13. června 2011 10:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tvrďák Tyson byl uveden do Síně slávy. Neubránil se slzám

Mike Tyson byl uveden do Síně slávy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Tyson byl uveden do Síně slávy | foto: ČTK

CANASTOTA Do mezinárodní boxerské Síně slávy vstoupily v neděli dvě legendy: Američan Mike Tyson a herec Sylvester Stallone, filmový představitel a scénárista Rockyho. Čtyřiačtyřicetiletý Tyson v děkovné řeči vzpomínal především na svého trenéra Cuse D'Amata a dojetím proslov ani nedokázal dokončit.

"Buď tady budu pro smích, nebo se z toho rozbrečím," varoval předem rodák z Brooklynu. Na jeho slova málem došlo, když začal vykládat o svém setkání s D'Amatem, který se pak stal po smrti Tysonovy matky jeho opatrovníkem v 16 letech.

"Všechno to začalo, když jsem poznal Cuse a Bobbyho Stewarta (sociálního pracovníka a fanouška boxu, který oba seznámil). Byl jsem zrovna v polepšovně, protože jsem pořád okrádal lidi," uvedl Tyson, jenž trénoval pod vedením D'Amata v Catskill nedaleko Canastoty, kde sílí boxerská Síň slávy.

Když pak mluvil o svých vzorech, musel na chvíli udělat pauzu a z davu se ozvaly výkřiky: "Do toho, Miku!" D'Amato zemřel v roce 1985 a nedožil se ani prvního velkého Tysonova úspěchu. O rok později jeho svěřenec knokautoval ve druhém kole Trevora Berbicka a stal se ve 20 letech nejmladším světovým šampionem v těžké váze všech dob.

"Když jsme se s Cusem seznámili, mluvili jsme trochu o penězích, ale hlavně jsme měli za cíl být velkými bojovníky," pokračoval Tyson, ale dál už mluvit nedokázal. "Hele, už to nedokončím. Díky, díky," dodal boxer, který absolvoval poslední zápas v roce 2005. Během kariéry vydělal v ringu přes 300 milionů dolarů, přesto se před pár lety dostal do velkých finančních potíží. V březnu si přivydělal i návštěvou Prahy.

O dvacet let starší Stallone nešetřil sentimentem už ve svých filmech o fiktivním boxerovi Rockym Balboovi. První z nich, který natočil v roce 1976, si vysloužil deset nominací na Oscara a tři ceny získal.

"Občas jsem psal věci, které mohly vypadat trochu sentimentálně, ale opravdu si myslím, že nezáleží, jak tvrdě udeříte. Hlavní je dokázat jít dál, když dostanete ránu. To je v životě rozhodující," uvedl Stallone, jenž přiznal, že sám nikdy ani neuvažoval o kariéře boxera. "Nemám na to potřebné dovednosti," prohlásil slavný herec. Za svůj proslov, v němž mimo jiné pronesl, že "život je neustálý boj", sklízel opakovaný aplaus.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!