8. dubna 2008 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Týden staré výsledky se počítají

Berdych v Miami porazil hned dva Rusy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berdych v Miami porazil hned dva Rusy. | foto: ČTK

PRAHA Doma v Prostějově byl jen na otočku. Po nedělním příletu do Vídně už včera ráno nabíral Tomáš Berdych (22) kurz Moskva, kde jej čekal první trénink se členy českého daviscupového týmu.

"Stačil jsem jen vybalit, zabalit a trochu se vyspat,“ pravil před odletem z Prahy český tenista číslo jedna a nyní světová devítka, která se v předchozích dnech v Miami blýskla postupem až do semifinále.

Rus Davyděnko, jeden ze soupeřů v blížícím se daviscupovém utkání, ve finále porazil Španěla Nadala, vašeho semifinálového přemožitele. Překvapil vás jeho triumf?
Dosáhl skvělého výsledku, zvládl těžké zápasy a jeho forma se stupňovala. Vítězství si zasloužil. Na druhou stranu musel být na Floridě až do neděle, o to těžší to bude mít s přechodem na antuku. Ten ale není jednoduchý pro nikoho.

V čem je Davyděnko, současná světová čtyřka, výjimečný?
Má výborný pohyb, hraje strojově od základní čáry, je hodně bezchybný, umí být i agresivní. Nezapomeňte ale, že Davis Cup není jen o jednom hráči, jde o týmovou záležitost.

Rusové prohráli v Davisově poháru doma naposledy v roce 1995. Přesto si na ně troufáte?
Víte, co se říká – každá série musí jednou skončit, a právě teď by pro to mohla být ideální příležitost. U takového postupu bych byl rád, nemyslím, že je nereálný.

V Miami jste porazil hned dva členy ruského týmu – Tursunova a Andrejeva. Je to pro vás teď hodně důležité?
S Rusy kladnou bilanci nemám (pro dvouhry se počítá s Davyděnkem – 0:6, a Andrejevem – 1:4), ale někdejší výsledky nehrají roli. Týden staré však ano!

Vaši kolegové z družstva Dlouhý s Víznerem si po příletu do Moskvy pochutnávali v Českém domě na svíčkové, resp. na řízku. Co si tam dáte vy?
Tak svíčkovou bych rozhodně nezvolil... V každém případě je ale dobré, že tam Český dům je. Neříkám, že by nám Rusové chtěli něco podstrčit, ale výběrem z českých surovin se dá lecčemus předejít.

Už jste někdy Moskvu navštívil?
Jednou, na turnaji v roce 2005. Jenže jsem hned v prvním kole prohrál s Kunicynem, takže to byla jen epizodka. Rusky neumím, to už mě ve škole naštěstí minulo, podle nápisu bych nepoznal ani obchoďák. Ale nákupy v Rusku mě nelákají.

Na třech posledních turnajích jste se nedostal přes druhé kolo, v Indian Wells jste dokonce prohrál hned v prvním duelu se Švýcarem Wawrinkou. Nyní jste zpět ve špičce – jste spokojený?
No jo, a to jsem Wawrinku měl skoro poraženého. Ale bylo to v první půli března, pak jsem měl čas na trénink, pomohlo mi to. Teď už se sezona rozjíždí dobře.

S ruskými tenisty se zřejmě znáte dobře. Hecovali jste se?
Oni jsou různí. Za pohodáře bych označil Andrejeva s Tursonovem, s těmi je docela legrace. Další dva z týmu (Davyděnko, Južnyj – pozn.) moc nemusím. Problém ale nemáme.