyzval Hayeho. Domluva je na spadnutí

Spokojený Vitalij Kličko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Vitalij Kličko | foto: ČTK

PRAHA David Haye ukončil kariéru, psala média po celém světě 13. října 2011. Od zmiňovaného data však uteklo teprve několik týdnu a situace se, zdá se, změnila. Při rozhovoru v pořadu BBC totiž britská boxerská celebrita prozradila, že začala znovu trénovat a ladí formu na případný zápas s Vitalijem Kličkem, králem těžké váhy organizace WBC.

Když muž s přezdívkou "Hayemaker" vstoupil mezi elitu profesionální těžké váhy, zaznamenal ho úplně každý. Bývalý absolutní šampion křížové kategorie na sebe upozorňoval, kde se dá. Zejména urážením svých soků, posměšky a výhružkami... Přitom ale vítězil. Poté, co v roce 2009 zdolal 215 centimetrů vysokého a téměř 150 kilogramů těžkého Nikolaje Valujeva, se stal držitelem jednoho ze čtyř nejprestižnějších mistrovských pásů.

Nikolaj Valujev a David Haye.
Haye a Valujev.

"Valujevovi se přezdívá Bestie z Východu ne pro jeho výkony, ale protože je velký, zpocený, ošklivý a chlupatý chlap z bývalého východního bloku," řekl David Haye o svém soupeři.

Po několika nepříliš náročných obhajobách letos v létě o vydřený titul přišel. V nejočekávanější řežbě posledních let podlehl Vladimiru Kličkovi (mladšímu bratrovi Vitalije Klička a tehdejšímu držiteli dvou prestižních titulů - pozn. red.) a zanedlouho, v den svých 31. narozenin, opustil svět mezi šestnácti provazy. Nicméně s dodatkem. "Chci boxovat s Vitlajiem. Příjmení Kličko je jediné, kvůli kterému znovu navléknu rukavice," řekl.

"Mohu potvrdit, že je nyní můj tým s Vitalijem v kontaktu," proměnil Haye nespočet spekulací v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC v potvrzené informace. "Jednáme o březnovém termínu," pokračoval, "nevím sice, zda se dobereme ke zdárnému konci. Pokud ale ano, tak mi věřte, že budu ve skvělé formě," dodal muž, jenž začal po krátkém odpočinku znovu naplno trénovat.

Vladimir Kličko umísťuje úder na hlavu Davida Hayeho
David Haye inkasuje úder

"Vladimir Kličko je neštěstí pro těžkou váhu. Já ho zbiju, pak zničím i jeho bratra a stanu se absolutním šampionem," plánoval Brit před utkáním s Vladimirem Kličkem. V zápase už ale dominoval Ukrajinec.

Promotér britského bojovníka Adam Booth pro deník The Sun prozradil, že se záležitosti spojené s utkáním pohnuly vpřed. "Obdrželi jsme Vitalijovu výzvu s kontraktem, který studují naši právníci." A co v něm přesně stojí? Duel by se měl uskutečnit 3. března v Düsseldorfu.

"Pokud má odvahu a nepřišel o ego, kterým disponoval před střetnutím se mnou, pak na výzvu přistoupí a vrátí se zpět," myslí si Vladimir Kličko, podle něhož ale proti jeho staršímu sourozenci nemá příliš světlé vyhlídky. "Brácha má o hodně tvrdší údery než já. Jsem si jistý, že ho knockoutuje." Ukrajinský obr však jedním dechem dodává: "Nic není podepsáno. Haye jednou mluví o tom, že se stane hercem, že s boxem končí, pak nekončí. Uvidíme, co přinese čas."

Vladimir Kličko

Mladšího z ukrajinského rodinného klanu čeká obhajoba mistrovských titulů 10. prosince. V ringu na něj bude čekat 39letý Francouz Jean Marc Mormeck.