Tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila na olympijských hrách v Londýně šesté místo | foto: ČTK

Tyčkařka Ptáčníková skončila ve finále šestá

•   21:49aktualizováno  23:28
LONDÝN - Tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila na olympijských hrách v Londýně šesté místo. Mistryně Evropy přeskočila napotřetí 445 centimetrů, další postupnou výšku 455 ani odložený pokus na 465 už nezvládla a podělila se o umístění s dalšími dvěma soupeřkami.

Soutěž vyhrála Jennifer Suhrová z USA, jež stejně jako stříbrná Kubánka Yarisley Silvaová překonala 475 cm, o pět centimetrů více než světová rekordmanka Jelena Isinbajevová. Ruská obhájkyně prvenství neúspěšně útočila na třetí vítězství v řadě.

Ptáčníkové se po závodu mísila spokojenost, vztek i bezmoc. "Potřebuju okamžitě najít doktora, protože jinak nevím," prohlásila. Při posledním nevydařeném pokusu totiž zapadla do šuplíku pod laťkou a narazila si patu. S umístěním byla spokojená, s výkonem moc ne. "Ale olympiádu jsem si užila," řekla pouze.

K TÉMATU

Felix Sánchez se stal podruhé olympijským vítězem v běhu na 400 m překážek.

Londýnské zlato senzačně přidal k osm let starému aténskému triumfu, navíc v naprosto totožném čase jako tehdy 47,63 sekundy. Čtyřiatřicetiletý Dominikánec startoval na čtvrté olympiádě, přičemž na té předchozí nepostoupil ani z rozběhů, při premiéře v Sydney vypadl v semifinále.

V Londýně Sánchez ubral téměř sekundu ze svého dosavadního letošního maxima a zvítězil před Američanem Michaelem Tinsleym a dosavadním lídrem tabulek a vicemistrem světa Portorikáncem Javierem Culsonem. Pět let přitom pětatřicetiletý Sánchez nezískal jedinou medaili z vrcholné akce a hlavně běhal i pomalé časy. Naposledy měl stříbro na MS v Ósace v roce 2007.

"Vím, že mi hodně lidí nevěřilo, říkali mi, abych skončil. A já jsem rád, že jsem ty hlasy neposlouchal," prohlásil Sánchez. "Všichni ode mě čekali úspěchy před deseti lety, ale teď nejspíš nikdo," dodal. Při londýnském finále měl pod dresem fotografii babičky, která mu umřela během olympiády v Pekingu. Za cílem ji vyndal a políbil. "Chtěl jsem, aby na mě byla pyšná, proto jsem ji měl po dresem blízko srdce," vysvětlil.

Běloruská koulařka si vybojovala suverénně zlato

Stejně dlouhý závod bez překážek si podmanil Kirani James z Grenady, který v devatenácti letech přidal k titulu mistra světa i olympijské zlato. V letošním světovém maximu a národním rekordu 43,94 vybojoval pro svoji zemi vůbec první olympijskou medaili v historii.

Pro stříbro si doběhl s více než půlsekundovou ztrátou Sánchezův krajan Luguelin Santos, třetí skončil Lalonde Gordon z Trinidadu a Tobaga. Po sedmi vítězstvích amerických běžců v této disciplíně v řadě nebyl na startu žádný běžec z USA, což se stalo teprve potřetí v historii. Obhájce prvenství LaShawn Merritt odstoupil kvůli zranění z rozběhu.

Běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková čtyřikrát překonala 21 metrů a po bronzu z Pekingu tentokrát suverénně získala zlatou medaili. Jednatřicetiletá vrhačka zvítězila výkonem 21,36 metru s náskokem 66 centimetrů před obhájkyní prvenství a mistryní světa Valerií Adamsovou z Nového Zélandu.

Bronz si osobním rekordem 20,48 z poslední série zajistila Jevgenia Kolodková z Ruska, jež ze stupňů vítězů odsunula Číňanku Li-ťiao Kung. Závod na 3000 metrů překážek zná zatím na olympiádách jen ruské vítězky. Na triumf Gulnary Galkinové při premiéře disciplíny v Pekingu navázala Julija Zaripovová.

Výsledky atletických disciplín na OH

Finále
Muži - 400 m:
1. James (Grenada) 43,94, 2. Santos (Dom. rep.) 44,46, 3. Gordon (Trin. a Tobago) 44,52, 4. Brown (Bah.) 44,79, 5. K. Borlée 44,81, 6. J. Borlée (oba Belg.) 44,83, 7. Pinder (Bah.) 44,98, 8. Solomon (Austr.) 45,14, ...v semifinále 12. Maslák 45,15.

400 m př.: 1. Sánchez (Dom. rep.) 47,63, 2. Tinsley (USA) 47,91, 3. Culson (Portor.) 48,10, 4. Greene (Brit.) 48,24, 5. Taylor (USA) 48,25, 6. Gordon (Trin. a Tobago) 48,86, 7. Green (Jam.) 49,12, 8. Clement (USA) 49,15, ....v rozbězích 35. Prorok 50,33.

Ženy
3000 m př.:
1. Zaripovová (Rus.) 9:06,72, 2. Ghribiová (Tun.) 9:08,37, 3. Assefaová (Et.) 9:09,84, 4. Chemosová (Keňa) 9:09,88, 5. Ayalewová 9:12,98, 6. Dirová (obě Et.) 9:19,89, 7. Möldnerová-Schmidtová 9:21,78, 8. Krauseová (obě Něm.) 9:23,52.

Tyč: 1. Suhrová (USA) 475, 2. Silvaová (Kuba) 475, 3. Isinbajevová (Rus.) 470, 4. Spiegelburgová 465, 5. Strutzová (obě Něm.) 455, 6. Ptáčníková, Ryzihová (Něm.) a Bleasdaleová (Brit.) všechny 445.

Koule: 1. Ostapčuková (Běl.) 21,36, 2. Adamsová (N. Zél.) 20,70, 3. Kolodková (Rus.) 20,48, 4. Kung Li-ťiao 20,22, 5. Li Ling (obě Čína) 19,63, 6. Carterová (USA) 19,42, 7. Liou Siang-žung (Čína) 19,18, 8. Arcanjová (Braz.)19,02.

Kvalifikace
Muži, 800 m - rozběhy:
1. Kaki (Súd.) 1:45,51, ...27. Holuša 1:46,87 - vyřazen.

Disk: 1. Kanter (Est.) 66,39.

Ženy
200 m - rozběhy:
1. Richardsová-Rossová (USA) 22,48.

1500 m - rozběhy: 1. Aregawiová (Et.) 4:04,55, ...29. Čapková 4:12,15 - vyřazena.

100 m překážek - rozběhy: 1. Pearsonová (Austr.) 12,57, ...14. Škrobáková 13,01 - postoupila do semifinále.

400 m př. - semifinále: 1. Anťuchová (Rus.) 53,33, 2. Hejnová 53,62, ...8. Rosolová 54,87 - obě postoupily do finále.