Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvrdost vs. brutalita: Ovečkinův 'strom' proti Tollefsenově útoku

Sport

  7:05
PRAHA/VANCOUVER - Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Ty zákroky by mohly být využívány pro instruktáže rozdílu mezi čistým hokejovým "stromem" a útokem na hlavu soupeře, který pomalu hraničí s trestným činem. O čem je řeč? O zákrocích Ovečkina na Jágra a Tollefsena na Bartečka během hokejového turnaje na olympiádě ve Vancouveru.

Bartečko na ledě.

Instruktáž číslo jedna – Ovečkinův zákrok na Jágra: Byla to strašlivá rána, která klidně mohla strhnout lavinu v nedalekých horách, když v nedělním zápase Česko-Rusko sundal Alexander Ovečkin na středovém kruhu Jaromíra Jágra. Hokejoví fanoušci měli hned o čem mluvit. Zvlášť, když následně Rusové rozhodli o svém triumfu v zápase.

VANCOUVER ON-LINE

Byl to faul či nikoliv? Většina expertů i hokejových sudí měla s odstupem po zápase jasno. Ruský bohatýr sice českou star po tvrdém čelním nájezdu nekompromisně sundal, ale v rámci pravidel. Na jeho zásahu si museli nestranní fanoušci a milovníci "kanadského" hokeje smlsnout. Byl to totiž dokonalý příklad čistého hitu.

Ovečkin si na svého soupeře počíhal jako vlk na kořist, ale zároveň byl s Jágrem od počátku "v očním kontaktu". Český útočník o něm věděl. Když se k sobě oba soupeři přiblížili, Ovečkin se narovnal, dal ruce k tělu, hokejku dolů a proti českému útočníkovi nasměroval své rameno, na které si následně Jágr "naběhl".

Následoval jeho pád na led, mise splněna. Ruská bombarďák nejenže zastavil český útok, ale založil protiakci, která skončila gólem ve Vokounově síti. Pochvalné poplácání kouče Bykova na střídačce bylo na místě.

Instruktáž číslo dvě – Tollefsen fauluje Bartečka

O tři dny později je tu podobná situace, která ale má při důkladnější analýze nejen úplně jiný scénář, ale také výsledek (to je zřejmé okamžitě). V 7. minutě osmifinálového zápasu mezi Slovenskem a Norskem si počíhal norský tvrďák Tollefsen na podobném místě na slovenského útočníka Bartečka.

Následoval drtivý náraz a nekontrolovatelný pád slovenského veterána na led. Z hlavy mu po chvíli začala srčet krev, utkání opustil na nosítkách, naštěstí bez vážnějších následků.

Tollefsen dostal trest ve hře a turnaj pro něj skončil. Po právu? Bezpochyby, stát se to v NHL, dostal by stopku na pár dalších zápasů a nejspíše i peněžní trest. Odveta v dalším zápase od spoluhráče napadeného hráče by byla samozřejmostí. Proč? Pětadvacetiletý bek Detroitu totiž předvedl notnou dávku brutality a bezmyšlenkovitého jednání.

Bartečka trefil po odehrání kotouče, na svou oběť navíc najížděl bokem s rukou od těla a loktem zvednutým nahoru. Spoluhráči i kouč jej mohou chránit sebevíce, ale hráč musel vedět, že takový útok nemůže dopadnout dobře. Slovenský hráč totiž o něm vůbec nemohl vědět. A podle toho celý střet dopadl. Bartečko inkasoval drtivý náraz na hlavu, který mu strhl helmu, celého přetočil a odpálil k zemi.

Radši nedomýšlet, jak by dopadl, kdyby hlavou o ledovou plochu prásknul skutečně tvrdě. Likvidační zákrok naštěstí dopadl bez výrazné újmy na zdraví, budiž ale varováním do budoucna. Příště už takové štěstí některý jiný hokejista mít nemusí.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.